Redakcja Polska

80. rocznica wyzwolenia Bredy: wzruszające uroczystości ku pamięci gen. Maczka i 1. Dywizji Pancernej

28.10.2024 09:39
W minioną niedzielę w Bredzie uczczono pamięć 1. Dywizji Pancernej i jej dowódcy, generała Stanisława Maczka, którzy w październiku 1944 roku wyzwolili to holenderskie miasto spod okupacji nazistowskiej. Na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym odbyły się uroczystości, podczas których złożono kwiaty i oddano hołd polskim żołnierzom, którzy zapłacili najwyższą cenę za wolność Holandii. Uroczystości te przyciągnęły zarówno przedstawicieli rządu Polski, jak i Holandii, licznych mieszkańców Bredy oraz członków polskiej społeczności w Niderlandach.
Obchody 80. rocznicy wyzwolenia Bredy. Weteran 1. Dywizji kpt. Eugeniusz Niedzielski podczas uroczystości na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym Ettensebaan w Bredzie, w ramach obchodów 80. rocznicy wyzwolenia miasta przez 1. Polską Dywizję Pancerną.
Obchody 80. rocznicy wyzwolenia Bredy. Weteran 1. Dywizji kpt. Eugeniusz Niedzielski podczas uroczystości na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym Ettensebaan w Bredzie, w ramach obchodów 80. rocznicy wyzwolenia miasta przez 1. Polską Dywizję Pancerną.Fot.: PAP/Albert Zawada

Na cmentarzu, gdzie spoczywa generał Maczek oraz jego żołnierze, odbył się apel poległych oraz salwa honorowa. W wydarzeniu wziął udział szef polskiego MSZ, Radosław Sikorski, a także jego holenderski odpowiednik, Caspar Veldkamp, weteran 1. Dywizji Pancernej, kapitan Eugeniusz Niedzielski, oraz wnuczka generała, Karolina Maczek-Skillen. Wśród uczestników znaleźli się również przedstawiciele polskich organizacji oraz delegacja z Wrocławia, miasta partnerskiego Bredy.

Podczas ceremonii złożono białe i czerwone kwiaty na grobach poległych, a zgromadzeni wysłuchali hymnów Polski i Holandii. Burmistrz Bredy, Paul Depla, przypomniał o bezcennym wkładzie Polaków w wyzwolenie miasta, podkreślając, że dzięki decyzji generała Maczka, który zakazał ostrzeliwania budynków miejskich, Breda uniknęła zniszczeń.

- Zawdzięczamy naszą wolność generałowi Maczkowi i jego żołnierzom - mówił Depla. - Młodzi Polacy, którzy oddali swoje życie, pozostaną w pamięci mieszkańców Bredy na zawsze - dodał.W ramach dalszego upamiętnienia bohaterstwa polskich żołnierzy jedna z ulic w Bredzie zostanie nazwana na cześć ich wyzwolenia miasta.

Wspólne Wyzwania Europy Wobec Imperializmu

Minister Caspar Veldkamp przypomniał, że jeszcze 80 lat temu na ulicach Bredy wisiały biało-czerwone tabliczki z napisem „Dziękujemy Wam, Polacy.” Dziś, jak podkreślił, mieszkańcy Bredy oraz całej Holandii z radością ponawiają te słowa, doceniając ofiarność i odwagę żołnierzy Maczka. Podkreślił również symboliczne znaczenie pochówku generała wśród jego żołnierzy oraz fakt, że ich heroizm stawia przed kolejnymi pokoleniami zobowiązanie do obrony wolności.

Radosław Sikorski, szef polskiej dyplomacji, nawiązał do współczesnych wyzwań, jakie stoją przed Europą, przypominając o wojnie w Ukrainie. - Wielu z nas myślało, że tragedie sprzed 80 lat nie mogą się już powtórzyć - mówił minister. - Niestety, na skutek rosyjskiej agresji na Ukrainę, okropności wojny powróciły na nasz kontynent z nieznaną od II wojny światowej mocą - dodał. Zauważył, że rosyjska inwazja wywołała głęboki wstrząs i potrzebę jedności europejskiej wobec zagrożeń dla wolności i integralności kontynentu. - Nie możemy dać się zastraszyć - apelował Sikorski, dodając, że dziedzictwo generała Maczka powinno inspirować Europejczyków do przeciwstawienia się imperializmowi.

Generał Stanisław Maczek, jako dowódca 1. Dywizji Pancernej, zasłynął z działań podczas bitwy pod Falaise i wyzwolenia wielu miast w Europie Zachodniej. W październiku 1944 roku jego żołnierze wyzwolili Bredę, otrzymującnajwyższe odznaczenia Królestwa Niderlandów, w tym Wojskowy Order Wilhelma, a sam generał otrzymał honorowe obywatelstwo Holandii. Od tamtego czasu mieszkańcy Bredy pamiętają o Polakach, a coroczne uroczystości są wyrazem ich wdzięczności i pamięci.

W niedzielę w ramach upamiętnienia polskich żołnierzy przez Bredę przeszła parada oraz rozegrany został mecz piłkarski. 

W wydarzeniach związanych z rocznicą tłumnie biorą udział zarówno Holendrzy, jak i Polacy oraz holenderska Polonia.


IAR/PAP/PRdZ/dad

Na Litwie rozpoczęła się druga tura wyborów parlamentarnych. Polacy walczą o mandaty

27.10.2024 11:32
Na Litwie rozpoczęła się druga tura wyborów do parlamentu. W 141-osobowym Sejmie ponad połowa posłów wybierana jest z okręgów wielomandatowych. O kolejne mandaty walczą też litewscy Polacy.

Andrzej Duda w The Sunday Times: wolność wymaga ochrony przed rosyjskim imperializmem

27.10.2024 13:54
W wywiadzie dla brytyjskiego tygodnika "The Sunday Times" prezydent Andrzej Duda poruszył kwestie bezpieczeństwa, migracji oraz stosunków międzynarodowych. Prezydent ocenił rosnące zagrożenie ze strony rosyjskiego imperializmu, niepokój związany z nową polityką migracyjną Unii Europejskiej oraz znaczenie polsko-amerykańskiej współpracy w kontekście wzmacniania bezpieczeństwa państw NATO.

Klub piłkarski NAC Breda oddał hołd "pancerniakom" generała Maczka. Wzruszające chwile na stadionie

27.10.2024 14:12
Holenderskie drużyny piłkarskie NAC Breda i RKC Waalwijk oddały hołd polskim wyzwolicielom, rozgrywając mecz poświęcony żołnierzom 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka. To wyjątkowe spotkanie, pełne gestów pamięci i wzruszeń, zakończyło się zwycięstwem NAC Breda 4:1, jednak wynik sportowy ustąpił miejsca emocjonującej symbolice, która podbiła serca kibiców.