Redakcja Polska

Tysięczna rocznica koronacji pierwszych królów Polski

08.01.2025 15:02
Taka rocznica zdarza się raz na tysiąc lat - 2025 rok to milenium koronacji dwóch pierwszych królów Polski. Miały one miejsce w Gnieźnie, dlatego miasto to przygotowało szereg wydarzeń i atrakcji na cały rozpoczynający się właśnie rok.
Dagome iudex - najstarszy zachowany dokument donacyjny władcy identyfikowanego z księciem Polski Mieszkiem I, darowującego państwo, nazwane państwem gnieźnieńskim, w opiekę Stolicy Apostolskiej
"Dagome iudex" - najstarszy zachowany dokument donacyjny władcy identyfikowanego z księciem Polski Mieszkiem I, darowującego państwo, nazwane "państwem gnieźnieńskim", w opiekę Stolicy Apostolskiej Fot.: Dominik Kulaszewicz/PAP

Jak przypomina Michał Powałowski, prezydent Gniezna, były to koronacje Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta. - To święto nas wszystkich, Polaków, bo to był milowy krok jeżeli chodzi o wtedy sytuację polityczną, ale także i religijną, dla naszego rodzącego się państwa piastowskiego. I dzisiaj powinniśmy na to, jako Polacy, szczególnie zwracać uwagę i być dumni z tego, że właśnie dzięki temu wydarzeniu dzisiaj jesteśmy też wśród znaczących krajów Europy - podkreśla prezydent Gniezna.

Kalendarium wydarzeń, jak mówi Artur Krysztofiak, dyrektor wydziału promocji, kultury i turystyki w gnieźnieńskim ratuszu, jest bardzo bogate na cały rok. - To wydarzenia zarówno najważniejsze, o charakterze państwowym, kościelnym, ale są też wydarzenia kulturalne, muzealne, turystyczne dla wszystkich, dla każdego, kto chciałby dowiedzieć się cos więcej o historii początków państwa polskiego. To też otwarcie na trendy, które w tej chwili w turystyce rozwijają się, czyli na turystykę doświadczeń, na turystykę kulturową - mówi dyrektor Krysztofiak.

Marcin Napiórkowski, p.o. dyrektora Muzeum Historii Polski, przypomina, że wystawa poświęcona naszemu milenium "1025. Narodziny Królestwa" zostanie ponownie otwarta, po krótkiej przerwie, 15 stycznia. A znajduje się na niej wyjątkowy numizmat. To srebrny denar bity na czasów Bolesława Chrobrego, na nim zaś łaciński napis princeps poloniae, czyli książę Polski. Rzeczownikowa forma Poloniae to świadomie użyta nazwa organizmu politycznego, jak podkreśla doktor Napiórkowski, która się przyjęła i wciąż po tysiącu lat z niej korzystamy.

Najważniejsze wydarzenia milenijne w Gnieźnie to uroczyste posiedzenie Sejmu i Senatu 26 kwietnia oraz Festiwal Kultury Słowiańskiej pod hasłem "Koronacja królewska" w dniach 18-20 lipca.

Szczegółowe kalendarium obchodów można znaleźć na stronie gniezno2025.pl.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: historia Polski

Brytyjska historyczka: świat powinien usłyszeć o polskiej cichociemnej Elżbiecie Zawackiej

31.12.2024 12:36
Historia Elżbiety Zawackiej, heroicznej łączniczki AK i cichociemnej, powinna być znana na całym świecie jako symbol wkładu kobiet oraz sprawności Polskiego Państwa Podziemnego w II wojnie światowej - powiedziała PAP brytyjska historyczka Clare Mulley, autorka nowej biografii Zawackiej.

92 lata temu polscy matematycy złamali szyfr Enigmy

01.01.2025 08:00
31 grudnia 1932 roku Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski złamali szyfr niemieckiej maszyny szyfrującej. Kryptolodzy pracujący w Biurze Szyfrów Oddziału II Sztabu Głównego Wojska Polskiego w Pałacu Saskim w Warszawie rok później wspólnie zbudowali działającą kopię urządzenia.

130 lat temu umarł Władysław Podkowiński - malarz, który sprowadził do Polski impresjonizm

05.01.2025 18:27
5 stycznia 1895 roku zmarł w Warszawie artysta malarz i ilustrator Władysław Podkowiński - znany głównie jako autor i niszczyciel kultowego obrazu "Szał uniesień". Mniej emocji wzbudza i trudniej przebija się do powszechnej świadomości fakt, że był polskim prekursorem impresjonizmu.