Redakcja Polska

Opactwo w Tyńcu odkrywa swoje tajemnice: niezwykłe malowidła sprzed wieków

10.01.2025 11:39
W opactwie Benedyktynów w Tyńcu odkryto zabytkowe malowidła, które zdobiły krużganki klasztoru przez wieki. Wśród odnalezionych dekoracji znalazły się ornamenty roślinne, wzory geometryczne oraz znak herbowy Rawicz przedstawiający pannę na niedźwiedziu. Najstarsze malowidła pochodzą z końca XV wieku, a najmłodsze datowane są na połowę XVIII wieku.
Krużganki opactwa Benedyktynów w Tyńcu.
Krużganki opactwa Benedyktynów w Tyńcu. fot. Paweł Krzan / Biuro SKOZK. Źródło: Facebook/Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa

Odnalezione podczas prac konserwatorskich dzieła sztuki odsłaniają historię kolejnych przemian architektonicznych klasztoru. Gotycki herb Rawicz w zworniku jednego z przęseł nawiązuje do przebudowy krużganków z czasów opata Andrzeja Ożgi, który zarządzał opactwem w latach 1477–1486. Fragmenty pierwotnej kolorystyki heraldycznej udało się odkryć dzięki precyzyjnym zabiegom konserwatorskim.

Wśród malowideł odnaleziono również motywy roślinne splecione w wstęgę, datowane na pierwszą połowę XVI wieku, oraz dekoracje kartuszowe z XVII wieku. Jednym z najcenniejszych znalezisk są elementy dekoracji geometrycznych autorstwa Andrzeja Radwańskiego, jednego z najwybitniejszych malarzy późnobarokowego Krakowa. Powstały one w 1755 roku i służyły podkreśleniu bryły krużganków, nadając im wyjątkowego charakteru.

Nowa trasa turystyczna

Prace konserwatorskie prowadzone przez benedyktynów wspólnie ze Społecznym Komitetem Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK) mają na celu nie tylko renowację zabytków, ale także stworzenie nowej, wyjątkowej trasy dla zwiedzających. Projekt zakłada udostępnienie krużganków oraz podziemi klasztoru w ramach jednolitego szlaku, który pozwoli lepiej poznać bogatą historię najstarszego benedyktyńskiego opactwa w Polsce.

Renowacja została wsparta przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz SKOZK, finansowana ze środków Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. Prace te wpisują się w przygotowania do wyjątkowego jubileuszu – w 2044 roku opactwo Benedyktynów w Tyńcu będzie świętować swoje 1000-lecie.


IAR/PAP/dad


Posłuchaj podcastu "Podróże z Polskim Radiem dla Zagranicy"


Podróże z Polskim Radiem dla Zagranicy. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

30.12.2024 09:05
Budynek wzniesiony w latach 50-tych minionego wieku jako dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego. Dziś pełna atrakcji wizytówka współczesnej warszawy stojąca w centralnym punkcie stolicy.

Podróże z Polskim Radiem dla Zagranicy. Wisła - turystyczna stolica Beskidów

30.12.2024 10:33
Wisła, niegdyś cichy zakątek południowej Polski, dziś przyciąga miłośników gór, wypoczynku i aktywności na świeżym powietrzu. To tutaj, na łonie malowniczego Beskidu Śląskiego, znajdziesz wszystko, co potrzebne do odprężającego urlopu. Z uroczymi zakątkami i niezliczonymi atrakcjami, Wisła zaprasza do odkrywania swoich sekretów.

Podróże z Polskim Radiem dla Zagranicy. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

30.12.2024 14:11
Na jednej z największych powierzchni wystawienniczych w Europie za pomocą nie tylko artefaktów, ale również nowoczesnych technologii przedstawiano historię ludności cywilnej żyjącej w trakcie II wojny światowej, a także ukazano wyjątkowość polskiego doświadczenia na tle innych narodów.

Podróże z Polskim Radiem dla Zagranicy. Zapraszamy do Muzeum Emigracji w Gdyni

31.12.2024 12:53
W zabytkowym budynku Dworca Morskiego w Gdyni czeka na gości jedyne w Polsce i w naszym regionie Europy Muzeum Emigracji. Nowoczesna instytucja kultury działa w samym sercu historycznego portu.

Tysięczna rocznica koronacji pierwszych królów Polski

08.01.2025 15:02
Taka rocznica zdarza się raz na tysiąc lat - 2025 rok to milenium koronacji dwóch pierwszych królów Polski. Miały one miejsce w Gnieźnie, dlatego miasto to przygotowało szereg wydarzeń i atrakcji na cały rozpoczynający się właśnie rok.