Imię Witolda Pileckiego otrzyma sala, w której odbywają się między innymi posiedzenia grupy konserwatystów. "Kierownictwo Parlamentu Europejskiego jednogłośnie przyjęło propozycję nadania sali konferencyjnej PHS01A002 imienia Witolda Pileckiego. Dziękuję Rasie Juknevicziene (litewska europosłanka) i Robertsowi Zile (łotewski eurodeputowany) oraz wszystkim, którzy aktywnie wspierali moją inicjatywę uczczenia pamięci bohatera, który walczył z obydwoma reżimami totalitarnymi" - napisała była szefowa polskiej dyplomacji.
Parlament Europejski niektórym częściom budynku nadaje imię osób lub grup, które walczyły o wolność i demokrację, w Europie i na całym świecie. Polacy zostali w ten sposób uhonorowani już w przeszłości - na przykład dziedziniec Europarlamentu w Strasburgu nosi imię Bronisława Geremka.
Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku. Był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 roku, oficerem AK, dobrowolnym więźniem niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz, twórcą organizacji ruchu oporu i autorem pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach w tym obozie koncentracyjnym i zagłady.
Pilecki walczył w Powstaniu Warszawskim, po jego upadku trafił do niewoli.
Po wyzwoleniu oflagu w Murnau Pilecki został żołnierzem 2. Korpusu Polskiego we Włoszech. Wrócił do kraju, gdzie zorganizował grupę, która gromadziła informacje o sytuacji w rządzonej przez komunistów Polsce. Został aresztowany, a potem zamordowany przez komunistów po pokazowym procesie w 1948 roku. Zrehabilitowano go w 1991 roku.
Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył rotmistrza Witolda Pileckiego pośmiertnie Orderem Orła Białego; w 2013 roku został awansowany do stopnia pułkownika.
PAP/IAR/dad