- Wyjechałem do Szwecji, szukając azylu, w 1984 roku. Mam również szwedzkie obywatelstwo. Jednak obecnie dużo czasu spędzam w Polsce, nawiązuję bądź odbudowuje kontakty. Moja mama jest osobą wiekową, zasłużoną bohaterką Powstania Warszawskiego, która właściwie wymaga codziennej opieki. W związku z tym więcej moich aktywności przeniosło się do Polski. Ogromne znaczenie dla poszerzenia mojej aktywności w ramach projektów polonijnych było zaproszenie mnie przez mecenasa Stefana Hamburę do udziału w pracach Światowego Kongresu Polaków – przyznaje Jacek Gancarson, laureat Konkursu Osobowość Polonijna Roku 2023.
Od 2018 roku współpracuję z Kongresem ściśle, podejmując różne inicjatywy w kraju i na świecie. Wspomnę chociażby pismo do Nancy Pelosi, Spikera Izby Reprezentantów USA w sprawie wycofania podwójnego opodatkowania polskich emerytur. Następnie we współpracy z Kongresem Polaków w Szwecji złożyliśmy projekt uporządkowania archiwum polskich organizacji niepodległościowych. Mając na uwadze względy rodzinne, mój chrzestny był cichociemnym, zaangażowałem się w renowację grobów Polaków w Wielkiej Brytanii – wspomina gość audycji Kierunek: Polska.
Z Jackiem Gancarsonem, laureatem Konkursu Osobowość Polonijna Roku 2023, o projektach polonijnych i życiu pomiędzy Polską a Szwecją, rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Na audycję Kierunek: Polska zapraszamy we wtorek o 17.45.