Redakcja Polska

"Polskie Noble" przyznane. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej honoruje wybitnych naukowców

07.11.2020 15:00
Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2020 nazywane też „polskimi Noblami” przyznane. To najbardziej prestiżowe wyróżnienia naukowe w Polsce. W tym roku przyznano je po raz dwudziesty dziewiąty.
Audio
  • W magazynie min. o decyzji Bundestagu dotyczącej budowy miejsca pamięci poświęconego Polakom, o tym jak głosowała amerykańska Polonia i szansach na pozostanie w Rapperswilu Muzeum Polskiego [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneGlow Images/East News

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o decyzji niemieckiego Bundestagu, który zgodził się na utworzenie w Berlinie miejsca pamięci polskich ofiar niemieckich zbrodni.

Przyjmując wniosek czterech frakcji parlamentarnych, Bundestag zwrócił się do rządu federalnego o utworzenie w Berlinie eksponowanego miejsca, które w kontekście szczególnych stosunków polsko-niemieckich poświęcone byłoby polskim ofiarom drugiej wojny światowej i narodowosocjalistycznej okupacji Polski. Ma to być miejsce spotkań i dyskusji o historii, "zbliżające Niemców i Polaków, a tym samym przyczyniające się do zacieśnienia relacji, zrozumienia i przyjaźni oraz zmniejszenia uprzedzeń".

Teraz ma zostać opracowana koncepcja tego miejsca we współpracy z polskimi i niemieckimi ekspertami ze świata nauki i społeczeństwa obywatelskiego, w tym z udziałem Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich. Informacje na ten temat zebrał Michał Fedusio.

Zastanawiamy się także jakie były, podczas ostatnich wyborów prezydenckich, preferencje Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych.

W USA wśród głosujących w wyborach prezydenckich, były miliony Amerykanów polskiego pochodzenia, z których wielu mieszka w kluczowych dla wyniku wyborów stanach takich jak Pensylwania, Michigan czy Wisconsin.

Czym Polonia kieruje się podczas głosowania i jak kandydaci zabiegali o ich głosy? Z Dominikiem Stecułą, amerykańskim politologiem polskiego pochodzenia, profesorem Colorado State University rozmawiał Marek Wałkuski.

Naszym gościem jest Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w MSZ. Rozmawiamy m.in. o jubileuszu 150-lecia Muzeum Polskiego w Rapperswilu i wznowieniu akcji "Polonia dla sąsiadów".

W cyklu "Kierunek: Polska" dziś spotkanie z Iwoną Musz z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, koordynatorką projektu "Nowy start w Małopolsce". Zaprasza Małgorzata Frydrych.

W mieście Tsuruga w środkowej Japonii zostało po renowacji, otwarte Muzeum Portu Humanitaryzmu. Jego ekspozycja przedstawia pomoc humanitarną, której Japonia udzieliła polskim sierotom po rewolucji październikowej oraz Polakom, głównie żydowskiego pochodzenia, w czasie drugiej wojny światowej.
Renowacja muzeum została zakończona w tym roku, aby uczcić podwójną rocznicę.

Muzeum Portu Humanitaryzmu ma dwa piętra. Ekspozycja na parterze przedstawia pamiątki po pobycie polskich sierot syberyjskich. Plansze i filmy na piętrze prezentują pobyt w Japonii obywateli polskich, uciekających przed tragedią wojny.

Muzeum działa od 2008 roku. Renowacja służyła powiększeniu powierzchni muzealnej, która nie mogła pomieścić rosnącej liczby eksponatów. W japońskiej nazwie placówki zostało użyte polskie słowo „muzeum”. Szczegóły w naszym magazynie.

Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2020 nazywane też „polskimi Noblami” przyznane. To najbardziej prestiżowe wyróżnienia naukowe w Polsce. W tym roku przyznano je po raz dwudziesty dziewiąty. Nagrodzeni to: prof. Jacek Radwan, prof. Ewa Górecka, prof. Krzysztof M. Górski i prof. Romuald Schild. Nagrody przyznawane są od 1992 roku. Do tej pory wśród laureatów jest 106 wybitnych polskich naukowców. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 2 grudnia bieżącego roku.

Z profesorem Maciejem Żyliczem, prezesem Fundacji na rzecz Nauki Polskiej rozmawia Katarzyna Ingram.

W programie również audycja z cyklu "Język polski bez granic". Rozmawiamy o promocji języka polskiego i kultury polskiej przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.