Redakcja Polska

Rok 2020 upłynął pod znakiem walki o demokrację na Białorusi

03.01.2021 10:00
Rozgłośnia "Radio Swaboda" przeprowadziła internetowy sondaż, który miał wskazać osoby i wydarzenie mijającego roku. Na pierwszym miejscu znalazły się wszystkie panie, które uczestniczyły w akcjach protestacyjnych kobiet. Na drugim miejscu Swiatłana Cichanouska, była opozycyjna kandydatka na prezydenta. Na trzecim miejscu słuchacze rozgłośni wybrali Ninę Bagińską. To 73-letnia emerytka, która na wszystkie wiece przychodzi z historyczną biało-czerwono-białą flagą.
Audio
  • W magazynie m.in. podsumowanie wydarzeń 2020 roku w Polsce, bilans protestów na Białorusi i 88. rocznica złamania kodu Enigmy przez polskich matematyków [posłuchaj]
Liderki białoruskiej opozycji po otrzymaniu Nagrody im. Sacharowa
Liderki białoruskiej opozycji po otrzymaniu Nagrody im. SacharowaPAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Dziś w magazynie "Widziane z Polski" podsumowujemy najważniejsze wydarzenia 2020 roku w Polsce. Polacy na długo zapamiętają miniony rok. Jak we wszystkich innych krajach, stał on pod znakiem pandemii koronawirusa. Miała ona wpływ na niemal każdy aspekt funkcjonowania społeczeństwa. Relację o przebiegu pandemii w Polsce i innych wydarzeniach tego ​roku w jej cieniu, przygotował Michał Fedusio.

Przypomnimy też genezę i przebieg protestów społecznych na Białorusi. Miniony rok upłynął w Europie pod znakiem walki o zmiany na Białorusi.

Niezależni białoruscy eksperci i media uważają, że mijający 2020 rok to rok kobiet. To one obudziły społeczeństwo i swoim przykładem zachęcały do walki o demokrację. Rozgłośnia "Radio Swaboda" przeprowadziła internetowy sondaż, który miał wskazać osoby i wydarzenie mijającego roku. Na pierwszym miejscu znalazły się wszystkie panie, które uczestniczyły w akcjach protestacyjnych kobiet. Na drugim miejscu Swiatłana Cichanouska, była opozycyjna kandydatka na prezydenta. Na trzecim miejscu słuchacze rozgłośni wybrali Ninę Bagińską. To 73-letnia emerytka, która na wszystkie wiece przychodzi z historyczną biało-czerwono-białą flagą. Tematem zajęła się Katarzyna Semaan.

Brytyjski parlament formalnie zgodził się na umowę brexitową wynegocjowaną przez premiera Borisa Johnsona. Nieco wcześniej podpisano umowę handlową między Wielką Brytanią a UE. Rozmawiamy o tym z dr Przemysławem Biskupem z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

88 lat temu, polscy matematycy Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski złamali szyfr Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej. Rok później wspólnie zbudowali działającą kopię urządzenia. Dzięki sukcesowi polskich kryptologów druga wojna światowa została skrócona o dwa-trzy lata. Niemcy do końca wojny byli przekonani, że Enigmy nikt nie jest w stanie rozszyfrować.

Po przekazaniu szyfru Enigmy Brytyjczykom w ośrodku kryptologicznym w Bletchley Park niedaleko Londynu pracowało ponad 10 tysięcy osób, które wykorzystywały informacje otrzymane od polskich matematyków.

Osiągnięcie Polaków w znacznym stopniu przyczyniło się do sukcesów militarnych aliantów, między innymi w bitwie o Anglię, walkach na Atlantyku i zwycięstwie pod Falaise we Francji. W 1940 roku złamano główny szyfr operacyjny Luftwaffe, a w 1943 - kod niemieckiej marynarki. Więcej na ten temat w naszym magazynie.

Naszym gościem jest Bernard Fruga, doradca biznesowy, publicysta i autor książek, który powrócił z emigracji w Szwajcarii do Polski. Rozmawiamy o noworocznych postanowieniach

Trudny rok funkcjonowania, w dobie pandemii, podsumowały władze krakowskiego muzeum na Wawelu. Przedstawiono również plany wystawiennicze placówki na kolejne 12 miesięcy. Więcej na ten temat
Michał Fedusio.

W naszym programie także audycja z cyklu "Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie". Odwiedzamy leżącą na Białorusi Nieśwież.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.