W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o sytuacji w Afganistanie, po przejęciu władzy w tym kraju przez talibów. NATO zamroziło wszelką pomoc dla Afganistanu. Poinformował o tym sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. To konsekwencja przejęcia władzy w Kabulu przez talibów i równoczesnego upadku dotychczasowego, prozachodniego rządu.
Nowy polski kontyngent wojskowy jest już w Afganistanie. Prezydent Andrzej Duda w porozumieniu z rządem postanowił o skierowaniu do Afganistanu stu żołnierzy. Będą osłaniać ewakuację obywateli polskich i Afgańczyków, którzy współpracowali z przedstawicielami polskich władz. Tematem zajęła się Katarzyna Semaan.
W programie także informacje o pomocy niesionej przez polskie organizacje humanitarne ludności Afganistanu i Haiti. Caritas Polska i Polska Akcja Humanitarna rozpoczęły zbiórkę pieniędzy na pomoc Afgańczykom. Chodzi przede wszystkim o tych mieszkańców Afganistanu, którzy w wyniku walk, toczących się w ostatnich tygodniach musieli uciekać z domów. Wsparcie otrzymują też Haitańczycy. Informacje zebrała Ewa Plisiecka.
Eksperci z krajów wysokorozwiniętych apelują do swoich przywódców o pilne przekazanie szczepionek na COVID19 krajom biedniejszym. Ten ruch może doprowadzić do końca światowej pandemii. Czy jednak Światowa Organizacja Zdrowia jest w stanie koordynować te działania? Między innymi o to prof. Annę Boroń - Kaczmarską, specjalistkę ds chorób zakaźnych pytał Aleksander Ziemiańczyk.
Przenosimy się także do Brazylii, aby opowiedzieć o brazylijskiej Polonii. W pierwszym tygodniu sierpnia Marta Olkowska, konsul generalna RP w Kurytybie odbyła podróż po stanie Rio Grande do Sul. To najbardziej wysunięty na południe stan Brazylii i po stanie Parana, najbardziej polonijny ze wszystkich jej stanów. W rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy Marta Olkowska, konsul generalna powiedziała, że chciała się spotkać z Polonią już dawno, ale pandemia uniemożliwiała wyjazd w głąb kraju. - Teraz się udało i mogłam się wsłuchać w głosy potomków polskich emigrantów, poznać ich życiowe doświadczenia i rodzinne historie, ale także dowiedzieć się jakie nadzieje i oczekiwania wiążą z polską służbą konsularną w Kurytybie - mówi Marta Olkowska. Tę część programu przygotowała Maria Wieczorkiewicz.
Trwa 17. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”, tym razem pod hasłem „Tak daleko, tak blisko…”. Klaudiusz Madeja rozmawia z dyrektorem festiwalu Stanisławem Leszczyńskim.
W programie również audycja z cyklu "Z językiem polskim w świat". Dzięki programowi „Polonista”, Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, naukowcy z zagranicznych uczelni pracują nad ciekawymi i innowacyjnymi programami promującymi język polski. Jest tak m.in. na Politechnice Śląskiej i Uniwersytecie Śląskim. O swojej pracy opowiadają stypendyści z Włoch, dr Jacopo Saturno i prof. Alessandro Ajres.
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.