Redakcja Polska

Szef polskiej dyplomacji w RB ONZ: działania Rosji wobec cywilów stanowią „państwowy terroryzm”

18.03.2022 20:00
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, wezwał Radę Bezpieczeństwa ONZ, do zrobienia wszystkiego co w jej mocy i zatrzymania rosyjskiej agresji na Ukrainę. Podkreślił również zbrodnie wojenne, których dokonuje Rosja na ukraińskich cywilach. Szef polskiej dyplomacji zaapelował o jednoznaczne sprzeciwienie się agresorowi.
Audio
  • W magazynie m.in. o wyroku Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze, o wizycie unijnych premierów w Kijowie, kolejnych sankcjach UE nałożonych na Rosję oraz sytuacji na polsko-ukraińskich przejściach granicznych [posłuchaj]
Minister Zbigniew Rau
Minister Zbigniew Rau Foto: Photo: EPA/OLIVIER HOSLET

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o wyroku Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze, który poinformował iż atak Rosji na Ukrainę był nielegalny i wydał zarządzenie tymczasowe nakazujące przerwanie operacji militarnej.

Z wnioskiem przeciwko Federacji Rosyjskiej wystąpiła Ukraina dwa dni po rozpoczęciu inwazji na swój kraj. Kijów domagał się jej wstrzymania. Dokument w tej sprawie został złożony na podstawie Konwencji o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa. Z wniosku wynika, że strona ukraińska uważa rosyjskie oskarżenia o ludobójstwo we wschodniej Ukrainie, które posłużyło Putinowi jako pretekst do ataku, za fałszywe i domaga się „pilnego” nakazania Rosji wstrzymania inwazji.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij z zadowoleniem przyjął wyrok Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości nakazujący Rosji zaprzestanie działań zbrojnych na Ukrainie. "Rosja musi się do niego natychmiast zastosować. Zignorowanie tego nakazu jeszcze bardziej ją odizoluje " - napisał prezydent Zelenskiy na Twitterze.

W audycji relacjonujemy także rozmowy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z europejskimi politykami, którzy przybyli do Kijowa: premierem Polski Mateuszem Morawieckim, wiceszefem polskiego rządu Jarosławem Kaczyńskim oraz premierami Słowenii i Czech: Janezem Janšą i Petrem Fialą. Ich wizytę nazwano "wyraźnym znakiem poparcia".

"Ta wojna to wynik działań okrutnego tyrana, który atakuje bezbronnych cywili, bombarduje miasta i szpitale na Ukrainie! W jej wyniku świat stracił poczucie bezpieczeństwa, a niewinni ludzie giną i tracą dorobek całego życia. Musimy jak najszybciej zatrzymać tragedię, która dzieje się na Wschodzie. To dlatego, razem z wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim, premierami Petr Fiala i Janez Janša, jesteśmy w Kijowie" - oświadczył premier Mateusz Morawiecki we wpisie na Facebooku opublikowanym po przybyciu do Kijowa.

Szef polskiej dyplomacji wypowiadając się na forum RB ONZ, w charakterze przewodniczącego OBWE, oskarżył Rosję o państwowy terroryzm. Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, wezwał Radę Bezpieczeństwa ONZ, do zrobienia wszystkiego co w jej mocy i zatrzymania rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Podkreślił również zbrodnie wojenne, których dokonuje Rosja na ukraińskich cywilach. Minister Zbigniew Rau zaapelował o jednoznaczne sprzeciwienie się agresorowi: "Obojętność jest zawsze przyjacielem wroga. Jest na rękę agresorowi i nigdy jego ofiarom, których ból jest potęgowany, jeśli czuje się zapomniany. Więzień polityczny w jego celi, głodne dziecko, pozbawiony domu uchodźca. Nie odpowiadając na ich apele, nie dając im cienia nadziei oznacza wykreślenie ich z ludzkiej pamięci."

Minister Zbigniew Rau oprócz Rosji wskazał również na władze Białorusi jako współodpowiedzialne za tragedię Ukrainy. Szef polskiego MSZ i przewodniczący OBWE podkreślił, że wszyscy winni agresji powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności.

Naszym gościem jest minister rozwoju i technologii Piotr Nowak, który spotkał się w Waszyngtonie z przedstawicielami administracji USA, międzynarodowych instytucji finansowych, ośrodków analitycznych oraz biznesu. Zabiegał by Polska zajęła miejsce Rosji w grupie G-20, omawiał też kwestię pomocy dla uchodźców z Ukrainy oraz amerykańskich inwestycji w Polsce. Z Piotrem Nowakiem rozmawiał nasz korespondent Marek Wałkuski.

Miasteczko uchodźców w Medyce, dworzec kolejowy w Przemyślu i Centrum Pomocy Humanitarnej - również w Przemyślu - to miejsca przyjmujące największą liczbę ukraińskich uchodźców po polskiej stronie granicy. Michał Fedusio był z mikrofonem właśnie w Centrum Pomocy Humanitarnej znajdującym się w nieczynnym centrum handlowym.

Od początku wojny na Ukrainę kraj ten - według szacunków Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców - opuściło już ok. 3 mln osób. Gdzie jeszcze, poza Polską, kierują się uciekający przed wojną Ukraińcy? O tym informuje Katarzyna Semaan

Polskie szkoły przyjęły już kilkadziesiąt tysięcy dzieci, które przyjechały w ostatnich dniach z Ukrainy. Polskie placówki organizują dla nich klasy przygotowawcze. To tam uczniowie, którzy przyjechali z Ukrainy, będą się uczyli, zanim wejdą w polski system edukacji.  O szczegółach relacjonuje Katarzyna Ingram

Na audycję z cyklu Kierunek: Polska zaprasza Małgorzata Frydrych.

W programie również audycja "Język polski bez granic", promująca język polski.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.