Redakcja Polska

"W polityce zagranicznej nic nigdy nie jest raz na zawsze". Radosław Sikorski o wyzwaniach polskiej dyplomacji

22.06.2024 20:05
Gościem specjalnym Polskiego Radia dla Zagranicy był minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, z którym rozmawialiśmy m.in. o potrzebie walki z dezinformacją, relacjach polsko - ukraińskich i przyszłości Europy po zakończeniu rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Audio
  • W magazynie m.in. informujemy o rekordowych w NATO wydatkach Polski na obronność i wizycie marszałka Sejmu na Ukrainie. Naszymi gośćmi są Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych i Robert Tyszkiewicz, koordynator Senatu ds. Polonii i Polaków za granicą [posłuchaj]
Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski
Minister Spraw Zagranicznych Radosław SikorskiFot.: MSZ/Sebastian Indra/CC BY-NC 2.0

W magazynie "Widziane z Polski" komentujemy raport NATO, z którego wynika, że Polska wydaje na obronność najwięcej ze wszystkich krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Informujemy też o wizycie marszałka Sejmu na Ukrainie. Polska będzie wspierać Ukrainę i nie godzi się na działania rosyjskiego reżimu - mówił w Kijowie Szymon Hołownia.

- Polska (…) nie godzi się, by opresyjny rosyjski reżim mordował ukraińskiego ducha. Żeby deptał życie ludzkie, suwerenność państwa, żeby decydował, który naród ma prawo do egzystencji, a który nie. Takie tragedie miały już miejsce w naszym regionie i nasze państwa bardzo boleśnie ich doświadczały. Dlatego dziś Polska, tak samo jak Ukraina, nie ma złudzeń. I robi wszystko, by powstrzymać ten koszmar - powiedział Szymon Holownia podczas wystąpienia przed ukraińskim parlamentem.

Zapowiadając przemówienie Hołowni, Stefanczuk podziękował Polsce i Polakom za wsparcie, którego udzielają narodowi ukraińskiemu. - Jesteśmy szczerze wdzięczni Polsce za wszechstronne wsparcie, a przede wszystkim za udzielaną pomoc wojskową. Polska jest naszym kluczowym sojusznikiem i partnerem. Podczas inwazji Rosji na pełną skalę strategiczne partnerstwo Ukrainy i Polski uległo maksymalnemu nasileniu (…) – oświadczył.

Nowy pakt obronny Rosji z Koreą Północną pokazuje rosnące zbliżenie między autorytarnymi mocarstwami i podkreśla znaczenie demokracji prezentujących zjednoczony front, powiedział szef NATO, Jens Stoltenberg. Na wizytę Putina w Korei Północnej i Wietnamie reagują również Stany Zjednoczone i Unia Europejska. Szczegóły w naszej audycji programie.

Gościem specjalnym naszego programu jest minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, z którym rozmawiamy m.in. o potrzebie walki z dezinformacją, relacjach polsko - ukraińskich i przyszłości Europy po zakończeniu rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Szef polskiej dyplomacji był pytany o naszą strategię walki z dezinformacją. - Jeśli chodzi walkę z dezinformacją, to zawarliśmy sojusz ze Stanami Zjednoczonymi, powstała nowa inicjatywa i w Polsce działa grupa kontaktowa iluś krajów, która wspólnie będzie kontrowała rosyjskie narracje dezinformacyjne - powiedział Radosław Sikorski.

Szymon Hołownia przybył do Kijowa na zaproszenie przewodniczącego Rady Najwyższej Rusłana Stefanczuka. Przed wystąpieniem w ukraińskim parlamencie marszałek Sejmu oddał hołd obrońcom Ukrainy, składając kwiaty pod ścianą poległych w walce z Rosją.

Minister spraw zagranicznych odpowiedział też na pytanie jaka jest nasza koncepcja ułożenie relacji z Rosją po przegraniu przez nią wojny z Ukrainą. Jak zareagujemy gdy pojawi się presja na reset 2.0 z Rosją? - pytał Piotr Pogorzelski.

- Po pierwsze przypominam, że koncept resetu jest konceptem amerykańskim, realizowanym za prezydentury Baracka Obamy. A po drugie formą manipulacji dzisiejszej opozycji, wówczas gdy była u władzy i użycia ogromnych pieniędzy publicznych do walki z ówczesną opozycją, czyli z nami - mówił Radosław Sikorski.

- Prowadząc politykę wobec Rosji, myśmy wówczas tego słowa nie używali, tylko próbowaliśmy europeizować i cywilizować Rosję. I to była słuszna polityka, która wówczas przyniosła pewne korzyści. Przypomnę, był wówczas mały ruch graniczny, z którego korzystała ludność Warmii, Mazur i Trójmiasta. Ustaliliśmy wówczas wspólne fakty z historii, powstała księga białych plam historii, nastąpiło pojednanie i podpisanie wspólnego dokumentu polskiego Kościoła katolickiego i cerkwi prawosławnej, miały miejsce dziesiątki wizyt rosyjskich samorządowców w polskich miastach. No i wreszcie prezydent Putin był na rocznicy wybuchu II wojny światowej, na Westerplatte, potwierdzając, że to w Polsce rozpoczęła się II wojna światowa. I był, ja wiem, że to dzisiaj brzmi egzotycznie, pierwszym przywódcą Rosji, którego "zanęciliśmy" do oddania hołdu naszym pomordowanym jeńcom wojennym w Katyniu - wyliczał szef dyplomacji.

- Teraz jednak Rosja wszystkiemu zaprzecza, włącznie z Katyniem - podkreślił Piotr Pogorzelski. - To, że Rosja zmieniła swoją politykę, bo zamiast integrować się chociażby ekonomicznie z Unią Europejską, co wtedy było jej polityką, dzisiaj wojuje z cywilizowanym światem, to my też zmieniamy nasze stanowisko, na tym polega polityka zagraniczna. Z Rosją imperialną będziemy prowadzić rywalizację i się jej sprzeciwiać, ale gdyby Rosja zmieniła kurs i zmieniła przywództwo, to rozważymy nasze stanowisko. W polityce zagranicznej nic nigdy nie jest raz na zawsze - mówił Radosław Sikorski.

Służba Ochrony Państwa obchodziła swoje święto. Na Zamku Królewskim w Warszawie funkcjonariusze SOP odebrali awanse służbowe i odznaczenia, a prezydent Andrzej Duda złożył im życzenia. W siedzibie SOP z funkcjonariuszami spotkał się premier Donald Tusk.

W programie opowiadamy również o projekcie interdyscyplinarnym Instytutu Adama Mickiewicza, "Ścieżkami Pana Herberta", realizowanego w ramach obchodów setnej rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta. Instalacje ustawione we włoskich miastach Siena i Orvieto, które wybitny polski poeta opisał w zbiorze esejów „Barbarzyńca w ogrodzie”, mają popularyzować jego twórczość. O szczegółach opowiedzieli nam Anika Idczak i Dawid Dziedziczak z Instytutu Adama Mickiewicza.

Po pięciu latach do Senatu wróciły środki na wsparcie dla Polaków za granicą i został zorganizowany Konkurs Polonijny. O jego wynikach rozmawiamy z Robertem Tyszkiewiczem, koordynatorem Senatu ds. Polonii i Polaków za granicą, były poseł pięciu kadencji Sejmu, współtwórca Centrum Pomocy Polakom na Białorusi w Białymstoku.

- Konkurs „Senat – Polonia 2024”, na realizację zadań publicznych w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą, został rozstrzygnięty. Blisko 10 mln zł trafi do 38 polonijnych organizacji pozarządowych na realizację 83 zadań - powiedział Robert Tyszkiewicz.

Koordynator ds. Polonii i Polaków za granicą Senatu RP zaznaczył, że pieniądze w Konkursie Polonijnym były rozdzielone transparentnie i merytorycznie. - Tak, by każdy wiedział dlaczego środki uzyskał, by nie było wątpliwości - powiedział. 

- To bardzo ważne, że po kilku latach Senat znowu może w lepszy sposób opiekować się Polonią - dodał. Jak zaznaczył - "jest to jego jednym z najważniejszych zadań". - Od początku swojej historii, od 35 lat Senat został w państwie polskim skierowany do opieki nad Polonią. To jest część historii Senatu, część historii polskiej demokracji po przełomie 1989 roku. Niestety w ciągu ostatnich pięciu lat Senat nie posiadał środków na sprawowanie pieczy nad Polonią. To się właśnie w tym roku zmieniło. W związku z tym Pani Marszałek powołała mnie na funkcję koordynatora, abym sprawnie zarządził rozdysponowaniem tych środków, przeprowadzeniem konkursu dla organizacji polonijnych. Miło mi stwierdzić, że choć zaczynaliśmy wśród instytucji państwa polskiego jako ostatni, bo dopiero w połowie marca tego roku, to rozstrzygnęliśmy konkurs jako pierwsi. Za chwilę środki popłyną do organizacji polonijnych. Myślę, że z pierwszego zadania się wywiązałem. Ale oczywiście przed nami kolejne wyzwania, mamy ambitne plany. Chcemy by Senat powrócił do roli aktywnego lidera polityki polonijnej i lidera w sprawowaniu pieczy nad naszymi rodakami za granicą - powiedział Robert Tyszkiewicz.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.

Koreańskie czołgi K2 będą produkowane w Polsce. Seul obiecuje jak najszybszy transfer technologii

21.06.2024 15:55
Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że jest już postanowione, że w Polsce będą produkowane czołgi K2, a strona koreańska deklaruje jak najszybszy transfer technologii. Polska aspiruje, by być centrum serwisowym dla sprzętu koreańskiego zakupionego na potrzeby nasze i innych państw - dodał.

Zgoda UE na negocjacje akcesyjne Ukrainy. Zełenski: pokolenia naszego narodu spełniają swoje marzenie

21.06.2024 17:45
Prezydent Wołodymyr Zełenski podziękował państwom unijnym za wyrażenie zgody na rozpoczęcie negocjacji członkowskich z Ukrainą. We wpisie w mediach społecznościowych dziękuje za "zdecydowaną wolę polityczną".

Były sekretarz generalny NATO Javier Solana odebrał Nagrodę Jana Nowaka-Jeziorańskiego

22.06.2024 16:41
Były sekretarz generalny NATO Javier Solana otrzymał w sobotę Nagrodę Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Wyróżnienie wręczono podczas gali w Ossolineum we Wrocławiu. Moją obsesją było otwarcie NATO na nowych członków, szczególnie na Polskę - powiedział Solana.