Redakcja Polska

Próba zamachu na Donalda Trumpa. "To coś co nigdy nie powinno się zdarzyć"

20.07.2024 09:00
Śledczy ustalają szczegóły dotyczące próby zamachu na Donalda Trumpa Podczas wiecu były prezydent został postrzelony w ucho. Służby zabiły domniemanego sprawcę. Jego rodzice współpracują ze śledczymi.
Audio
  • W magazynie m.in. komentarze po próbie zamachu na Donalda Trumpa, informacje o wyborach władz Parlamentu Europejskiego, polskiej rakiecie w kosmosie oraz unikatowych skarbach narodowego dziedzictwa, wpisanym na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata [posłuchaj]
Donald Trump został ranny podczas próby zamachu na jego życie na wiecu w Pensylwanii
Donald Trump został ranny podczas próby zamachu na jego życie na wiecu w PensylwaniiGene J. Puskar/Associated Press/East News

W magazynie "Widziane z Polski" komentujemy próbę zamachu na byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donalda Trumpa

Ojciec niedoszłego zabójcy powiedział agentom, że myślał w sobotę, iż jego syn zabrał ze sobą karabin, aby udać się na strzelnicę. Kiedy do wieczora nie pojawił się w domu, zadzwonił na policję i zgłosił jego zaginięcie.

Inspektor Generalny Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego wszczął dochodzenie w sprawie zabezpieczenia sobotniego wiecu wyborczego. Dyrektor Secret Service Kimberly Cheatle powiedział, że służby respektują lokalne organy bezpieczeństwa i nie mogą działać bez porozumienia z nimi. - W tym konkretnym miejscu podzieliliśmy obszary odpowiedzialności, ale Secret Service jest całkowicie odpowiedzialna za projekt, wdrożenie i wykonanie - podkreślił dyrektor Secret Service.

Wcześniej Szefowa Secret Service przyznała, że doszło do zaniedbań w zabezpieczeniu wiecu wyborczego Donalda Trumpa w Butler w Pensylwanii.

 - To coś, co nigdy nie powinno się zdarzyć - powiedziała szefowa Secret Service Kimberly Cheatle w wywiadzie dla telewizji ABC News. Dodała, że jest odpowiedzialna za wyjaśnienie nieprawidłowości i zapewnienie, aby podobny zamach nie powtórzył się w przyszłości.

Wyjaśnieniem okoliczności zamachu w Butler zajmie się niezależny zespół, powołany przez ministra bezpieczeństwa krajowego Alejandro Mayorkasa.


Informujemy też, że Parlament Europejski ma już przewodniczącą - to pochodząca z Malty Roberta Metsola. Wybrano też 14. wiceprzewodniczących, a wśród nich jedyną Polkę - Ewę Kopacz z Platformy Obywatelskiej.

Roberta Metsola, która pozostanie na tym stanowisku przez kolejne 2,5 roku, została wybrana na inauguracyjnej sesji plenarnej w Strasburgu. Pochodząca z Malty kandydatka Europejskiej Partii Ludowej została przewodniczącą Parlamentu Europejskiego ponownie. Za kandydaturą Roberty Metsoli zagłosowało 562 z 699 uczestniczących w głosowaniu eurodeputowanych.

Ewa Kopacz z Platformy Obywatelskiej została wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego. Jest jedyną Polką na tak wysokim stanowisku w Europarlamencie. Pełniła już tę funkcję także w poprzedniej kadencji. Dziś w głosowaniu uzyskała poparcie 572 deputowanych. To drugi najlepszy wynik wśród wybranych wiceprzewodniczących.

MON i MSWiA podsumowały działania podejmowane w ostatnich tygodniach na polsko-białoruskiej granicy. "Jest tam coraz bezpieczniej" - zgodnie ocenili szefowie obu resortów. Ministrowie Władysław Kosiniak-Kamysz i Tomasz Siemoniak zapewnili, że odnotowano znaczny spadek prób nielegalnego przekraczania granicy. Ma to związek z lepszą koordynacją działań żołnierzy, policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Do poprawy bezpieczeństwa przyczyniło się m.in. doposażenie mundurowych w opancerzone wozy oraz wyposażenie indywidualne. Szczegóły w naszym magazynie.

Z prof. Grzegorzem Wrochną, prezesem Polskiej Agencji Kosmicznej rozmawiamy o starcie pierwszej polskiej rakiety.

Polska rakieta ILR-33 Bursztyn K2 dotarła do przestrzeni kosmicznej. Wystartowała z bazy Andoya z Norwegii 3 lipca i osiągnęła pułap, który zakładali konstruktorzy, wynoszący 100 km. To umowna granica, gdzie zaczyna się kosmos. Za projekt odpowiedzialna była Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa z Warszawy, która ulepszała rakiety Bursztyn, aż udało się osiągnąć granicę kosmosu.

Suborbitalna rakieta ILR-33 Bursztyn jest efektem kilkuletniej pracy polskich naukowców i przełomem dla polskiego przemysłu kosmicznego oraz sektora związanego z badaniem kosmosu.

Wspominamy również Jerzego Sthura, wybitnego aktora i reżysera, którego pogrzeb odbył się w Krakowie. 

Jerzy Stuhr rozpoczął karierę w Starym Teatrze w Krakowie. Występował w spektaklach Andrzeja Wajdy. Jednak największą popularność przyniosły mu role filmowe. Pracował z Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Kieślowskim, Krzysztofem Zanussim, Juliuszem Machulskim, Jerzym Jarockim, Wandą Laskowską i innymi wybitnymi twórcami. Rozpoznawalność zyskał między innymi dzięki rolom w "Seksmisji" czy "Kingsajzie".

Zdaniem krytyków rozpoczął nową erę w polskim dubbingu - jego najsłynniejszą rolą jest osioł ze "Shreka", ale głos podkładał między innymi pod listonosza Josepha Roulina w nominowanym do Oscara "Twoim Vincencie".

Po wernisażu w Warszawie, ekspozycja poświęcona unikatowym skarbom narodowego dziedzictwa, wpisanym na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata, wyruszyła w objazd po kraju. O koncepcji tej prezentacji opowie kuratorka wystawy, prof. Anna Krochmal, dyrektor Departamentu Popularyzacji Działalności Archiwalnej w Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych.

Na Krajową Listę Programu UNESCO Pamięć Świata wpisane zostały m.in. rękopisy dzieł symfonicznych, kameralnych i filmowych Henryka Warsa. O ten wpis wnioskowało Polish Music Center w Los Angeles, które przechowuje dokumenty po twórcy. Opowiada o tym jego dyrektor, prof. Marek Żebrowski.

Polscy maturzyści z Wilna zatańczyli poloneza na Placu Katedralnym, który jest sercem litewskiej stolicy. Wykonanie narodowego tańca polskiego dla uczniów jest symbolicznym zakończeniem szkoły średniej. Relacja w naszym programie.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.

"Tworzymy most do promocji języka polskiego w świecie". Sukces Programu Lektorzy NAWA

19.07.2024 12:53
Znane są już wyniki naboru wniosków o skierowanie lektorów języka polskiego jako obcego do zagranicznych ośrodków akademickich prowadzących lektoraty języka polskiego. W roku akademickim 2024/2025 wyjedzie 89 lektorów i lektorek NAWA do 86 ośrodków w 43 krajach.

Powstanie Warszawskie w 100 przedmiotach - wydano nowy album z unikalnymi zdjęciami

19.07.2024 14:37
Właz do kanału i torba powstańczej łączniczki, Goliat, samolot Douglas C-47 czy urna z prochami książek z Biblioteki Krasińskich - to niektóre z obiektów, które przybliża publikacja "Powstanie Warszawskie w 100 przedmiotach". 1 sierpnia przypada osiemdziesiąta rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.

Wiadomo co wywołało globalną awarię systemu Windows. Nie był to cyberatak

19.07.2024 17:57
Awaria związana systemem Windows spowodowała globalne zakłócenia w funkcjonowaniu banków, linii lotniczych, usług kolejowych i supermarketów. Prezes firmy CrowdStrike George Kurtz poinformował, że powodem była aktualizacja jej oprogramowania Falcon w systemach Windows. - W Polsce zgłoszenia związane z problemami Microsoftu pojawiają się, ale nie mają wpływu na funkcjonowanie infrastruktury. W Polsce nie ma takich sytuacji, które są w innych państwach - powiedział z kolei wicepremier Krzysztof Gawkowski.