Redakcja Polska

Polska walczy z powodzią i jej skutkami. Unia Europejska deklaruje pomoc

21.09.2024 09:15
Rząd oszacował część powodziowych strat. Naprawa zniszczonych dróg ma pochłonąć 125 mln zł, a infrastruktury kolejowej - 150 mln zł. - Straty na pewno będą większe. Mamy pieniądze w budżecie na odbudowę. Wspomogą nas też środki unijne - powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak.
Audio
  • W magazynie mówimy m.in. o sytuacji powodziowej w południowo-zachodniej Polsce, pomocy charytatywnej niesione powodzianom i nowej strategii MSZ wobec Polonii i Polaków za granicą [posłuchaj]
Skutki powodzi
Skutki powodziAntoni Rokicki/Polskie Radio

W magazynie "Widziane z Polski" dużo miejsca poświęcamy  sytuacji powodziowej w południowo-zachodniej Polsce. 

W związku z powodziami na południu Polski rząd wprowadził stan klęski żywiołowej. To pierwsza tego typu sytuacja w historii. Zgodnie z konstytucją stan klęski żywiołowej ma zapobiec skutkom katastrof naturalnych oraz pomóc w ich usunięciu. 

Unijne kraje otrzymają na początek 10 miliardów euro na walkę skutkami powodzi. Zadeklarowała we Wrocławiu przewodniczą Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. W stolicy Dolnego Śląska odbyło się spotkanie szefów rządów Polski, Austrii, Czech i Słowacji z przewodniczącą komisji. Zorganizował je polski premier.

- Na południu Polski mamy "szeroką paletę barw powodziowych". Tam, gdzie się udało, gdzie wały zostały obronione, jak w centrum Wrocławia, tam ludzie oddychają coraz swobodniej. Tam worki z piaskiem są coraz mniej zauważalne przez mieszkańców. Ale są też miejsca, gdzie woda wciąż jest groźna. Są też miejsca - do których dotarłem - gdzie fala powodziowa uczyniła ogromne szkody i wiele osób tam cierpi. W centrum Kłodzka fala pozostawiła muł, błoto i ludzką rozpacz. Dobytek ludzi jest oblepiony mułem - mówi Mariusz Pieśniewski, dziennikarz Polskiego Radia. 

W Głuchołazach trwa wielkie sprzątanie po zniszczeniach jakie spowodowała powódź. W większości miejsc jeszcze nie ma wody, prądu albo gazu. Służby, mieszkańcy oraz wolontariusze z regionu i całego kraju pomagają wrócić miastu, do choćby podstawowego poziomu funkcjonowania.

W magazynie opowiadamy o działaniu struktur państwowych, walczących z powodzią, ale i organizacji niosących pomoc powodzianom. Między innymi Caritas Polska organizuje kolejną akcję dla poszkodowanych w wielkiej wodzie - Paczka dla Powodzian.

Szkocka Polonia też nie jest obojętna wobec powodzi, które nawiedziły południową i zachodnią Polskę. W Glasgow i Edynburgu trwa zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy, które zostaną następnie przekazane powodzianom. To niełatwe zadanie. Współorganizatorkami całej akcji są Agnieszka Skrobas i jej córka Patrycja Aleksandra Fredyk, które od lat mieszkają w Szkocji, a pochodzą z Lądka Zdroju. To jedno z bardziej poszkodowanych miast przez powódź.

Naszym gościem jest Anna Sochańska, dyrektorka Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ.

- W Ministerstwie Spraw Zagranicznych trwają prace poświęcone nowej strategii działań wobec Polonii i Polaków za granicą. - Chcemy, by relacje z naszymi rodakami za granicą były oparte o zasadę podmiotowości - mówi Anna Sochańska.

Jakie będą  priorytety nowej polityki polonijnej rządu? Jakie obszary współpracy z Polonią są dziś najważniejsze z perspektywy MSZ i z perspektywy państwa polskiego? Jak MSZ, jako dysponent znaczących środków przeznaczonych na wsparcie działań Polonii, będzie nimi zarządzał? Szczegóły w naszym magazynie.

O Polonii w Stanach Zjednoczonych i Niemczech rozmawiamy z prof. Anną Mazurkiewicz z Uniwersytetu Gdańskiego oraz prof. Michałem Nowosielskim z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu WSB Merito. Byli oni uczestnikami, zorganizowanego przez Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą, bardzo interesującego panelu zatytułowanego „Polonia i Polacy za granicą wobec przemian etnicznych we współczesnym świecie”.

Mówimy także, że tradycja kwestowania na Starych Powązkach znalazła się na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Kwesta na Starych Powązkach jest organizowana nieprzerwanie od 1975 roku, z inicjatywy Jerzego Waldorffa. Celem corocznej zbiórki jest zapewnienie środków na remont kaplic, zabytkowych nagrobków i rzeźb znajdujących się na jednej z najstarszych w kraju nekropolii. W kweście co roku biorą udział m.in. ludzie kultury, wśród nich znani i lubiani aktorzy – m.in. Maja Komorowska czy Olgierd Łukaszewicz – a także dziennikarze i sportowcy. W ubiegłym roku na rzecz Starych Powązek udało się zebrać ponad 220 tysięcy złotych.

- W zbiórce na rzecz renowacji grobowców na Powązkach niejednokrotnie bierze już udział kolejne pokolenie kwestujących - mówi przewodniczący Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami Marcin Święcicki.

W "Kartce z kalendarza" przypominamy, że 85 lat temu rozpoczęła się sowiecka agresja na Polskę. 

Prezydent Andrzej Duda oddał hołd ofiarom sowieckiej agresji na Polskę z 1939 roku. Prezydent złożył wieniec przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Uroczystość odbyła się w 85. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę, która była wypełnieniem paktu Ribbentrop - Mołotow na mocy którego III Rzesza Niemiecka o Związek Sowiecki podzieliły między sobą Polskę i inne kraje Europy Środkowo - Wschodniej.

Prezydent po złożeniu wieńca przypomniał, że 17 września to jedna z najtragiczniejszych dat w historii Polski i przypomniał, że dla Polaków sowiecka okupacja była niezwykle bolesnym i długim doświadczeniem. Andrzej Duda podkreślił, że sowiecka okupacja Polski zakończyła się w 1993 roku, kiedy ostatnie oddziały Armii Czerwonej stacjonujące w Polsce wyjechały do Rosji. Jednocześnie prezydent przypomniał, że ponownej zbrodniczej okupacyjnej rosyjskiej polityki doświadcza Ukraina.

Wspominamy również Felicjana Andrzejczaka. Wokalista zmarł w wieku 76 lat. W latach 80. był wokalistą Budki Suflera. Z zespołem nagrał hity takie jak "Jolka, Jolka pamiętasz" i "Noc komety".

Do wysłuchania "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.

"Chcemy, aby Polonia traktowana była podmiotowo". W MSZ powstaje nowa strategia polityki polonijnej

13.09.2024 13:43
W Ministerstwie Spraw Zagranicznych trwają prace poświęcone nowej strategii działań wobec Polonii i Polaków za granicą. - Chcemy, by relacje z naszymi rodakami za granicą były oparte o zasadę podmiotowości - mówi Anna Sochańska, dyrektorka Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą.

W Białymstoku uroczystości w Światowy Dzień Sybiraka i 85. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę

17.09.2024 16:42
Przy pomniku Bohaterskim Matkom Sybiraczkom w Białymstoku odbyły się we wtorek uroczystości w 85. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę i obchodzony tego dnia Światowy Dzień Sybiraka. W przemówieniach podkreślano, że zobowiązaniem współczesnych jest pamięć o wszystkich, którzy "byli ofiarami nieludzkiej, sowieckiej polityki".

Rząd przygotowuje wsparcie dla powodzian. Będzie pomoc dla rodzin, które straciły mieszkania

19.09.2024 11:00
Mieszkańcy i służby sprzątają, a rząd przygotowuje wsparcie dla powodzian. Władze zapewniają, że pieniędzy na pomoc dla rodzin dotkniętych skutkami powodzi nie zabraknie

Szefowa Komisji Europejskiej: 10 miliardów euro dla krajów walczących z powodzią

19.09.2024 19:02
Ursula von der Leyen spotkała się we Wrocławiu z szefami rządów Polski, Czech, Słowacji i Austrii. Jak mówiła, nadzwyczajna sytuacja wymaga nadzwyczajnych środków.