W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o nowej polityce wobec Polonii, którą zaprezentował w Senacie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Jak poinformował, do końca 2024 roku, MSZ zaprezentuje rządowy program współpracy z Polakami za granicą. Zapowiedział też zmiany w organizacji i finansowaniu wsparcia dla Polonii, a także zachęty do powrotu rodaków do kraju, studiów w Polsce i podejmowania pracy.
Szef MSZ zapowiedział również nowelizację przepisów o repatriacji i ustawy o Karcie Polaka w kierunku jednoznacznego sprecyzowania kryteriów uprawniających do jej otrzymania, w trosce o bezpieczeństwo Polaków. Jak ocenił minister, by skutecznie pomagać blisko 20 mln Polaków na całym świecie, należy ujednolicić politykę polonijną i procedury, a informacje o środkach polonijnych muszą być łatwo dostępne dla wszystkich potencjalnych beneficjentów. Dlatego zostanie stworzona jedna, przejrzysta baza danych. Wspólnie zadbamy o to, aby pieniądze polskiego podatnika były wydatkowane racjonalnie i uczciwie. Środki na działalność polonijną muszą być przyznawane w sposób transparentny i oparty na niezależnej ocenie ekspertów. Potrzebujemy partnerskiej relacji z przedstawicielami Polonii, korzystnej jednocześnie dla środowisk polonijnych i dla kraju. Polskie państwo powinno organizacje polonijne wspierać, a nie bezwarunkowo utrzymywać – mówił w Senacie szef MSZ.
Zdaniem ministra Radosława Sikorskiego konieczna jest także zmiana instrumentów współpracy z diasporą. Jak ocenił, Polska przestała być państwem wychodźtwa, a staje się krajem otwartym i atrakcyjnym, zapraszającym Polonię i Polaków za granicą do powrotu do kraju. Według ministra Sikorskiego wyzwaniem jest z jednej strony aktywizacja Polonii czy wspieranie tych Polaków, którzy odnieśli sukces, a z drugiej to, jak nie stracić młodego pokolenia, często krytycznie patrzącego na tradycyjną aktywność polonijną.
Szef MSZ podkreślił, że szczególną troskę wzbudza sytuacja Polaków na Wschodzie. - Rolą resortu pozostaną polityczne zabiegi o to, aby nasi rodacy, zwłaszcza ci mieszkający w Rosji i na Białorusi, mieli możliwość zachowania polskiej tożsamości mimo utrudnień stwarzanych przez autorytarne władze tych państw – w tym przez zastraszanie i zatrzymania. Rozmaitymi kanałami zabiegamy o uwolnienie naszych rodaków więzionych przez reżim Łukaszenki, przede wszystkim Andrzeja Poczobuta, skazanego w sfingowanym procesie na osiem lat kolonii karnej – mówił. Zwracając się do marszałek Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, wyraził wdzięczność za powołanie Andrzeja Poczobuta do Polonijnej Rady Konsultacyjnej. Wierzę, że w nieodległej przyszłości będzie mógł aktywnie dołączyć do jej prac – powiedział Radosław Sikorski.
Minister zadeklarował też działania wspierające powroty rodaków do kraju, zaznaczając, że Polska jak nigdy potrzebuje rąk do pracy, szczególnie specjalistów. Wskazywał na potrzebę wprowadzenia ułatwień w uznawaniu w Polsce kwalifikacji i uprawnień do wykonywania zawodów deficytowych, w tym zawodów medycznych.
Z wielką radością i zadowoleniem mogę powiedzieć, że polityka polonijna znowu wróciła do Senatu. Chciałam podziękować panu ministrowi za tę bardzo wyczerpującą informację, dotyczącą Polaków i Polonii za granicą – marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska podczas konferencji prasowej po wysłuchaniu przez senatorów exposé ministra Radosława Sikorskiego. Podkreśliła też, że cele polityki polonijnej są w pełni zgodne z priorytetami Senatu. Myśląc o tym - jako Senat - chcemy w przyszłym roku zorganizować bardzo duży zjazd młodzieży polonijnej w Warszawie. Chcemy, żeby była to taka zachęta i pokazanie, że w Polsce też się bardzo dużo dzieje, żeby ci młodzi ludzie mogli się ze sobą zapoznać, bo wtedy może chętniej będą chcieli tworzyć nowe grupy polonijne - podkreśliła marszałek Senatu.
Szef polskiej dyplomacji oddał w tych dniach hołd polskim żołnierzom, którzy wyzwalali Holandię w 1944 roku. Radosław Sikorski razem ze swoim holenderskim odpowiednikiem wziął udział w uroczystościach, upamiętniających 80. rocznicę wyzwolenia Bredy przez polskich żołnierzy, dowodzonych przez generała Stanisława Maczka, którzy w październiku 1944 roku wyzwolili to holenderskie miasto spod okupacji nazistowskiej. Na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym odbyły się uroczystości, podczas których złożono kwiaty i oddano hołd polskim żołnierzom, którzy zapłacili najwyższą cenę za wolność Holandii. Uroczystości te przyciągnęły zarówno przedstawicieli rządu Polski, jak i Holandii, licznych mieszkańców Bredy oraz członków polskiej społeczności w Niderlandach.
Liderzy wenezuelskiej opozycji zostali laureatami nagrody Unii Europejskiej imienia Sacharowa. Przyznawane od 1988 roku wyróżnienie honoruje osoby zasłużone w walce o prawa człowieka i demokrację. Decyzję ogłoszono na sesji plenarnej europarlamentu w Strasburgu. Szczegóły w naszym programie.
W Bukareszcie w Narodowym Muzeum Sztuki otwarto wystawę poświęconą Tadeuszowi Kantorowi - malarzowi i reżyserowi oraz scenografowi i teoretykowi sztuki. To kolejna impreza w ramach rozpoczętego jeszcze w czerwcu Sezonu Kulturalnego Polska - Rumunia. Więcej na ten temat, z Bukaresztu donosi Piotr Pogorzelski.
Mówimy także o 100. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta, wybitnego poety i eseisty oraz anglojęzycznej wersji książki Melchiora Wańkowicza "Bitwa o Monte Cassino".
W tych dniach zmarła Jadwiga Barańska, wybitna polska aktorka, od lat mieszkająca w Stanach Zjednoczonych. Przypominamy jej postać.
Naszym gościem jest Jerzy Kisielewski, wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami. Efekty pracy konserwatorskiej widać na Powązkach niemal na każdym kroku. W ciągu 50-ciu lat konserwatorzy wykonali tu – dzięki datkom, wpłaconym podczas kwesty - 1700 prac. W tym roku – w 25. rocznicę śmierci pomysłodawcy zbiórki Jerzego Waldorffa – tradycja kwestowania na Starych Powązkach trafiła na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
i Marius Uzorka z Muzeum Narodowego - Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie, kurator wystawy „Pacowie. Lilie w Ogrodzie Historii”. Znajduje się na niej około 300 eksponatów z Litwy, Polski i Ukrainy, związanych z rodem Paców, który był jednym z najwybitniejszych rodów w Wielkim Księstwie Litewskim.
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.