Redakcja Polska

"Sytuacja na świecie jest wyjątkowo trudna". Szef polskiej dyplomacji przedstawił założenia polityki zagranicznej

03.05.2025 21:11
Minister Radosław Sikorski przedstawił w Sejmie expose. Wskazał w nim cele i wyzwania polskiej dyplomacji na 2025 rok, którymi są wzmocnienie europejskich zdolności obronnych oraz utrzymanie strategicznego sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi. Ostrzegł przy tym, że największym zagrożeniem dla Polski byłby rozpad wspólnoty Zachodu, podkreślając, że nasz kraj nie może pozwolić sobie na izolację.
Audio
  • W magazynie o exspose szefa dyplomacji, wygłoszonym w Sejmie, stu dniach prezydentury Donalda Trumpa, obchodach 234 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz Polonii w Brazylii [posłuchaj]
Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych, podczas wystąpienia w Sejmie 23 kwietnia nakreślił główne kierunki polskiej dyplomacji.
Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych, podczas wystąpienia w Sejmie 23 kwietnia nakreślił główne kierunki polskiej dyplomacji. Leszek Szymański /PAP

W magazynie "Widziane z Polski" relacjonujemy expose ministra sprawa zagranicznych Radosława Sikorskiego, wygłoszone na forum Sejmu. - Sytuacja na świecie jest wyjątkowo trudna - powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Największym zagrożeniem jest rozpad wspólnoty Zachodu - mówił minister. Dla Polski oznaczałoby to ryzyko osamotnienia w obliczu rosnących globalnych napięć i agresywnej polityki Rosji. - Nie stać nas na bezczynność ani złudzenia - podkreślał Radosław Sikorski. 

W swoim wystąpieniu zadeklarował dalsze wsparcie dla Ukrainy, także militarne, zaznaczając przy tym, że Polska nie planuje wysyłania własnych wojsk. Minister zapewnił o gotowości logistycznej do wsparcia ewentualnej misji sojuszniczej.

Minister jasno ocenił sytuację: świat stał się mniej przewidywalny, a Polska – choć silniejsza niż dwie dekady temu – nadal musi opierać swoją siłę na sojuszach. NATO i UE pozostają fundamentem naszego bezpieczeństwa. Przedstawił też konkretne liczby: przy obecnym poziomie wydatków obronnych NATO, sojusz dysponuje potencjałem nawet 17-krotnie większym niż Rosja.

Polska polityka zagraniczna opiera się na czterech kluczowych filarach. Pierwszym z nich jest wzmacnianie europejskich zdolności obronnych, co ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa kontynentu i uniezależnienie go od zewnętrznych gwarancji. Drugim fundamentem pozostaje utrzymywanie silnych więzi transatlantyckich, ze szczególnym uwzględnieniem strategicznego partnerstwa ze Stanami Zjednoczonymi.

Trzeci filar to zdecydowana obrona międzynarodowego porządku opartego na prawie, w tym poszanowaniu suwerenności państw oraz zasad Karty Narodów Zjednoczonych. Czwartym elementem jest konstruktywny dialog z krajami Globalnego Południa, prowadzony z szacunkiem dla ich podmiotowości i zróżnicowanych interesów.

W magazynie przyglądamy się stu dniom sprawowania prezydentury przez Donalda Trumpa. Sto pierwszych dni drugiej kadencji Donalda Trumpa może być najbardziej destabilizującym okresem w amerykańskiej historii. Prezydent doprowadził USA na skraj gospodarczej przepaści. Postępowanie administracji grozi "zredukowaniem praworządności do rządów bezprawia" - tak media oceniają początek tej prezydentury.

"Robię dokładnie to, co obiecywałem w czasie kampanii (...). Rozwiązałem więcej problemów na świecie, nie zadając pytań i nie dostając za to dowodów uznania" - powiedział Trump w wywiadzie dla tygodnika "Time" udzielonym na tydzień przed setnym dniem urzędowania. W istocie "prezydent niestety robi w dużym stopniu to, co zapowiadał" - komentuje magazyn.

Informujemy także o polsko-amerykańskiej umowie dotyczącej budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Za trzy lata ma się rozpocząć budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Premier Donald Tusk rozmawiał na ten temat z przebywającym w Warszawie amerykańskim sekretarzem do spraw energii Chrisem Wrightem.

Po spotkaniu polityków umowę pomostową w sprawie atomu podpisały Polskie Elektrownie Jądrowe i amerykańskie konsorcjum Westinghouse-Bechtel. Umowa dotyczy prac projektowych i przygotowania do budowy elektrowni.

Premier Donald Tusk powiedział, że polsko - amerykańska współpraca w zakresie energetyki ma się lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. Może być owocna - mówił szef rządu - także w zakresie kupowania małych reaktorów jądrowych oraz gazu LNG.

Amerykański sekretarz do spraw energii Chris Wright powiedział, że współpraca przy projekcie atomu będzie korzystna dla obu stron. Podkreślił, że powstaną dzięki temu dziesiątki tysięcy miejsc pracy zarówno w Polsce jak i w Stanach Zjednoczonych.

Naszym gościem jest Adam Kwiatkowski, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, z którym rozmawiamy o spuściźnie pontyfikatu papieża Franciszka i zbliżającym się konklawe.

Mówimy też o znaczeniu Konstytucji 3 maja, której 234 rocznicę uchwalenia właśnie obchodzimy. Była to pierwsza w Europie, i druga na świecie ustawa zasadnicza. O jej obchodach w Kanadzie opowiada Krystyna Piotrowska z Radia Polonia w Toronto.

21 lat temu Polska weszła do Unii Europejskiej. O historii i znaczeniu tego wydarzenia dla naszego kraju mówi gość programu, Aleksander Kwaśniewski, były prezydent Polski.

Zapraszamy również na wyjątkowe spotkanie z Ewą Kaplan, lekarką, społeczną nauczycielką języka polskiego w stanie Rio Grande do Sul w Brazylii, uczestniczką konferencji zorganizowanej przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, dla polskich nauczycieli z Brazylii i Argentyny.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.


Komentarze z Polski: zaproszenie na spacer po Łazienkach Królewskich oraz niezwykła Polonia w Brazylii

02.05.2025 22:00
Dzisiejszy program rozpoczynamy od magazynu "Mija Tydzień" czyli przeglądu najważniejszych politycznych wydarzeń tygodnia. Następnie porozmawiamy o historii warszawskich Łazienek Królewskich. Na koniec gość programu Ewa Kaplan, lekarka, społeczna nauczycielka języka polskiego w stanie Rio Grande do Sul w Brazylii, opowie o swoim życiu w Brazylii i popularyzacji języka polskiego w tym kraju. Zapraszamy!

Tajemnice obrazu Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja”

02.05.2025 23:52
Czego nie wiemy o jednym z najbardziej popularnych polskich obrazów?  Czy sceny, namalowane przez Matejkę, wydarzyła się naprawdę? Przy okazji majowego święta warto przyjrzeć się bliżej słynnemu dziełu.

Senat wspiera inicjatywy Polaków za granicą. Ponad 71 milionów złotych trafi do Polonii

03.05.2025 19:24
Rozstrzygnięto Konkurs "Senat - Polonia 2025". - Podobnie jak rok temu najważniejszym priorytetem jest młode pokolenie Polaków za granicą. Dlatego między innymi zorganizujemy w drugiej połowie lipca w Warszawie wielkie światowe spotkanie młodzieży polonijnej. Na kampusie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego zgromadzimy ponad tysiąc młodych Polaków z całego świata, aby porozmawiać z nimi o Polsce, o tym jak powinniśmy pracować, aby pomóc im w zachowaniu polskości, pomóc im w zachowaniu łączności z Polską - mówi Robert Tyszkiewicz, koordynator ds. Polonii i Polaków za granicą Senatu.