Redakcja Polska

Amerykańskie siły lądowe rozmieszczone w Europie dowodzone z Polski

27.11.2020 16:28
W Poznaniu rozpoczęło działalność wysunięte dowództwo V Korpusu Sił Lądowych USA. W uroczystości inauguracji pracy jednostki wzięli udział między innymi szef MON Mariusz Błaszczak oraz ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. V Korpus będzie nadzorował działa wszystkich sił lądowych armii USA, które są rozmieszczone w Europie. Dowództwo będzie także integrować wojska amerykańskie stacjonujące w naszym kraju oraz planować ćwiczenia z polską armią.
Audio
  • W magazynie m.in. o przygotowaniach Joe Bidena do objęcia urzędu prezydenta USA, rozpoczęciu stacjonowania w Poznaniu V. Korpusu Sił Lądowych Stanów Zjednoczonych oraz potwierdzeniu skuteczności już trzech szczepionek na COVID-19 [posłuchaj]
Inauguracja działalności wysuniętego dowództwa V Korpusu Sił Lądowych USA w Poznaniu
Inauguracja działalności wysuniętego dowództwa V Korpusu Sił Lądowych USA w PoznaniuFoto: Twitter/MON

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o przygotowaniach Joe Bidena do objęcia urzędu prezydenta USA.

Sztab Joe Bidena przedstawił listę kandydatów na kluczowe stanowiska w przyszłej administracji. Koordynatorem służb wywiadowczych ma po raz pierwszy zostać kobieta. Były kandydat na prezydenta John Kerry będzie odpowiadał za działanie w dziedzinie klimatu. Stanowisko doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego obejmie Jake Sullivan.

Większość kandydatów Joe Bidena na szefów kluczowych resortów i agencji zajmujących się bezpieczeństwem narodowym i polityka zagraniczną to doświadczeni urzędnicy, z których wielu pracowało w administracji Baracka Obamy. Sztab Joe Bidena potwierdził wcześniejsze informacje, że doświadczony dyplomata Antony Blinken zostanie szefem dyplomacji.

Prezydent Donald Trump deklaruje, że opuści Biały Dom, jeśli Kolegium Elektorów zatwierdzi zwycięstwo Joe Bidena w wyborach prezydenckich. To pierwsza taka deklaracja amerykańskiego prezydenta, który od czasu zakończenia głosowania nie uznaje swojej porażki. Do tej pory Trump zezwolił już jednak na rozpoczęcie procesu transformacji pomiędzy starą a nową administracją.

Jeszcze przed listopadowymi wyborami Donald Trump twierdził, że głosowaniu towarzyszyć będą fałszerstwa. Zarówno wówczas jak i po wyborach nie podparł jednak tego żadnymi dowodami, a wszystkie składane przez sztab republikanów pozwy zostały odrzucone przez sądy w poszczególnych stanach.

Listopadowe wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych wygrał Joe Biden, który uzyskał 306 głosów elektorskich. Donald Trump zdobył 232 głosy.

W magazynie także o rozpoczęciu działalności w Polsce wysuniętego dowództwa V Korpusu Sił Lądowych USA. Inauguracja pracy jednostki odbyła się  w Poznaniu. W uroczystości wzięli udział między innymi szef MON Mariusz Błaszczak oraz ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

V Korpus będzie nadzorował działa wszystkich sił lądowych armii USA, które są rozmieszczone w Europie. Dowództwo będzie także integrować wojska amerykańskie stacjonujące w naszym kraju oraz planować ćwiczenia z polską armią.

Powstanie dowództwa w Poznaniu to efekt ratyfikowanej 9 listopada umowy, która rozszerza polsko-amerykańską współpracę militarną. Minister obrony Mariusz Błaszczak, który uczestniczył w negocjacjach uważa, że dzięki umowie możemy mówić o realnym wzmocnieniu bezpieczeństwa Polski i wschodniej flanki NATO.

Deklarację o militarnej współpracy podpisali w 2019 roku prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump. Potem zawarli kolejną umowę z intencją rozszerzania współpracy i zapowiedzią zwiększenia liczby żołnierzy US Army w naszym kraju.

Mówimy również o walce z pandemią koronawirusa. Komisja Europejska zatwierdziła umowę z firmą Moderna na dostawy szczepionek przeciwko koronawirusowi. To szósty kontrakt, który Bruksela wynegocjowała z firmą farmaceutyczną w imieniu państw członkowskich. Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen poinformowała, że umowa z Moderną przewiduje dostawy do 160 milionów dawek. "Wyniki badań klinicznych wskazują, że ta szczepionka może być bardzo skuteczna przeciwko COVID-19. Jeśli rzeczywiście zostanie zatwierdzona jako bezpieczna i skuteczna, każdy kraj członkowski otrzyma szczepionki w tym samym czasie, proporcjonalnie do populacji i na tych samych warunkach. Szczepienia mogą pomóc, są kluczowe, by zakończyć tę pandemię" - dodała szefowa Komisji. Podkreśliła, że na unijny rynek dopuszczone zostaną szczepionki uważnie przebadane i tylko te, które otrzymały pozytywną ocenę Europejskiej Agencji Leków.

W programie także audycja z cyklu "Kierunek: Polska". Dziś spotkanie z Sabiną Polsen, Polką mieszkająca na Wyspach Owczych.

Zapraszamy również na kolejny odcinek audycji "Język polski bez granic", poświęconym tłumaczeniom polszczyzny na języki obce.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zachęca Halina Ostas.