W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o wynikach wyborów parlamentarnych w Polsce i głosowaniu Polonii i Polaków za granicą.
Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała dane ze wszystkich okręgów wyborczych. Prawo i Sprawiedliwość wybrało 35,38 procent głosujących. Partię poparły 7 milionów 640 tysięcy 854 osoby. To w Sejmie kolejnej kadencji przełoży się na 194 mandaty.
Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska z poparciem 30,70 procent, czyli 6 milionów 629 tysięcy 402 głosujących. Dzięki temu KO będzie miała 157 mandatów i w stosunku do 2019 roku zwiększy swoją obecność w parlamencie o 14 posłów.
Trzecią siłą w Sejmie będzie Trzecia Droga. Zagłosowało na nią 14,40 procent wyborców czyli 3 miliony 110 tysięcy 670 osób. To oznacza 65 miejsc w sejmowych ławach i spory awans. Cztery lata wcześniej PSL i Kukiz'15 wywalczyli tylko 30 mandatów. Właśnie tyle, według powyborczych sondaży, miało przypaść teraz Lewicy, jednak po przeliczeniu głosów z wszystkich komisji stanęło na 26. Lewica zdobyła 1 milion 859 tysięcy 18 głosów czyli 8,61 procent. Liderzy tego ugrupowania przedstawiają to jako sukces, jednak trzeba pamiętać, że w 2019 r. Lewica wprowadziła do Sejmu 49 przedstawicieli.
Jako ostatnia do Sejmu wchodzi Konfederacja z poparciem 7,16 procent - 1 miliona 547 tysięcy 364 osób. Ta partia zwiększy swój stan posiadania z 11 do 18 posłów.
Frekwencja w wyborach parlamentarnych wyniosła ponad 74 procent - wynika z danych opublikowanych przez Państwową Komisję Wyborczą.
Przenosimy się na Bliski Wschód. Izrael i Hamas oskarżają się wzajemnie o zbombardowanie pełnego cywilów szpitala w północnej Gazie. We wtorkowy wieczór co najmniej jedna rakieta spadła na szpital Al Ahli i spowodowała eksplozję, a następnie pożar w budynku.
W Warszawie wręczono nagrody Instytutu Pamięci Narodowej "Ambasador Polskiej Historii". Nagrody przyznane zostały za pielęgnowanie polskiej pamięci historycznej, propagowanie i pogłębianie wiedzy o historii najnowszej naszego kraju oraz odkrywanie zapomnianych faktów lub osób zasłużonych dla polskiego narodu za granicą.
Jednym z wyróżnionych nagrodą "Ambasador Polskiej Historii" został Jacek Fastyn, który w RPA dba o pamiątki po Polakach. Jacek Fastyn nie kryjąc wzruszenia powiedział, że ta nagroda jest dla całej Fundacji Dziedzictwa Narodowego w Południowej Afryce, "która robi wielkie wysiłki, żeby zdobyć dokumenty, różne eksponaty wiążące się z Polakami w Południowej Afryce".
Nagrodę otrzymał również Związek Polaków we Włoszech. Jego prezes Urszula Stefańska-Andreini po odebraniu wyróżnienia mówiła, że najważniejszym zadaniem, jakie postawił sobie Związek, jest pielęgnowanie tradycji 2. Korpusu Polskiego i ojczystego języka. "Naszym głównym zawsze zadaniem było to, żeby rozpowszechnić historię naszego 2. Korpusu generała Andersa, który walczył na terenie Włoch, i który nie zawsze przez Włochów był uznawany" - podkreśliła Urszula Stefańska-Andreini.
Nagrodę "Ambasador Polskiej Historii" otrzymali także: historyk Artur Szulc, wydający w Szwecji książki i piszący do gazet o polskiej historii, Grzegorz Tymiński z USA, który propaguje wiedzę o polskie historii, a także upamiętnia Żołnierzy Wyklętych. Pośmiertnie nagrodę otrzymała Anna Maria Alwast, która w Kanadzie podtrzymywała pamięć o Kresach II Rzeczypospolitej, badała losy Sybiraków oraz bliskich ofiar Zbrodni Katyńskiej. Nagrodzone zostało również Apulijskie Stowarzyszenie Polsko - Włoskie, które skupia się na upowszechnianiu polskiej kultury i historii w Apulii, a także organizuje kursy języka polskiego dla Polonii mieszkającej w południowych Włoszech. Szczegóły w magazynie.
W Kartce z kalendarza przypominamy, że 39 lat temu, zginął męczeńską śmiercią błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. Kapłan został porwany i bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy SB. Był duszpasterzem ludzi pracy, kapelanem warszawskiej "Solidarności", obrońcą praw człowieka w PRL. Miał 37 lat.
Mówimy również o 45 rocznicy wejścia Wandy Rutkiewicz na Mount Everest. Była ona pierwszą Europejką oraz trzecią kobietą na świecie na wierzchołku najwyższej góry świata. Wcześniej nie udało się to żadnemu z polskich himalaistów.
Naszym gościem jest Radosław Kropielnicki ze startupu medycznego Stetho.me, z którym rozmawiamy o innowacyjnej działalności firmy.
W programie również kolejna audycja z cyklu "Język polski bez granic".
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.