WIZYTA SZEFA POLSKIEGO MSZ NA UKRAINIE
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, który przebywał w czwartek z wizytą w Kijowie. Szef dyplomacji powiedział, że Ukraina nie jest osamotniona w obronie swej suwerenności, integralności terytorialnej i nienaruszalności granic. Zapewnił o tym podczas spotkania z członkami MSZ naszego wschodniego sąsiada.
Podczas spotkania minister Zbigniew Rau i minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba omówili zagrożenia dla pokoju w Europie wynikające z eskalacji napięcia wzdłuż północnego i wschodniego odcinka granicy Ukrainy i na okupowanym Krymie oraz z budowy Nord Stream 2.
Nadzwyczajna i pilna wizyta ministra Zbigniewa Raua związana była z zagrożeniem pokoju u granic Ukrainy i destabilizującym działaniom Rosji - chodzi o zaostrzenie sytuacji na wschodzie Ukrainy, w tym koncentrację rosyjskich wojsk przy granicy oraz intensyfikację działań rosyjskiej propagandy.
Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Ukrainy omówili też kwestie dotyczące strategicznego partnerstwa między oboma krajami.
Wizyta rozpoczęła się od oddania czci pamięci tysięcy ofiar rosyjskiej agresji na Ukrainie pod murami Soboru Michajłowskiego w Kijowie.
MINISTER KRZYSZTOF SZCZERSKI ROZMAWIAŁ Z DORADCĄ SEKRETARZA STANU USA
Sytuacja Polaków na Białorusi była jednym z tematów rozmowy ministra Krzysztofa Szczerskiego z Kancelarii Prezydenta z głównym doradcą Sekretarza Stanu USA Derekiem Cholletem. Rozmawiano także o bezpieczeństwie Ukrainy i regionu wobec działań Rosji, Nord Stream 2 oraz Trójmorzu. Krzysztof Szczerski powiedział, że stanowiska władz Polski i USA są w wielu kwestiach bardzo podobne.
Przed dwoma tygodniami białoruskie władze zatrzymały prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelikę Borys i troje członków Zarządu Głównego organizacji: Marię Tiszkowską, Irenę Biernacką oraz Andrzeja Poczobuta. Białoruska prokuratura oskarżyła ich o wzniecanie nienawiści na tle narodowościowym. Zatrzymani Polacy uczestniczyli w obchodach upamiętniających żołnierzy naszego podziemia niepodległościowego.
Minister Krzysztof Szczerski dodał, że w relacjach z USA budowana jest także - jak to określił - pozytywna agenda. W tym kontekście wspomniał o szczycie klimatycznym. Wydarzenie z udziałem czterdziestu światowych przywódców odbędzie się w dniach 22-23 kwietnia w formule online, ze względu na pandemię COVID-19.
"Podzielamy stanowisko Polski w sprawie działań Rosji na Ukrainie i Nord Stream 2, a także w kwestii postępowania reżimu Łukaszenki wobec obywateli Białorusi oraz mniejszości polskiej"- napisał na Twitterze, po rozmowie ministra Krzysztofa Szczerskiego, Bix Aliu, Chargé d'Affaires ambasady USA w Polsce.
RZĄD PRZEDŁUŻA OBOSTRZENIA SANITARNE
Premier Mateusz Morawiecki zapowiada, że jeszcze w tym miesiącu będą mogli zaszczepić się na koronawirusa wszyscy seniorzy. Rejestracja osób w wieku 60-69 lat trwa, a od przyszłego tygodnia będą się rejestrowały młodsze roczniki.
Wcześniej szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk zapowiedział elastyczność programu szczepień. Na razie wiadomo, że w poniedziałek będą mogły się zarejestrować osoby urodzone w 1962 roku. Na kolejne dni były planowane młodsze roczniki, ale - jak podkreślał pełnomocnik rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień - te terminy mogą się zmienić w zależności od zainteresowania obywateli i poziomu dostaw szczepionek.
Rząd zdecydował też w tym tygodniu o przedłużeniu obowiązujących obostrzeń do 18 kwietnia. Zamknięte są między innymi centra handlowe i zakłady fryzjerskie. Zmniejszono liczbę osób, mogących przebywać w sklepach i kościołach, zamknięto żłobki i przedszkola. Powodem jest obłożenie oddziałów COVID-owych, które nadal jest bardzo duże i sięga 80 procent.
Rzecznik rządu Piotr Mueller wyraził nadzieję, że po 18 kwietnia będzie można przywrócić funkcjonowanie niektórych usług.
Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Przemysław Pawełek.