POLSKA WIDZI SZWECJĘ I FINLANDIĘ W NATO
Polski Sejm wyraził zgodę na ratyfikację przez prezydenta akcesji Królestwa Szwecji i Republiki Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wszystkie ugrupowania wyraziły poparcie dla rozszerzenia NATO w obliczu agresji Rosji na Ukrainę.
Podczas drugiego czytania Barbara Bartuś z Prawa i Sprawiedliwości podkreśliła, że wejście tych państw do NATO jest korzystne dla obu stron. Tomasz Siemoniak z Koalicji Obywatelskiej potwierdził, że wszystkie siły polityczne w Polsce popierają rozszerzenie NATO.
Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz wyraził zadowolenie z tego, że Sejm zaaprobował ustawy ratyfikujące przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO. Wskazał jednocześnie, że proces ratyfikacyjny we wszystkich krajach Sojuszu może potrwać nawet kilka tygodni.
Wiceminister powiedział, że dla bezpieczeństwa krajów NATO oraz Finlandii i Szwecji należałoby skrócić proces akcesyjny do minimum.
Dania, Norwegia oraz Islandia jako jedne z pierwszych krajów NATO ratyfikowały we wtorek akcesję Szwecji i Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego. O szybkiej ratyfikacji poinformowała również Kanada.
OBWE WOBEC ROSYJSKIEJ NAPAŚCI NA UKRAINĘ
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział, że po rozmowach z parlamentarzystami w Birmingham widoczna jest jedność w kwestii wsparcia Ukrainy. Szef polskiej dyplomacji, pełniący jednocześnie funkcję przewodniczącego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, otworzył sesję plenarną Komitetu do spraw Politycznych i Bezpieczeństwa podczas Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE. Członkami tego zgromadzenia, zbierającego się co roku, są parlamentarzyści z 57. krajów organizacji.
Minister Zbigniew Rau powiedział, że rozmowy polityków na temat sytuacji na Ukrainie po rosyjskiej napaści mają wymiar nie tylko analityczny i polityczny, ale również emocjonalny.
W obliczu inwazji Rosji na Ukrainę należy podkreślić wagę ludzkiego wymiaru bezpieczeństwa obejmującego m.in. przestrzeganie i promowanie praw człowieka i podstawowych wartości - czytamy rezolucji jednogłośnie przyjętej w środę jako integralna część deklaracji kończącej sesję Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE w Birmingham.
Minister Zbigniew Rau nie ukrywał satysfakcji z jednomyślności zebranych w Birmingham.
Organizowana przez parlament Wielkiej Brytanii 29. Doroczna Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE obradowała w Birmingham od 2 lipca. Była to pierwsza od 2019 roku doroczna Sesja z osobistym udziałem członków Zgromadzenia.
PREMIER BORIS JOHNSON REZYGNUJE Z URZĘDU
Będziemy was nadal wspierać - mówi Ukraińcom odchodzący brytyjski premier. Boris Johnson ogłosił na Downing Street swoją rezygnację i skierował parę słów do naszych wschodnich sąsiadów: "Chcę powiedzieć narodowi Ukrainy: wiem, że tu w Zjednoczonym Królestwie będziemy wspierać waszą walkę o wolność tak długo, jak to będzie konieczne."
Również poseł prawego skrzydła Partii Konserwatywnej i przeciwnik Borisa Johnsona Steve Baker powiedział Polskiemu Radiu, że zmiana premiera nie będzie oznaczać zmiany kursu Londynu ws. Ukrainy. Podkreślił, że gwarantem stabilności będzie minister obrony Ben Wallace: "Nie mam najmniejszych wątpliwości, że będziemy nadal stać przy Ukrainie. Minister obrony Ben Wallace miał stuprocentową rację, gdy podjął decyzję, by w obecnej sytuacji zostać w rządzie. Zachował się jak mąż stanu. Nikt nie powinien lekceważyć naszej determinacji, by stać przy boku Ukraińców i ich popierać."
Również wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk powiedział, że jego zdaniem zmiana szefa brytyjskiego rządu nie wpłynie na zwrot w polityce kraju w sprawie wojny w Ukrainie.
Jak dodał wiceminister Wawrzyk, Brytyjczycy, pomagając Ukrainie, wywiązują się z założeń Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.