Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 23.12.2022 r.

23.12.2022 17:30
W tym wydaniu: wizyta ukraińskiego prezydenta w Waszyngtonie, rozmowy Wołodymyra Zełenskiego z prezydentem Andrzejem Dudą oraz porozumienie Unii Europejskiej w sprawie limitów cen gazu. 
Audio
Jasionka, 22.12.2022. Prezydent RP Andrzej Duda (P) oraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (L) podczas spotkania w Jasionce na Podkarpaciu, 22 bm. Prezydent Zełenski w drodze z USA spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. (sko) PAPJakub SzymczukKPRP HANDOUT EDITORIAL USE ONLY NO SALES
Jasionka, 22.12.2022. Prezydent RP Andrzej Duda (P) oraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (L) podczas spotkania w Jasionce na Podkarpaciu, 22 bm. Prezydent Zełenski w drodze z USA spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. (sko) PAP/Jakub Szymczuk/KPRP ***HANDOUT EDITORIAL USE ONLY NO SALES***PAP/Jakub Szymczuk/KPRP

Wizyta Wołodymyra Zełenskiego w Stanach Zjednoczonych miała przełomowy charakter 

- ocenia ukraińska analityk Marija Zołkina. Odniosła się do środowej wizyty ukraińskiego prezydenta w Waszyngtonie, gdzie przyjął go prezydent USA Joe Biden.

Jej zdaniem najważniejszą była decyzja o przekazaniu systemu obrony przeciwpowietrznej Patriot. Według ekspertki, dzięki wizycie bardziej prawdopodobne staje się przekazanie Ukrainie również innych rodzajów uzbrojenia. Marija Zołkina podkreśla, że ukraiński prezydent usłyszał zapewnienia amerykanów o dalszym wsparciu Ukrainy: "Zapewnienie o tym, że USA będą z Ukrainą tak długo jak to będzie potrzebne będzie potwierdzona realnymi działaniami - przede wszystkimi nowymi dostawami broni i przedłużeniem wsparcia finansowego."

Profesor Przemysław Żurawski vel Grajewski twierdzi, że doszło do zwrotu w polityce USA, który służy Ukrainie. Stwierdził, że zdecydowano, iż Rosja nie będzie przekupywana - będzie pokonana.

Podczas wspólnej konferencji przywódców padła między innymi deklaracja dotycząca dostarczenia Ukrainie systemu rakiet Patriot. Według Przemysława Żurawskiego vel Grajewskiego to, co się wydarzyło, ma podwójny wymiar.

Patrioty są częścią nowego pakietu pomocowego dla Kijowa o wartości niemal 2 miliardów dolarów

W drodze powrotnej ze Stanów Zjednoczonych na Ukrainę, Wołodymyr Zełeński rozmawiał w Rzeszowie z polskim prezydentem Andrzejem Dudą

Takie spotkanie odbyło się w naszym kraju po raz pierwszy od wybuchu wojny. Sytuacja militarna w Ukrainie oraz pomoc energetyczna - to główne tematy rozmów. O szczegółach mówił wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Prezydent Ukrainy zdał polskiemu przywódcy relację z rozmów w Stanach Zjednoczonych. Paweł Jabłoński wskazał, że Polska widzi potrzebę nie tylko pomocy militarnej, ale też infrastrukturalnej. 

Paweł Jabłoński powiedział też, że najważniejszą kwestią militarną jest wsparcie sprzętowe. Wskazał, że Ukraina ma duże potrzeby, jeśli chodzi o amunicję, której bardzo dużo zużywa na polu walki.

Szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot powiedział, że sednem współpracy polsko-ukraińskiej na nadchodzący rok jest utrzymanie niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy. Paweł Szrot dodał, że Polska wspierała i będzie dalej wspierać Ukrainę. Jak podkreślił, nasz kraj wyróżnia się na arenie międzynarodowej pod kątem udzielania pomocy humanitarnej i militarnej.

Paweł Szrot dodał, że Polska będzie pomagać, bo zarówno nakłady na polską armię, jak i wsparcie dla walczącej armii Ukrainy, to działania idące w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa Polsce i Europie.

Prezydenci podsumowali mijający rok, naznaczony rosyjską inwazją na Ukrainę. Omówili również strategiczne plany na przyszłość i wzajemne stosunki. Wołodymyr Zełenski podziękował za wsparcie udzielone przez Polskę.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa skrytykowała fakt, że unijne rozmowy w sprawie limitu cen gazu były prowadzone zbyt długo

W poniedziałek ministrowie energii Wspólnoty zatwierdzili maksymalną cenę na gaz na poziomie 180 euro za megawatogodzinę. Minister Anna Moskwa powiedziała, że pakiet można było przyjąć znacznie wcześniej, ale negocjacje były prowadzone tak długo, aż projekt uzyskał poparcie Niemiec.

Według minister klimatu i środowiska Anny Moskwy procedura opracowywania dokumentu była skandaliczna.

Zapytana o bezpieczeństwo energetyczne Europy, Anna Moskwa stwierdziła, że najbardziej zagrożone są małe państwa, które nie mają dostępu do morza. Podkreśliła, że Polska ma zabezpieczone dostawy gazu na zimę i prowadzi rozmowy w sprawie odsprzedaży tego surowca.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podkreśliła również , że Unia Europejska powinna uderzyć w Rosję wprowadzając większe sankcje na rosyjską ropę. Od początku grudnia obowiązuje unijne embargo na ropę z Rosji sprowadzaną droga morską.

Anna Moskwa powiedziała, że temat sankcji na rosyjską ropę powinien wrócić.

Minister podkreśliła, że wpływanie na rynek ropy jest trudniejsze niż na rynek gazu, ponieważ ceny ropy są regulowane na posiedzeniach G7 oraz OPEC, czyli Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.


Prof. Żurawski vel Grajewski : Francja i Niemcy nie chcą za dużej obecności militarnej USA w Europie

23.12.2022 12:52
– Jeśli Rosja poniesie klęskę, to będzie się ona wiązała z redukcją politycznego znaczenia Francji i Niemiec; oba te państwa nie chcą do tego dopuścić – mówi portalowi tvp.info. politolog prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.

"Konsekwentnie wzmacniamy Wojsko Polskie". Szef MON odwiedził żołnierzy szkolących się na abramsach

23.12.2022 13:55
- Najlepszą metodą odstraszania agresora jest rozbudowa sił zbrojnych i mocne osadzenie Polski w strukturach NATO - powiedział wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. -  Czołgi z polskimi załogami będą bronić wschodniej części naszego kraju, tak żeby władcy Kremla, którzy próbują odbudować imperium zła, nie poważyli się napaść na Polskę - podkreślił.

Sukces ukraińskich wojsk. Rosjanie wyparci z przedmieść Bachmutu

23.12.2022 14:42
Analitycy wojskowi, m.in. niemiecki dziennikarz Julian Roepcke, donoszą że "ukraińskie wojska wyparły wojska rosyjskie kilka kilometrów na południe od Bachmutu, wróg nie zdołał się tam przebić do żadnej dzielnicy mieszkaniowej". O porażce agresora informowały też w czwartek i piątek ukraiński sztab generalny oraz rosyjskie propagandowe kanały na Telegramie.