PREZYDENCKA PARA ODWIEDZIŁA MONGOLIĘ
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Mongolia to ważny partner z potencjałem, a nasz kraj chce z nim współpracować. Wyraził nadzieję, że umowy między Polską i Mongolią przyniosą wymierne korzyści obu krajom. Zawarto je w czasie spotkania prezydentów Polski i Mongolii oraz delegacji obu krajów. Prezydent podkreślił na konferencji prasowej, że dokumenty dotyczą kwestii rozwojowych i współdziałania w różnych obszarach. Andrzej Duda dodał, że umowy dotyczą także m.in. surowców krytycznych.
Polska delegacja i przedstawiciele Mongolii rozmawiali też m.in. o wojnie na Ukrainie, pandemii koronawirusa oraz edukacji. Prezydentowi towarzyszyli m.in. przedstawiciele Sejmu, ministerstw oraz agencji handlowych. Andrzej Duda zaprosił parę prezydencką Mongolii do Polski.
w stolicy Mongolii Ułan Bator Andrzej Duda otworzył także polską ambasadę. W trakcie uroczystości powiedział, że, bardzo się cieszy, że polska placówka została przywrócona po wielu latach.
Polska placówka w stolicy Mongolii funkcjonowała w latach 1960-1995. Została przywrócona w 2000 roku i ponownie zamknięta 9 lat później. W latach 2015-2021 w Mongolii akredytowany był ambasador wizytujący z Warszawy. Dwa lata temu wraz z przyjazdem do Ułan Bator ambasadora Krzysztofa Bojko przywrócono stałą obecność dyplomatyczną Polski w Mongolii.
Prezydent uhonorował także odznaczeniami państwowymi czterech obywatelach Mongolii, zasłużonych dla budowania więzi między obu narodami. Ceremonia wręczenia odznaczeń była ostatnim punktem wizyty pary prezydenckiej w Mongolii. Andrzej Duda dziękował odznaczonym krzyżami zasługi za ich wkład w umacnianie polsko-mongolskiej przyjaźni.
Para prezydencka złożyła także wizytę na Państwowym Uniwersytecie Mongolskim. Andrzejowi Dudzie wręczono wręczono tam doktorat honoris causa w dziedzinie prawa.
MINISTROWIE OBRONY BUKARESZTAŃSKIEJ DZIEWIĄTKI OBRADOWALI W WARSZAWIE
W warszawskich Łazienkach Królewskich w środę odbyło się spotkanie ministrów obrony państw Bukareszteńskiej Dziewiątki. Obradom przewodniczyli wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i minister obrony Rumunii Angel Tilvar.
Szef MON powiedział po spotkaniu, że głównymi tematami rozmów ministrów obrony państw bukaresztańskiej dziewiątki w Warszawie była współpraca wojskowa, budowa interoperacyjności i przygotowania do lipcowego szczytu NATO w Wilnie.
Wicepremier dodał, że ministrowie omówili również plany wojskowe, które niedługo mają zostać przyjęte przez sojusz. Mariusz Błaszczak powiedział po spotkaniu, że współpraca krajów członkowskich jest kluczowa w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę.
W spotkaniu ministrów obrony państw B9 wziął również udział brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace.
PRODUKCJA KRABÓW I REMONT LEOPARDÓW W BUMARZE
Gliwickie Zakłady Mechaniczne "BUMAR - ŁABĘDY" będą produkowały armatohaubicę samobieżną typu Krab. Informację o tym przekazał odwiedzający w środę śląski zakład zbrojeniowy premier Mateusz Morawiecki. Premier podkreślił, że również od potencjału polskiej zbrojeniówki zależy bezpieczeństwo naszego kraju.
Szef rządu poinformował, że w zakładach mechanicznych Bumar-Łabędy powstanie linia do serwisowania i remontowanie czołgów Leopard.
Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że Zakłady Mechaniczne "Bumar-Łabędy" idealnie spełniają warunki, by zostać centrum serwisowym czołgów Leopard 2, które trafią na Ukrainę.
Podczas wizyty siedzibie zakładów w Gliwicach szef MON przypomniał, że powstanie centrum serwisowego jest możliwe dzięki porozumieniu z Niemcami i Ukrainą, które zawarte zostało w ubiegłym tygodniu w bazie NATO w niemieckim Ramstein podczas szczytu państw wspierających Ukrainę.
Centrum serwisowe powstanie jeszcze w maju.
Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Przemysław Pawełek.