Redakcja Polska

Wymiana więźniów między Rosją a Zachodem, prezydent Niemiec w Warszawie oraz eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie

02.08.2024 17:30
W tym wydaniu: największa od czasów zimnej wojny wymiana więźniów w Rosji i krajach Zachodu, obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego z udziałem prezydenta Niemiec oraz zamach na liderów Hamasu i Hezbollahu
Audio
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Shutterstock

"Wymiana więźniów to dowód na siłę sojuszy" - powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych

W czwartek w Ankarze odbyła się największa od czasów zimnej wojny wymiana więźniów w Rosji i krajach Zachodu. Operacja wymiany objęła 24 osoby, które przebywały w więzieniach w siedmiu krajach, w tym w Polsce, oraz dwoje dzieci. Jak poinformowały tureckie władze, 10 osób, w tym dwie osoby nieletnie, relokowano do Rosji, trzynaście do Niemiec, trzy do USA. Wymianą zostały objęte osoby odbywające kary więzienia w USA, Niemczech, Polsce, Słowenii, Norwegii, Rosji i Białorusi. 

Joe Biden podkreślał, że operacja, w której Rosja uwolniła między innymi trzech Amerykanów, była możliwa dzięki zabiegom dyplomatycznym i przyjaźni: "To nie byłoby możliwe bez naszych sojuszników: Niemiec, Polski, Słowenii, Norwegii, Turcji. Wsparli nas i podjęli odważne decyzje. Uwolnili ludzi, którzy nie bez powodu siedzieli w ich więzieniach, żeby Amerykanie mogli wrócić do domu."

Na wniosek Stanów Zjednoczonych do wymiany więźniów politycznych z Rosją włączony został Paweł Rubcow - poinformował rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński.

Jacek Dobrzyński dodał, że Stany Zjednoczone zapewniły Polskę o wsparciu w działaniach zmierzających do likwidowania zagrożeń szpiegowskich i działań hybrydowych.

Wśród objętych wymianą znaleźli się reporter Wall Street Journal Evan Gerszkowicz i amerykański żołnierz piechoty morskiej Paul Whelan, którzy byli uwięzieni w Rosji. Są także skazany na karę śmierci przez białoruski reżim Rico Krieger, rosyjski dysydent Ilja Jaszyn, działacz Memoriału Oleg Orłow czy więziony w Niemczech pułkownik FSB Wadim Krasikow.

Rosyjska opozycja nie kryje radości w związku z uwolnieniem przez moskiewski reżim grupy więźniów politycznych. Jednocześnie część niezależnych komentatorów krytycznie ocenia tego typu przedsięwzięcia. W ich ocenie putinowska dyktatura pozbywa się z kraju oponentów i dostała sygnał, że może znowu zamykać ludzi za kratami, żeby wymusić na Zachodzie wydanie swoich agentów i szpiegów. 

Wymiana więźniów politycznych, to też przesłanie Władimira Putina skierowane do działaczy opozycji przebywających na emigracji - tak ocenia ostatnie wydarzenia rosyjski badacz służb specjalnych Andriej Sałdatow. W jego ocenie dyktator sprowadzając do Rosji szpiegów i zabójców dał sygnał swoim oponentom, że ma ludzi gotowych „ich znaleźć”.

Prezydenci Polski i Niemiec rozmawiali w Belwederze o wzajemnych relacjach, sprawach NATO i Unii Europejskiej oraz pomocy Ukrainie

Andrzej Duda i Frank-Walter Steinmeier spotkali się w Warszawie w związku z obchodami 80. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

Proszę o przebaczenie, bo to niemiecki nacjonalizm i rasizm doprowadziły to tej wojny - powiedział prezydent Niemiec podczas Apelu Poległych, który odbył się przy Pomniku Powstańców Warszawskich w Warszawie. Frank-Walter Steinmeier dodał, że z historii należy wyciągać wnioski: "Szczególnie proszę o przebaczenie dzisiaj i szczególnie tutaj. To niemiecki nacjonalizm, imperializm i rasizm doprowadziły do ​​tej straszliwej zbrodni, przed którą Polska broniła się w Powstaniu Warszawskim. Nigdy więcej nie może do tego dojść, dlatego spojrzenie w przeszłość nie zawsze może pozostać bez konsekwencji. Zawsze trzeba wyciągać wnioski z przeszłości, mając na uwadze lepszą przyszłość". 

Andrzej Duda zaapelował o przyjęcie z szacunkiem postawy prezydenta Niemiec, który uczestniczył w obchodach.

Prezydent podkreślił symboliczne znaczenie hołdu złożonego przez Franka-Waltera Steinmeiera.

Frank-Walter Steinmeier jest drugim prezydentem RFN, który odwiedził polska stolicę w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

W środę w ataku w Teheranie zginął lider Hamasu Ismael Hanije

W odwetowym nalocie Izraela na Bejrut śmierć poniósł też Fuad Szukr, główny dowódca wojskowy Hezbollahu. 

To Hamas i Hezbollah są podstawowymi celami Izraela i stąd uderzenia w ich liderów - tak o ostatnich działaniach władz w Jerozolimie mówi ekspert do spraw Bliskiego Wschodu Marcin Krzyżanowski.
Iranista z Uniwersytetu Jagiellońskiego spodziewa się, że Iran odpowie na krwawe ataki. 

Zabicie przywódcy Hamasu doprowadzi jedynie do wojennej eskalacji - ocenia wieloletni korespondent polskich mediów na Bliskim Wschodzie, wykładowca Collegium Civitas Mariusz Borkowski. Mariusz Borkowski mówił, że Ismail Hanija był liderem politycznym o bardziej pragmatycznym podejściu do negocjacji z Izraelem. Dodał, że Hamas zapowiedział zemstę, co położy kres jakimkolwiek negocjacjom:

Mariusz Borkowski powiedział również, że ani Izrael, ani jego regionalni wrogowie nie będą mogli teraz pozwolić sobie na utratę twarzy i odstąpienie od konfrontacji.


Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.


Rosja i Zachód wymieniły więźniów. Tak dużej operacji nie było od czasu zimnej wojny

01.08.2024 18:24
W Ankarze doszło do największej we współczesnej historii wymiany więźniów między Rosją i Białorusią a Zachodem. W wymianie 26 więźniów z zakładów karnych z siedmiu różnych krajów, w tym ze Stanów Zjednoczonych i Rosji, pośredniczyła Turcja.

Co z uwolnieniem Andrzeja Poczobuta? Radosław Sikorski: zabiegi toczą się innym trybem

02.08.2024 13:20
Zabiegi o zwolnienie białoruskich więźniów politycznych, w tym Andrzeja Poczobuta, toczą się innym trybem, zabiegamy o to każdego dnia - oświadczył szef MSZ Radosław Sikorski. B. koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński ocenił, że Polska oddała Rosjanom ich najcenniejszego agenta nie uzyskując nic.

Polskie MSZ odradza podróży na Bliski Wschód. LOT wstrzymuje rejsy

02.08.2024 15:13
Polski resort spraw zagranicznych odradza podróży do Libanu, Izraela i Iranu. To ponowny apel resortu, bo kolejni turyści ruszają w region.