W Kijowie odbyły się polsko-ukraińskie konsultacje międzyrządowe
W trakcie omówione zostały ewentualne sposoby wsparcia Ukrainy w odbudowie kraju. Podpisano także kilka porozumień między poszczególnymi resortami Polski i Ukrainy. W konsultacjach wzięli udział, między innymi premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremierzy Jarosław Kaczyński i Jacek Sasin.
Premier zapewnił, że Polska zacieśnia współpracę gospodarczą z Ukrainą. Świadczą o tym podpisane memoranda. "Wraz z wojną rozpoczęła się nowa era stosunków między Polską i Ukrainą" - mówił ukraiński premier Denys Szmyhal po spotkaniu. Jak wyjaśniał szef ukraińskiego rządu - podpisano umowy dotyczące m.in. w sprawie odbudowy Ukrainy, ale też usprawnienia ruchu granicznego i współpracy w sferze energetyki. "Współpraca Polski i Ukrainy wraz z atakiem Rosji weszła na nowe tory" - podkreślał premier Denys Szmyhal: "24 lutego rozpoczęła się nowa era sojuszniczych, powiedziałbym nawet, że braterskich stosunków. Ukraińcy i Polacy, jak nikt rozumieją, dlaczego Rosję należy powstrzymać właśnie teraz. Nasz sojusz dotyczy nie tylko dzisiejszej wojny, ale także przyszłości, gdy Ukraina i Polska będą dwoma silnymi i równoprawnymi partnerami i członkami Unii Europejskiej."
Szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal przypomniał, że Polska jako jeden z pierwszych krajów wsparła Ukrainę militarnie. Zwrócił też uwagę, że premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier Jarosław Kaczyński byli wśród pierwszych, którzy odwiedzili Kijów jeszcze podczas prowadzenia wokół miasta działań wojennych. Polska jest też pierwszym krajem, od czasu lutowej inwazji Rosji, który spotkał się z rządem ukraińskim w formule konsultacji międzyrządowych.
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podziękowała Polakom za wsparcie, jakie udzielili uchodźcom z Ukrainy
Polityk spotkała się w czwartek w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim i prezydentem Andrzejem Dudą i rozmawiała o zatwierdzeniu dla Polski Krajowego Planu Odbudowy.
Podczas spotkania poruszyli jednak też temat wojny na Ukrainie. Ursula von der Leyen w czasie konferencji prasowej z uznaniem mówiła o postawie Polaków w ostatnich miesiącach: "Chcę tu podziękować Polakom z głębi swojego serca za ich niezwykłą hojność. Historia nie zapomni waszej solidarności. Przyjęliście ponad 3 i pół miliona uchodźców z otwartymi ramionami. Otworzyliście swoje domy i serca. To przykład dla całego świata."
Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że Ukraina niebawem zyska status kandydata do Unii Europejskiej.
W piątek Unijne kraje ostatecznie zatwierdziły szósty pakiet sankcji wobec Rosji. Unia Europejska do grudnia nałoży częściowe embargo na ropę sprowadzaną drogą morską, co stanowi 2/3 obecnego importu z Rosji. Odłączy największy rosyjski bank Sberbank od SWIFT-u, globalnego systemu rozliczeń finansowych. Wspólnota rozszerzy też czarną listę z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi majątkami w Europie. Nie będzie na niej zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, patriarchy Cyryla, bo nie zgodziły się na to Węgry i wykreśliły go wczoraj z listy.
Polska i Czechy zacieśniają współpracę
Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz powiedział, że piątkowe polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe odbyły się, ponieważ musimy w ramach Unii Europejskiej prowadzić dialog z tak bliskimi partnerami. Wśród tematów, jakie zostały poruszone w trakcie spotkania z Czechami były kwestie związane, między innymi z obronnością i transportem, tak żeby ułatwić współpracę gospodarczą pomiędzy naszymi krajami.
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że rozmowy z czeską minister obrony Janą Černochovą dotyczyły między innymi koordynacji zakupów sprzętu wojskowego dla sił zbrojnych.
Minister Mariusz Błaszczak przypomniał również, że polskie i czeskie siły zbrojne regularnie odbywają wspólne ćwiczenia, dlatego tak ważna jest koordynacja wojskowa sprzętowa.
Polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego poświęcone były również bezpieczeństwu energetycznemu, rozwojowi współpracy gospodarczej oraz przygotowaniom do czeskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.