Redakcja Polska

75. rocznica Obławy Augustowskiej. "Sowieci uwięzili i torturowali ok. 7 tys. Polaków"

19.07.2020 12:17
W miejscowości Giby na Suwalszczyźnie, odbywają się uroczystości upamiętniające ofiary obławy augustowskiej. Obchody są organizowane w 75. rocznicę największej - po II wojnie światowej - akcji pacyfikacyjnej, przeprowadzonej na żołnierzach podziemia niepodległościowego przez sowietów, w Gibach, gdzie znajdują się symboliczne mogiły zamordowanych.
Pomnik ofiar Obławy Augustowskiej
Pomnik ofiar Obławy AugustowskiejJERZY UNDRO/REPORTER

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, który bierze udział w uroczystości, przypomina, że obława augustowska była operacją zakrojoną na ogromną skalę. W działania przeciwko Polakom zaangażowanych było około 45 tysięcy sowieckich żołnierzy wspieranych przez oddziały NKWD i komunistów polskich.

"Los blisko 600 osób jest nieznany do dziś"

- Sowieci, prawdopodobnie na osobisty rozkaz Stalina, zdecydowali się na unicestwienie tych Polaków, którzy uważali, że w 1945 roku brunatna okupacja niemiecka zastępowana jest okupacją czerwoną - sowiecką, nie złożyli broni i walczyli dalej o niepodległość - mówi szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Operacja, przypomina Jan Józef Kasprzyk, była bardzo brutalna. W wyniku obławy aresztowanych zostało około 7 tysięcy osób, które były przez kilka miesięcy więzione i torturowane. Większość powróciła do domów, jednak los blisko 600 osób do dziś nie jest znany.

"Mały Katyń"

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych podkreśla, że obława augustowska była jedną z największych zbrodni popełnionych na Polakach przez sowietów. - Obława Augustowska nazywana jest "Małym Katyniem", ponieważ na terenie Polski w okresie powojennym dokonywano wielu zbrodni, ale drugiej tak wielkiej - nie było - podkreśla.

Jan Józef Kasprzyk wyjaśnia, że w czasie uroczystości w Gibach, gdzie znajdują się symboliczne mogiły tych, którzy zostali zamordowani, oddany zostanie hołd tym wszystkim, którzy zginęli z rąk sowieckich i polskich komunistycznych oprawców tylko dlatego, że byli wierni niepodległej i wolnej Rzeczpospolitej.

Obchody rocznicowe w Gibach rozpoczęły się mszą w intencji pomordowanych przed miejscowym kościołem pod wezwaniem świętej Anny, po której nastąpił przemarsz na Wzgórze Krzyży - miejsce poświęcone co najmniej 592 osobom - mężczyznom, kobietom, nieletnim, którzy zostali zamordowani podczas Obławy Augustowskiej.


IAR/ho

Enigma z londyńskiego Instytutu Piłsudskiego trafi do Muzeum Historii Polski

17.07.2020 15:51
Dzięki wsparciu MKiDN Muzeum Historii Polski wzbogaci się o egzemplarz maszyny szyfrującej Enigma skonstruowanej przez polski wywiad. Enigma zostanie przekazana MHP przez Instytut Piłsudskiego w Londynie - poinformowało muzeum.

IPN będzie mógł dalej ścigać zbrodnie komunistów. Jest decyzja prezydenta

18.07.2020 09:58
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o IPN, która wprowadza trwałe nieprzedawnianie się karalności zbrodni komunistycznych. Ustawa wejdzie w życie 31 lipca br., co zapobiegnie temu, że część tych zbrodni przedawni się 1 sierpnia br.

Bitwa 1920. Narracyjny serwis internetowy Polskiego Radia i "Niepodległej"

18.07.2020 20:00
Co ze zwycięstwem nad bolszewikami ma wspólnego "King Kong"? Jak lektura noweli Edgara Alana Poego przyczyniła się do polskiego zwycięstwa? Jak wyglądały fake newsy rozpowszechniane sto lat temu? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znaleźć można w najnowszym serwisie internetowym www.bitwa1920.gov.pl stworzonym przez zespół portalu PolskieRadio.pl oraz "Niepodległą".