Jak powiedziała, Polskiemu Radiu dla Zagranicy, Martyna Gieleta, przewodnicząca Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, 11 listopada ruszyła zbiórka pieniędzy, która potrwa do 20 listopada.
- W tym czasie na ulicach naszych miast będzie można spotkać naszych wolontariuszy, którzy z puszkami będą zbierali środki finansowe. Będzie można ich rozpoznać po naszym logo, czyli czerwonym sercu z białą ręką wyciągniętą, gotową do pomocy - powiedziała.
Poinformowała, że w tym samym czasie będzie w wyznaczonych punktach będzie można złożyć dary dla potrzebujących - produkty żywnościowe z długim terminem przydatności, środki czystości, artykuły szkolne i wiele innych. Pomoc jest możliwa również wirtualnie – poprzez eDaromat na stronie www.polakzsercem.pl, dokonując bezpośrednich wpłat na konto zbiórki lub wysyłając SMS o treści KRESY na numer 72052 (2,46 zł z VAT).
Martyna Gieleta dodała, że w tym roku część zebranych środków zostanie również przekazana na organizację wyjazdu dla ubogich młodych z Kresów na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie.
Ksiądz Andrzej Lubowicki, asystent generalny KSM, podziękował wszystkim zaangażowanym w akcję "Polak z sercem", podziękował, za to, że "nie zatrzymuje się ona, tylko trwa. To bardzo istotne, bo pomoc na Kresach jest bardzo ważna i my dajemy temu świadectwo". - Byliśmy latem na Ukrainie i to, co tam widzieliśmy, powoduje, że nie możemy wobec tego pozostać obojętni. To właśnie Polacy na Ukrainie otrzymają od nas w głównej mierze wsparcie - powiedział kapłan.
- Przestrzenią, w którą wszyscy będziemy mogli się włączyć, w tę akcję jest modlitwa - dodał ksiądz Andrzej Lubowicki. - Nie każdy z nas może włączyć finansowo, albo rzeczowo w przekazanie darowizny, dlatego zapraszamy do wsparcia modlitewnego i duchowego tych osób - podkreślił.
Jak podało Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w poprzedniej edycji ponad 200 młodych wolontariuszy z całej Polski zebrało ponad 100 tys. zł. Zakupiono dary, które trafiły do najuboższych.
Patronatem honorowym akcją "Polak z sercem" objęli: Konferencja Episkopatu Polski, Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą, abp Mieczysław Mokrzycki metropolita lwowski, bp Adam Bab, delegat KEP ds. KSM i senator Maria Koc. Partnerami wydarzenia są: Caritas Polska, Caritas Lwów, Caritas Grodno, KBO ŚDM i Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński.
Projekt finansowany jest ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Patronem medialnym akcji jest między innymi Polskie Radio dla Zagranicy.
Organizatorem wydarzenia jest Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży – organizacja powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 1990 r. KSM działa w 31 polskich diecezjach i zrzesza 9 tys. młodych ludzi. Głównym zadaniem KSM jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan, a także uczestnictwo we wspólnocie i misji Kościoła przez upowszechnianie katolickich wartości i zasad we wszystkich dziedzinach życia, zwłaszcza społecznego i kulturalnego.
Z Martyną Gieletą, przewodniczącą Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i księdzem Andrzejem Lubowickim, asystentem generalnym KSM, rozmawiała Halina Ostas.