Redakcja Polska

"Słownik wyrazów ratujących życie". Spotkanie z dr Michałem Paluchem

19.06.2023 16:08
- Nie bacząc na to, jak długo potrwa wywołana przez Rosję inwazja w Ukrainie, od pierwszych jej dni wiedzieliśmy, że zadano tak głębokie rany, w tak brutalny sposób, że działać musimy natychmiast - mówił Polskiemu Radiu dla Zagranicy doktor Michał Paluch, adiunkt na Wydziale Nauk Pedagogicznych UKSW, pod  redakcją którego ukazał się "Słownik wyrazów ratujących życie". Publikację tworzy 45 esejów i 33 analizy pojęć kluczowych autorstwa pedagogów, psychologów i językoznawców.
Audio
  • Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Marii Wieczorkiewicz z doktorem Michałem Paluchem z UKSW [posłuchaj]
Dr Michał Paluch w studiu Polskiego Radia dla Zagranicy
Dr Michał Paluch w studiu Polskiego Radia dla ZagranicyFoto: Maria Wieczorkiewicz

Dr Michał Paluch dodawał: Kiedy w Polsce pojawili się ukraińscy uchodźcy zauważyłem, że Polacy, zwłaszcza młodzi, mają problem z pewnymi, jakże wtedy potrzebnymi odruchami: przytulenia, dotknięcia, wzięcia za rękę, mówię tu oczywiście o gestach okazywanych osobom cierpiącym, czyli uciekającym przed wojną Ukrainkom z dziećmi. Pomyślałem wówczas, że warto przywołać słowa, które pomogą nam przewalczyć swoistą niemoc okazywania troski i  szczególnej uwagi w tej trudnej sytuacji, czyli słowa ratujące życie.

Inicjatywa powstania "Słownika wyrazów ratujących życie" zrodziła się w ramach krajowego Programu Wsparcia Psychologiczno-Pedagogicznego dla Uczniów i Nauczycieli, mającego pomóc w radzeniu sobie ze skutkami pandemii i wojny w polskich szkołach. Hasła  do słownika przesyłały dzieci z przedszkoli, szkół, studenci, nauczyciele, pedagodzy, psycholodzy i terapeuci, ale również uczestnicy wojny, np. żołnierz z Bachmutu.

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne

Twórcy "Słownika wyrazów ratujących życie" nie ograniczyli się tylko do kontekstu aktualnej wojny, dlatego też znajdziemy w nim treści nawiązujące do wydarzeń historycznych, zwłaszcza czasów II wojny światowej, ale również odwołania do współczesnych indywidualnych doświadczeń autorów nadsyłanych listów i świadectw.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Marii Wieczorkiewicz z doktorem Michałem Paluchem z UKSW, a także do lektury "Słownika wyrazów ratujących życie", który  jest dostępny online pod adresem:

https://wydawnictwo.uksw.edu.pl/img/cms/ebooki/S%C5%82ownik%20wyrazo%CC%81w%20ratuja%CC%A8cych%20z%CC%87ycie.pdf

"Pokój - tak, ale nie na zasadach Rosji". Szef NATO jednoznacznie nt. zakończenia wojny

18.06.2023 17:17
Sekretarz generalny Paktu Północnoatlantyckiego wyraził przekonanie, że jeśli dojdzie do pokoju na Ukrainie, to nie będzie on jedynie zamrożeniem konfliktu, ale zakończy trwający już od wielu lat cykl rosyjskich agresywnych napadów.

Narada ambasadorów. Szef MSZ Zbigniew Rau: żaden cel Kremla nie został osiągnięty

19.06.2023 14:21
Żaden strategiczny cel Kremla nie został dotąd osiągnięty, za to trwająca wojna wpłynęła na bezprecedensową współpracę Ukrainy i NATO oraz wzrost znaczenia Sojuszu - ocenił szef MSZ Zbigniew Rau otwierając w stolicy Polski naradę ambasadorów. Minister zachęcał też do współpracy i determinacji w realizacji celów oraz do walki z dezinformacją.

Będzie unijny pakiet finansowy dla Ukrainy do 2027. Wiemy, kiedy KE przedstawi szczegóły

19.06.2023 14:34
Będzie unijny pakiet finansowy dla Ukrainy do 2027 na pokrycie najpilniejszych potrzeb. Z nieoficjalnych informacji wynika, że jutro Komisja Europejska ma przedstawić szczegóły wsparcia i że może to być około 72 miliardów euro.