Redakcja Polska

W Lubaczowie otwarto wystawę "Polscy architekci i Charków. Wielogłosy kamiennej melodii"

30.07.2023 13:35
Historie czterech polskich architektów tworzących w Charkowie przedstawia wystawa "Polscy architekci i Charków. Wielogłosy kamiennej melodii". Wystawa została otwarta podczas Festiwalu Dziedzictwa Kresów w Lubaczowie w ramach Ogólnopolskich Spotkań Środowisk Kresowych.
Charków, stare zdjęcie miasta
Charków, stare zdjęcie miastadomena publiczna

Ekspozycję przygotował Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA. Autorką wystawy jest profesor Lubow Żwanko, historyk Uniwersytetu w Charkowie.

Dyrektorka Instytutu, Dorota Janiszewska-Jakubiak, wyjaśnia, że na wystawie zaprezentowano sylwetki i dorobek Bolesława Michałowskiego, Zdzisława Charmańskiego, Wiktora Wieliczko i Aleksandra Rzepiszewskiego. "Będą plansze biograficzne, będą pokazana także najciekawsze realizacje, zdjęcia obiektów zachowanych do dzisiaj, będą również plany i archiwalia, które odnalazła profesor Żwanko" - mówi Dorota Janiszewska-Jakubiak. Wyjaśnia, że przedstawieni na wystawie architekci są autorami wielu dziesiątek budynków w Charkowie.

Architekci, o których opowiada wystawa, w połowie XIX i na początku XX wieku wybudowali w Charkowie około 90 budynków, z których większość zachowała się do dzisiaj. Są wśród nich: gmachy uniwersyteckie, kaplice, budynki bankowe, hotele, kamienice, mosty. A Aleksander Rzepiszewski jest między innymi autorem projektu jednego z najbardziej rozpoznawalnych budynków Charkowa - Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Na wystawie - wyjaśnia dyrektor Janiszewska-Jakubiak - pokazano też najnowsze zdjęcia z Charkowa, ukazujące skalę zniszczeń zabytków miasta, spowodowanych agresją wojsk rosyjskich, "bo też chcemy przypomnieć o tym, że wojna to jest zagrożenie dla ludzi, ale to jest też zagrożenie dla zabytków, dla wspólnego dziedzictwa kulturowego Polski i Ukrainy".

Wystawę w Lubaczowie będzie można oglądać do 31 sierpnia, później będzie pokazywana w kilku innych miastach.


IAR/ho


Kolejne represje reżimu Łukaszenki. Zamknięto portal z polskimi i białoruskimi czasopismami

25.07.2023 12:47
Z inicjatywy ministerstwa informacji Białorusi został zablokowany portal internetowy Kamunikat.org, będący największym w sieci zasobem, udostępniającym tysiące białoruskich dzieł literackich oraz periodyków. Wśród periodyków dostępnych na portalu jest także archiwum prasy polskiej, w tym wydawanych przez Związek Polaków na Białorusi "Głosu znad Niemna" i "Magazynu Polskiego".

Litwa: ambasador RP spotkał się z szefem Inspekcji Językowej ws. słów uderzających w mniejszość polską

26.07.2023 13:37
Kwestia wypowiedzi dyskryminujących polską mniejszość narodową na Litwie była głównym tematem spotkania polskiego ambasadora w Wilnie Konstantego Radziwiłła z ich autorem - szefem Litewskiej Inspekcji Językowej Audriusem Valotką. Sprawa związana jest m.in. z dwiema polsko-litewskimi tablicami na Wileńszczyźnie, których w maju od władz lokalnych zażądała Inspekcja.

W Białymstoku spoczną doczesne szczątki generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego 

27.07.2023 16:15
26 sierpnia w Białymstoku odbędą się uroczystości związane ze sprowadzeniem z Wielkiej Brytanii do Polski doczesnych szczątków generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego. Żołnierz Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego, Dowódca Brygady Kawalerii "Białystok", przewodniczący Białostockiego Związku Harcerstwa Polskiego po latach emigracji spocznie na polskiej ziemi.

Sukcesem zakończyła się XIV edycja Konkursu "Być Polakiem"

28.07.2023 14:44
Około 15 tysięcy dzieci i młodzieży polonijnej uczestniczyło w Konkursie "Być Polakiem" w kolejnych edycjach, a w tegorocznej- już czternastej - wzięło udział 1260 osób z prawie 40 krajów świata - mówiła Polskiemu Radia dla Zagranicy, Joanna Fabisiak, posłanka, inicjatorka i przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Konkursu "Być Polakiem".