Redakcja Polska

„Zagrożenie nie minęło”. Archiwa ukraińskie po ponad dwóch latach od rosyjskiej agresji

11.10.2024 11:04
W siedzibie Instytutu Pileckiego rozmawiano o ukraińskich archiwach państwowych w sytuacji obecnie trwającej tam wojny. Zagrożenie nie minęło” – debatę pod tym hasłem z udziałem dyrektorów Państwowych Archiwów Ukrainy zorganizował w Warszawie Instytut Pileckiego.
Audio
  • "Zagrożenie nie minęło" - debata w Instytucie Pileckiego dot. pracy archiwów ukraińskich w czasie wojny [posłuchaj]
Paulina Kotowska i Krzysztof Wiśniewski z Instytutu Pileckiego w studiu PRdZ
Paulina Kotowska i Krzysztof Wiśniewski z Instytutu Pileckiego w studiu PRdZFoto: Foto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Dyskusja dotyczyła między innymi zmiany metod pracy archiwów w czasie wojny oraz ochrony często bezcennych dokumentów.

Szukano odpowiedzi  na pytania: jakie straty wojna przyniosła dla ukraińskiego zasobu archiwalnego, jak w ciągu dwóch lat zmieniały się procedury ochrony zbiorów i jaka przyszłość czeka archiwa?

Spotkanie odbyło się z okazji tegorocznego Dnia Archiwisty, obchodzonego 26 września.

O podsumowanie debaty, dotyczącej pracy ukraińskich archiwów w czasie, wojny Ewa Plisiecka poprosiła jej uczestników – Paulinę Kotowską i Krzysztofa Wiśniewskiego z Instytutu Pileckiego.

Instytut Pileckiego odsłonił Mur Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej

13.07.2023 12:47
W siedzibie Instytutu Pileckiego w Augustowie został w środę odsłonięty Mur Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, który znajduje się przy tzw. Domu Turka, głównym ośrodku terroru komunistycznego na Suwalszczyźnie. W latach 1945-56 w budynku mieściło się UB.

Instytut Pileckiego w Berlinie pokaże instalację "Erozja" w 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej

01.09.2024 10:00
W 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej Instytut Pileckiego w Berlinie zaprezentuje na tle Bramy Brandenburskiej instalację kolektywu panGenerator "Erozja", zwracającą uwagę "na zjawisko oraz skutki erozji pamięci zbiorowej" o II wojnie w Niemczech i na świecie - poinformował rzecznik instytutu Patryk Szostak.

Komentarze z Polski: polsko-czeskie konsultacje rządowe i stan archiwów ukraińskich podczas wojny

10.10.2024 17:30
Dziś o polsko-czeskich konsultacjach rządowych w Pradze, o debacie w Parlamencie Europejskim poświęconej węgierskiemu przewodnictwu w Unii, którą zdominowała krytyka działań rządu w Budapeszcie, o spotkaniu w Instytucie Pileckiego polskich i ukraińskich archiwistów, którzy dyskutowali o o stanie archiwów w Ukrainie po ponad dwóch latach wojny, dziś też o wileńskiej konferencji poświęconej edukacji w środowisku wielokulturowym. Zapraszamy do słuchania!

Rosjanie od tygodnia ostrzeliwują Odessę

11.10.2024 10:33
W nocy rosyjska rakieta Iskander-M spadła na jedno z osiedli Odessy. Według najnowszych danych, zginęły 4 osoby, w tym dziecko, a 10 osób jest rannych. To piąty, od początku tygodnia, atak rosyjskich wojska na Odessę.