Biuro UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce współpracuje z władzami krajowymi i samorządowymi, a także partnerami społeczeństwa obywatelskiego, aby zapewnić dzieciom naukę, zdrowie i bezpieczeństwo.
Obecnie UNICEF dostarcza 10 000 apteczek pierwszej pomocy, 4000 instytucjonalnych zestawów higienicznych (jeden zestaw przeznaczony jest dla 50 osób) oraz 80 000 rodzinnych zestawów higienicznych (każdy zestaw przeznaczony jest dla czteroosobowej rodziny). Większość dystrybuowana jest w 12 miastach, z którymi UNICEF ma podpisane porozumienie: Warszawie, Łodzi, Białymstoku, Lublinie, Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach i Rzeszowie. Miasta te z kolei dystrybuują pomoc do szkół, przedszkoli, domów kultury i centrów wsparcia. Produkty dostarczane są również do ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców i siedmiu Centrów Wsparcia Dziecka i Rodziny (tzw. Blue Dots) zlokalizowanych w najbardziej uczęszczanych punktach tranzytowych.
UNICEF dostarczył także karetkę do Medycznego Centrum Tranzytowego w Rzeszowie, sprzęt do opieki nad noworodkami dla Białostockiego Uniwersytetu Klinicznego oraz Instytutu Matki i Dziecka, a także sprzęt do ultrasonografii do lubelskiego szpitala. Organizacja zakupiła również 50 000 szczepionek przeciwko polio i 5000 szczepionek przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, a także 50 000 strzykawek, aby utrzymać tempo szczepień w obliczu zwiększonego zapotrzebowania.
Oprócz pomocy medycznej i edukacyjnej, UNICEF dostarczył do przedszkoli i placówek dziennej opieki zestawy wspomagające naukę i zabawę dla małych dzieci, a także sprzęt sportowy do szkół, które przyjęły uczniów z Ukrainy.
O podsumowanie roku działalności Monikę Kacprzak z Biura UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce poprosiła Ewa Plisiecka.