Euro 2020

Euro 2020: Włochy - Hiszpania. Italia w finale, zadecydowały rzuty karne

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 23:40
Reprezentacja Włoch awansowała do finału piłkarskich mistrzostw Europy! Na londyńskim Wembley "Azzurri" pokonali po rzutach karnych Hiszpanię 4:2. Po 120 minutach regulaminowego czasu na tablicy wyników widniał remis 1:1.
Jorginho wykorzystał decydującą jedenastkę
Jorginho wykorzystał decydującą jedenastkę Foto: PAP/EPA/Frank Augstein / POOL
  • Obie bramki padły w drugiej połowie meczu. Na gola Federico Chiesy odpowiedział Alvaro Morata
  • Jako, że w dogrywce bramki nie padły, o awansie do finały zadecydowała seria rzutów karnych
  • Skuteczniejsi byli Włosi, wśród których pomylił się tylko Manuel Locatelli. W hiszpańskiej ekipie swoich jedenastek nie wykorzystali Dani Olmo i Alvaro Morata
SERWIS SPECJALNY - EURO 2020

Rozkręcali się powoli

Początek meczu był spokojny. Obu drużynom nie brakowało piłkarskiej jakości, jednak nie przekładało się to na dogodne sytuacje bramkowe.

48:01 Włochy - Hiszpania 1 połowa.mp3 Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski komentują pierwszą połowę meczu Włochy - Hiszpania (Jedynka)

W pierwszej połowie lepiej grali jednak Hiszpanie. „La Furia Roja” długo nie mogła jednak na poważnie zagrozić włoskiej bramce. Dopiero w 25. minucie Gianluigi Donnarumma musiał się wykazać, broniąc strzał Daniego Olmo.

Piłkarz RB Lipsk był najaktywniejszy w hiszpańskich szeregach, lecz brakowało mu skuteczności. Podopieczni Luisa Enrique nie zdołali jednak oddać do przerwy więcej celnych strzałów.

Jeszcze gorsi pod tym względem byli Włosi. Przez 45 minut nie oddali celnego strzału. Ich najgroźniejszą sytuacją był strzał Emersona Palmieriego z końcówki pierwszej połowy, który jednak wylądował obok bramki.

Włosi ukłuli niespodziewanie

Po przerwie obie drużyny były groźniejsze, choć wciąż grę prowadzili Hiszpanie. W 52. minucie minimalnie niecelnie z dystansu kopnął Sergio Busquets. W odpowiedzi Unai Simon poradził sobie ze strzałem Federico Chiesy.

50:41 Włochy - Hiszpania druga połowa.mp3 Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski komentują drugą połowę meczu Włochy - Hiszpania (Jedynka)

Strzałów próbował Mikel Oyarzabal, jednak bez powodzenia. Skuteczniejszy był Chiesa, który po godzinie gry nieco niespodziewanie wyprowadził Italię na prowadzenie.

Piłkarz Juventusu wykończył włoską kontrę i wykorzystał za krótkie wybicie piłki wślizgiem przez Aymerica Laporte’a. Simon nie miał szans przy pewnym strzale Chiesy.

Hiszpanie ruszyli do ataków. W 64. minucie Oyarzabal nie zdołał oddać strzału głową po świetnym dograniu Koke. Minutę później niecelnie zza pola karnego uderzył Olmo. Włosi też mieli swoją szansę – Simon obronił nogami strzał Domenico Berardiego.

Morata dał nadzieję

Gdy wydawało się, że ataki Hiszpanów osłabły, zespół z Półwyspu Iberyjskiego trafił do siatki! Konkretnie uczynił to rezerwowy Alvaro Morata, który wykończył dwójkową akcję z Olmo.

Oznaczało to, że o losach awansu do finału miała przesądzić dogrywka. Jej pierwsza część nie była zbyt emocjonująca. Hiszpanie przeważali, lecz brakowało im precyzji.

88:52 Dogrywka.mp3 Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski komentują dogrywkę meczu Włochy - Hiszpania (Jedynka)

Najbliżej szczęścia byli w 102. minucie, gdy Donnarumma piąstkowaniem zażegnał niebezpieczeństwo po wrzutce Moreno. Wyglądało na to, że obie drużyny nastawiają się na strzelanie jedenastek.

Jeszcze mniej działo się w drugiej części dodatkowego czasu. Nic więc dziwnego, że o awansie do finału zadecydowały rzuty karne.

Rzuty karne zadecydowały

Seria jedenastek zaczęła się od błędów Manuela Locatellego, którego kiepski strzał obronił Simon, oraz Olmo, który kopnął nad bramką. Kolejni strzelcy byli skuteczniejsi: Andrea Belotti, Gerard Moreno, Leonardo Bonucci, Thiago Alcantara i Federico Bernardeschi trafiali do siatki.

09:02 karne.mp3 Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski komentują rzuty karne wvmeczu Włochy - Hiszpania (Jedynka)

Kluczowym momentem była kiepska próba Moraty. Napastnik Juventusu uderzył w sposób sygnalizowany i Donnarumma bez kłopotu obronił. Po chwili jedenastkę efektownie wykorzystał Jorginho i Włosi mogli zacząć świętowanie pierwszego od 2012 roku awansu do finału mistrzostw Europy.

Ich rywala w walce o złoto wyłoni środowy półfinał. O godzinie 21, także na Wembley, rozpocznie się mecz Anglii z Danią.

WŁOCHY - HISZPANIA 1:1, rzuty karne 4:2

Gole: 1:0 - Chiesa (60.), 1:1 - Morata (80.)

Żółta kartka - Włochy: Rafael Toloi, Leonardo Bonucci. Hiszpania: Sergio Busquets.

Sędzia: Felix Brych (Niemcy). Widzów: 57 811

Włochy: Gianluigi Donnarumma - Giovanni Di Lorenzo, Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini, Emerson Palmieri (74, Rafael Toloi) - Nicolo Barella (85, Manuel Locatelli), Jorginho, Marco Verratti (73, Matteo Pessina) - Federico Chiesa (107, Federico Bernardeschi), Ciro Immobile (62, Domenico Berardi), Lorenzo Insigne (85, Andrea Belotti)

Hiszpania: Unai Simon - Cesar Azpilicueta (85, Marcos Llorente), Eric Garcia (109, Pau Torres), Aymeric Laporte, Jordi Alba - Sergio Busquets (106, Thiago Alcantara), Koke (70, Rodri), Pedri - Dani Olmo, Mikel Oyarzabal (70, Gerard Moreno), Ferran Torres (62, Alvaro Morata).

Zapis relacji na żywo:

23:43

23:43 - CO ZA EMOCJE! DZIĘKUJEMY PAŃSTWU ZA ŚLEDZENIE NASZEJ RELACJI I JUŻ ZAPRASZAMY NA JUTRZEJSZY PÓŁFINAŁ ANGLIA - DANIA!

DOBRANOC!

23:40

4:2 - ITALIA W FINALE MISTRZOSTW EUROPY!

JORGINHO LEKKIM TECHNICZNYM UDERZENIEM WRĘCZ OŚMIESZYŁ SIMONA!

CO ZA EMOCJE!

23:39

3:2 - ALVARO MORATA NIE DAJE RADY!

Donnarumma broni jego strzał. Włosi o krok od finału!

23:39

3:2 - BARDZO PEWNY STRZAŁ FEDERICO BERNARDESCHIEGO!

23:38

2:2 - THIAGO ALCANTARA REWANŻUJE SIĘ TYM SAMYM! GIGI DONNARUMMA KOMPLETNIE ZMYLONY.

23:37

2:1 - ITALIA ZNOWU NA PROWADZENIU! LEONARDO BONUCCI ZMYLIŁ BRAMKARZA I TRAFIŁ DO SIATKI

23:37

1:1 - GERARD MORENO WYRÓWNUJE! PEWNY STRZAŁ HISZPAŃSKIEGO NAPASTNIKA.

23:36

1:0 - ANDREA BELOTTI TRAFIA! SIMON NIE MIAŁ SZANS Z MOCNYM UDERZENIEM!

23:35

0:0 - NIE MA BRAMKI! DANI OLMO KOPIE WYSOKO W TRYBUNY!

23:34

0:0 - ZACZYNAMY OD OBRONY STRZAŁU MANUELA LOCATELLEGO PRZEZ UNAIA SIMONA!

Słaby, sygnalizowany strzał włoskiego pomocnika.

23:33

ZA CHWILĘ ZACZYNAMY SERIĘ JEDENASTEK!

23:29

KONIEC DOGRYWKI! CZAS NA RZUTY KARNE!

23:28

120. minuta - Rzuty karne coraz bliżej.

23:25

117. minuta - Zarówno Roberto Mancini, jak i Luis Enrique sprawiają wrażenie zdenerwowanych. Obaj szkoleniowcy zapewne zastanawiają się, kogo desygnować do konkursu jedenastek.

23:24

116. minuta - Włosi próbują długich podań, lecz nie przynoszą one żadnych rezultatów.

23:21

113. minuta - Niewiele dzieje się na boisku w ostatnich minutach. Rzuty karne coraz bardziej prawdopodobne.

23:18

110. minuta - Berardi coraz groźniejszy! Trafił nawet do siatki, ale był na spalonym.

23:18

109. minuta - Skurcze łapią Erica Garcię, więc Luis Enrique wprowadza Pau Torresa.

23:17

108. minuta - Wreszcie jakaś akcja Włochów. Szarżował Berardi, ale wślizg Laporte i wybicie piłki przez Simona wyjaśniły sprawę.

23:15

107. minuta - Bernardeschi zmienia Chiesę.

23:13

106. minuta - Zmiana, ale u Hiszpanów - Thiago Alcantara zmienia Busquetsa.

Chiesa jeszcze na boisku, ale wygląda na to, że za chwilę zmieni go Federico Bernardeschi.

Zaczynamy drugą część dogrywki.

23:11

105. minuta - Koniec pierwszej części dogrywki.

Hiszpanie przeważają, a Chiesa padł na boisko, pokazując, że nie jest w stanie kontynuować gry.

23:09

104. minuta - Olmo za mocno do Moraty.

23:07

102. minuta - Znowu było blisko!

Moreno dośrodkował w kierunku Moraty, ale dobrze piąstkował Donnarumma. Żaden z Hiszpanów nie był w stanie skutecznie dobić piłki.

23:03

98. minuta - Było groźnie po hiszpańskim rzucie wolnym!

Po wielkim zamieszaniu piłka... trafiła w Busquetsa i wyszła poza boisko.

23:03

97. minuta - Toloi z żółtą kartką za faul na Olmo.

23:01

95. minuta - Belotti ucierpiał w powietrznym starciu z Busquetsem.

22:59

94. minuta - Hiszpanie znowu prowadzą grę. Póki co jednak, dogrywka bez fajerwerków.

22:57

92. minuta - Alba zderzył się z Berardim. Obaj piłkarze utykają, ale powinni za chwilę wrócić do gry.

22:55

ZACZYNAMY DOGRYWKĘ!

22:50

90. + 3 minuta - KONIEC DRUGIEJ POŁOWY!

DOGRYWKA ZADECYDUJE O TYM, KTO ZAGRA W FINALE!

22:49

90. +1 minuta - Trzy doliczone minuty do drugiej połowy.

Hiszpanie jeszcze próbują rozstrzygnąć mecz przed dogrywką.

22:47

90. minuta - Olmo zagrywał do Moraty, ale Chiellini zatrzymał piłkę na wślizgu. Hiszpanie sygnalizowali zagranie ręką, jednak niemiecki sędzia zlekceważył ich pretensje.

22:45

88. minuta - Złe zagranie Moraty. Przy kontrze Hiszpanów, napastnik sam... wyrzucił się z piłką poza pole gry.

22:42

85. minuta - Manuel Locatelli za Nicolo Barellę, a Andrea Belotti w miejsce Lorenzo Insigne - zmiany we włoskiej ekipie.

U Hiszpanów Marcos Llorente zmienił natomiast Cesara Azpilicuetę.

22:41

84. minuta - Moreno bardzo niecelnie uderzał po podaniu Moraty.

22:39

82. minuta - Busquets główkował po rzucie rożnym, ale niecelnie.

22:37

80. minuta - GOOOOOL! MAMY WYRÓWNANIE! ALVARO MORATA BYŁ KRYTYKOWANY, A TERAZ TRAFIŁ DO SIATKI!

Napastnik kapitalnie rozegrał dwójkową akcję z Olmo. Wbiegł w pole karne przed defensorami i pokonał Donnarummę!

22:37

79. minuta - Strzał Berardiego był zbyt słaby, by zaskoczyć Simona. Hiszpański bramkarz bez klopotu złapał piłkę.

22:34

76. minuta - Morata znalazł się w polu karnym. Chciał dogrywać do Moreno, ale jego podanie zablokował Bonucci.

Z rzutu rożnego nic nie wynikło - Berardi wybija piłkę.

22:33

75. minuta - Kwadrans do końca, a Hiszpanie jakby stanęli! Spokojnie rozgrywają piłkę. Czyżby brakowało im pomysłu?

22:30

73. minuta - A teraz zmiany u Włochów.

Matteo Pessina zastąpił Verrattiego, a Rafael Toloi wszedł w miejsce Emersona.

22:27

70. minuta - Podwójna zmiana u Hiszpanów: Gerard Moreno wchodzi za Oyarzabala, a Rodri zastępuje Koke.

22:24

68. minuta - Simon broni nogami strzał Berardiego!

Włoską kontrę znowu zaczął Insigne. Do Berardiego podawał natomiast Chiesa, który do gola mógł dołożyć asystę.

22:24

66. minuta - Oyarzabal wycofał do Olmo, a ten mocno uderzył tuż zza pola karnego.

Piłka minimalnie przeszła obok słupka.

22:22

64. minuta - Ależ szansa Hiszpanów!

Koke kapitalnie zagrał do wychodzącego na czystą pozycję Oyarzabala, ale ten nie zdołał trafić w piłkę!

22:18

62. minuta - Pierwsza zmiana w zespole Roberto Manciniego. Domenico Berardi wchodzi z a Immobile.

Zmiana też u Hiszpanów - Alvaro Morata za Torresa.

22:16

60. minuta - GOOOOOOOOOOL DLA WŁOCH! FEDERICO CHIESA!

Immobile rozpoczął kontrę. Zagrał do Chiesy, wślizg Laporte był za krótki, piłka wróciła do zawodnika Juventusu, a ten nie dał szans Simonowi na interwencję!

Piękny strzał.

22:15

58. minuta - Donnarumma pewnie łapie piłkę po strzale Oyarzabala z dystansu.

22:14

57. minuta - Kontra Hiszpanów. Olmo do Pedriego, ten do Torresa. Strzał tego ostatniego zablokował jednak Di Lorenzo.

22:12

55. minuta - Hiszpanie długo "klepali" piłkę, ale nie zdołali oddać strzału.

22:10

53. minuta - Szybka kontra Włochów. Barella do Chiesy, ten zdołał oddać strzał, lecz Simon nie dał się zaskoczyć.

Dobra interwencja golkipera Athletiku Bilbao.

22:09

52. minuta - Ładny strzał Busquetsa po podaniu od Oyarzabala! Minimalnie niecelne uderzenie.

22:07

51. minuta - Donnarumma piąstkuje po dośrodkowaniu Koke.

Po chwili żółta kartka dla Busquetsa za faul na idącym z kontrą Immobile.

22:07

50. minuta - Było groźnie!

Olmo dośrodkował z prawej strony, ale Giovanni Di Lorenzo wybił piłkę spod nóg Torresa na rzut rożny!

22:06

49. minuta - Długie zagranie do Immobile, lecz napastnik Italii nie był w stanie oddać groźnego strzału.

22:05

48. minuta - Insigne wywalczył rzut rożny. Nic jednak nie wyszło z korneru.

22:04

47. minuta - Kolejna akcja Hiszpanów, jednak Torres znalazł się na spalonym.

22:02

46. minuta - Piłkarze na boisku! Zaczynamy drugą połowę!

Bez zmian w obu drużynach.

21:46

45. minuta - KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY!

Sędzia Felix Brych nie zdecydował się nic doliczyć.

Trzeba przyznać, że liczymy na to, że po przerwie będzie ciekawiej!

21:45

44. minuta - Była wreszcie szansa dla Włoch!

Bonucci przerzucił do Insigne, ten pobiegł w pole karne i zagrał do Emersona. Piłkarz Chelsea kopnął na bramkę, ale nie trafił.

21:43

42. minuta - Włosi wciąż nie oddali przepisowego strzału na bramkę. Hiszpanie próbowali pięć razy, ale tylko jeden strzał był celny.

Teraz Donnarumma pewnie złapał piłkę po zagraniu Pedriego w pole karne.

21:39

39. minuta - Alba do Oyarzabala, który jednak pospieszył się ze strzałem. Bardzo niecelne uderzenie.

21:37

37. minuta - Emerson pognał środkiem, jednak zatrzymał go Busquets. Włosi protestowali, ale sędzia uznał, że interwencja hiszpańskiego kapitana była prawidłowa.

21:35

34. minuta - Chiellini do Insigne, ten  do Immobile, z kolei napastnik Lazio chciał odegrać Insigne z powrotem. Włoski skrzydłowy nie zdołał jednak opanować piłki i ta wyszła poza boisko.

21:33

32. minuta - Po odbiorze Koke szansę miał Olmo, który jednak uderzył wyraźnie nad włoską bramką.

21:31

31. minuta - Słabszy fragment meczu. Więcej fauli, niż składnej gry.

21:29

29. minuta - Prostopadła piłka w kierunku Immobile, jednak wychodzący Simon pewnie złapał piłkę.

21:27

27. minuta - Olmo padł przed polem karnym po pojedynku z Giorgio Chiellinim, jednak sędzia Brych ani myślał dyktować rzut wolny dla Hiszpanów.

21:25

25. minuta - Donnarumma ratuje Włochów!

Bramkarz obronił groźny strzał Olmo!

21:24

24. minuta - Barella przejął piłkę w środku pola, ale kontry z tego nie było...

Podopieczni Roberto Manciniego mieli okazje bramkowe, ale, póki co, niewiele pokazują na Wembley.

21:21

21. minuta - Ależ sytuację mieli Włosi!

Emerson w sytuacji sam na sam z wychodzącym Simonem odegrał do środka, jednak Barella oraz Immobile nie zdołali przejąć piłki.

21:19

19. minuta - Teraz Hiszpanie mieli rzut rożny. Nic jednak z niego nie wynikło.

21:18

18. minuta - Piłka w rękach Unaia Simona po zagraniu Insigne w stronę Immobile.

21:17

17. minuta - Błąd techniczny Sergio Busquetsa, który musiał się ratować faulem na Barelli. Będzie rzut wolny dla Włochów.

21:17

16. minuta - Hiszpanie mają ponad 70 procent posiadania piłki. Zaskakująca dominacja drużyny z Półwyspu Iberyjskiego.

21:15

15. minuta - Po stracie Federico Chiesy szansę miał Ferran Torres. Minął Jorginho, jednak uderzył obok bramki.

21:13

13. minuta - Pedri świetnie zagrał do Oyarzabala, jednak piłkarz Realu Sociedad miał problemy z przyjęciem piłki i zagrożenie pod włoską bramką zostało oddalone.

21:11

11. minuta - Znowu było groźnie. Hiszpanie z koronkową akcją, ale Mikel Oyarzabal nie oddał groźnego strzału.

21:09

9. minuta - Bonucci wybija piłkę po dośrodkowaniu Jordiego Alby. Hiszpanie wyglądają coraz lepiej.

21:07

7. minuta - Teraz to Hiszpanie budują akcję. Wciąż jednak bez zagrożenia pod bramką Gianluigiego Donnarummy.

21:05

5. minuta - Włosi przejęli inicjatywę. Ciro Immobile był jednak na spalonym.

21:04

4. minuta - Groźnie pod hiszpańską bramką!

Emerson Palmieri zagrał prostopadle do Nicolo Barelli, ten zdołał przyjąć piłkę i uderzyć obok wychodzącego z bramki Unaia Simona. Trafił jednak w słupek.

Po chwili okazało się, że pomocnik Interu znajdował się na spalonym.

21:03

3. minuta - Dani Olmo ostro potraktował Leonardo Bonucciego. Na szczęście, włoski stoper nie ucierpiał.

21:02

2. minuta - Spokojny początek spotkania. Gra z daleka od bramek obu ekip.

21:00

21.00 - Zaczynamy! Hiszpanie rozpoczęli.

20:58

20.58 - Już za chwilę początek meczu!

20:55

20.55 - Czas na hymny narodowe!

Na trybunach dominują dzisiaj Włosi, jak będzie na murawie?

20:52

20.52 - Piłkarze są już w tunelu, za chwilę wejdą na murawę!

20:50

20.50 - Dzisiejszy mecz poprowadzi Niemiec Felix Brych.

20:45

20.45 - Do meczu pozostał już tylko kwadrans. Emocje na londyńskim Wembley sięgają zenitu!

20:41

20.40 - Włosi potrafią jednak pokonać Hiszpanów na Euro. Przed pięcioma laty nieco niespodziewanie ograli "La Roję" 2:0 w 1/8 finału.

Jak będzie tym razem?

20:39

20.38 - Podopieczni Roberto Manciniego wygrali wszystkie pięć spotkań.

W półfinale wielkiej imprezy grają po raz pierwszy od 2012 roku. Wówczas na Euro 2012 ograli w Warszawie Niemców 2:1, jednak w wielkim finale zostali rozgromieni przez... Hiszpanów (0:4).

20:34

20.35 - W składzie Italii ciężko znaleźć niespodzianki. Leonardo Spinazzola, który w meczu z Belgią, odniósł kontuzję, zostanie zastąpiony przez Emersona Palmieriego.

Zaskoczył natomiast trener Hiszpanów Luis Enrique. W środku obrony postawił na Erica Garcię, a nie na Pau Torresa. W składzie brakuje też Alvaro Moraty. Rolę napastnika ma dzisiaj pełnić Mikel Oyarzabal.

20:32

20.32 - Znamy już składy na dzisiejszy mecz.

Włochy: Gianluigi Donnarumma - Giovanni Di Lorenzo, Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini, Emerson Palmieri - Nicolo Barella, Jorginho, Marco Verratti - Federico Chiesa, Ciro Immobile, Lorenzo Insigne

Hiszpania: Unai Simon - Cesar Azpilicueta, Eric Garcia, Aymeric Laporte, Jordi Alba - Sergio Busquets, Koke, Pedri - Dani Olmo, Mikel Oyarzabal, Ferran Torres.

20:30

20.30 - Witamy i zapraszamy do śledzenia relacji z pierwszego półfinału mistrzostw Europy. Już za pół godziny Włochy zmierzą się z Hiszpanią na londyńskim Wembley!

Mimo awansu do półfinału mistrzostw Europy w Hiszpanii czuć raczej ulgę niż euforię. Kwalifikacja do końcowej fazy turnieju jest tłumaczona stosunkowo łatwą dla "La Roja" drabinką, bez której, zdaniem wielu komentatorów, o podobny sukces byłoby trudno. Mecz z Włochami ma być pierwszym prawdziwym testem dla podopiecznych Luisa Enrique.