- Wszyscy oficerowie i funkcjonariusze zamordowani w Katyniu i innych miejscach zostaną awansowani o jeden stopień – mówił prezydent Lech Kaczyński w czasie uroczystości. – Można powiedzieć, że dzisiaj po przeszło 67 latach, ten akt nie ma już znaczenia, ale myślę, że to pomyłka. Ten akt to akt pamięci. Pamięci w stosunku do naszych bohaterów, ich rodzin i całego naszego narodu. Polska potrzebuje pamięci - mówił.
08:46 Apel poległych_Lech Kaczyński.mp3 - Polsce potrzebna jest pamięć historyczna. Polsce potrzebna jest pamięć o tych, którzy o nią walczyli - mówił prezydent Lech Kaczyński w czasie uroczystości upamiętniających ofiary Katynia. (PR, 9.11.2007)
- Polsce potrzebna jest pamięć historyczna. Pamięć o tych, którzy o Polskę walczyli, bo Polska odrodziła się z walki w roku 1918, obroniła swoją niepodległość w roku 1920, walczyła w latach 1939-45 w II wojnie światowej, a naród polski stawiał opór komunizmowi przez prawie 45 lat - mówił prezydent. - I to z walki czynnej i pokojowej zrodziła się wolna Polska. Ci wszyscy, którzy myślą inaczej, mylą się. Odwaga, determinacja, przywiązanie do ojczyzny pozostają w naszym kraju największymi wartościami.
Czytaj także:
Niewygłoszone przemówienie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 10 kwietnia 2010 roku
5 marca 1940 roku Biuro Polityczne Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików) podjęło uchwałę o rozstrzelaniu polskich jeńców wojennych przebywających w sowieckich obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz polskich więźniów przetrzymywanych przez NKWD na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczypospolitej. W wyniku tej decyzji zgładzono około 22 tys. obywateli polskich.
Więcej o najważniejszych wypowiedziach z czasów prezydentury dowiesz się na stronie lechkaczynski.polskieradio.pl
Ważnym rozdziałem prezydentury Lecha Kaczyńskiego była polityka historyczna, polityka orderowa, jak również odznaczeniowa. Starał się pielęgnować pamięć o dziejach Polski, wskrzeszać świadomość patriotyczną i dumę narodową. W 2006 roku jako Prezydent Rzeczypospolitej powołał nowy, niezwykle potrzebny order - Order Krzyża Wojskowego, który jest nadawany za zasługi w działaniach przeciwko terroryzmowi lub podczas operacji pokojowych.
Za jego prezydentury ordery Orła Białego otrzymali zarówno polscy bohaterowie zamordowani przez komunistów (m.in. Łukasz Ciepliński, prezes IV Komendy WiN), jak i żyjące, ale pomijane przez poprzedników postacie ważne dla wolnej Polski (m.in. Andrzej Gwiazda, pośmiertnie Zbigniew Herbert, Bogusław Nizieński, abp Ignacy Tokarczuk, Anna Walentynowicz). Pamiętał również o zwykłych działaczach "Solidarności" i innych organizacji opozycyjnych i podziemnych, którzy w okresie jego prezydentury doczekali się symbolicznego uznania swoich zasług ze strony Rzeczypospolitej.
Lech Kaczyński zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej TU 154M, razem z żoną Marią Kaczyńską oraz 94 osobami z polskiej delegacji, udającej się na obchody 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Ciało prezydenta przewieziono do Polski i złożono w bazylice archikatedralnej, w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu.
Dowiedz się więcej, zobacz serwis specjalny o katastrofie smoleńskiej.
im