Radio Parlament
Section01

Seminarium „Energetyka wiatrowa – fakty i mity”

Polskie Radio
Elżbieta Mamos 24.04.2012

Prezentujemy niektóre głosy z debaty na seminarium „Energetyka wiatrowa – fakty i mity”

Seminarium „Energetyka wiatrowa – fakty i mity".stanowiło próbę określenia szans i zagrożeń planowanego podniesienia udziału energii odnawialnej w krajowym bilansie energetycznym. Polska jako członek Unii Europejskiej musi realizować unijną politykę energetyczną, zakładającą sukcesywny wzrost udziału energii pozyskiwanej ze źródeł energii odnawialnej. Ponadto nasz kraj musi się także wywiązać ze wspólnotowych i międzynarodowych zobowiązań w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych. Polska polityka energetyczna przewiduje więc 15-procentowy udział energii ze źródeł odnawialnych w krajowym bilansie energetycznym do 2020 r., a aż 45 % tej energii może pochodzić z farm wiatrowych.

W Polsce budowa farm wiatrowych jest przedsięwzięciem, które wzbudza kontrowersje.Są grupy zdecydowanych zwolenników i przeciwników energii pozyskiwanej z wiatru.

Stan prac nad legislacją dotyczącą odnawialnych źródeł energii przedstawił wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak. Zapowiedzial on, że projekt stosownej ustawy trafi do parlamentu w najbliższym czasie, a jego istotą jest stawianie na tzw. prosumentów, czyli producentów energii głównie dla siebie, a nadwyżek na sprzedaż, na rozproszoną produkcję energii odnawialnej oraz na rozwój stopniowy, a nie skokowy.

Profesor Krzysztof Żmijewski z Politechniki Warszawskiej zwrócił uwagę na niską funkcjonalność i stan techniczny sieci przesyłowych, które wpływają na spadek bezpieczeństwa dostaw. Zaproponował pakiet działań obejmujący zmiany w regulacjach pozwalające na przyspieszenie rozwoju sieci energetycznej w Polsce, stworzenie możliwości przyłączeniowych dla źródeł energii odnawialnej oraz opracowanie nowych technologii pozwalających zmniejszyć straty w przesyłaniu energii. Zwrócił ponadto uwagę na konieczność dostosowania systemu elektroenergetycznego Polski do technicznych i ekonomicznych aspektów wykorzystania elektrowni wiatrowych. Jako główny czynnik blokujący rozwój inwestycji sieciowych wymienił długotrwały proces związany z pozyskiwaniem terenów pod budowę nowych inwestycji infrastrukturalnych.

Bartłomiej Kolipiński, członek zarządu głównego Towarzystwa Urbanistów Polskich, odniósł się do nieprecyzyjnych zapisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, w świetle których elektrownie i farmy wiatrowe nie są uznawane za inwestycje celu publicznego, co sprawia, że nie podlegają obowiązkowi umieszczenia w planach zagospodarowania przestrzennego województw.

Profesor Feliks Jaroszyk z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu zaznaczył, że liczne badania światowych ośrodków dowodzą, iż turbiny nie mają wpływu na stan zdrowia człowieka, a wartości dopuszczalnego hałasu obowiązujące w Polsce są porównywalne ze szwedzkimi, lecz bardziej restrykcyjne w porównaniu z niemieckimi i amerykańskimi. Zdecydowanie przeciwstawił się tej tezie profesor Jerzy Jurkiewicz z Warszawskego Uniwersytetu Medycznego. Według niego, energię musimy mieć i rozwijać, ale z uwagi na zagrożenia zdrowotne farmy wiatrowe powinny powstawać nie 500 m od domów, a przynajmniej 3 km.

Po wystąpieniach zwolenników energetyki wiatrowej nastąpiła momentami burzliwa dyskusja, Senator Bogdan Pęk zaapelował o kierowanie się zasadami zdrowego rozsądku, rozum i realną ocenę sytuacji. „Wiatraki są potrzebne, trzeba je rozwijać, ale nie rozwiążą problemów energetycznych Polski”- powiedział. Jednocześnie przestrzegł, ażeby przy realizacji projektów energetyki wiatrowej inwestorzy nie byli stroną, która dyktuje swoje warunki. Jego zdaniem, redukcja CO2 to cel niemożliwy do realizacji, który pociąga za sobą niebywałe koszty. Jego apel o racjonalizm polityczny, społeczny i ekonomiczny zyskał aprobatę wielu uczestników seminarium.

Senator Stanisław Gorczyca był zdania, że racja jest tam, gdzie jest większość, czyli tam, gdzie są samorządy. Uważa on, że to właśnie samorządy powinny decydować o kwestiach związanych z budową farm wiatrowych. Przewodnicząca senackiej Komisji Środowiska, profesor Jadwiga Rotnicka podkreśliła, że seminarium senackie osiągnęło swój cel, albowiem spotkali się i wymienili poglądy przedstawiciele przeciwstawnych opcji w kwestii energetyki wiatrowej.

/IAR/ Elzbieta Mamos/Biuro Prasowe Senatu

Section02
Section03
Section04