Radio Parlament
Section01

Cztery lata po "Białym szczycie"

Polskie Radio
Elżbieta Mamos-Gawryś 18.05.2012
Wejście do Senatu RP
Wejście do Senatu RP, foto: Senat

Pilnie trzeba powrócić do dialogu społecznego na temat polskiego systemu opieki zdrowotnej - oceniał senator Stanisław Karczewski w trakcie seminarium: Cztery lata po "Białym szczycie".

Minione cztery lata, to lata stracone dla polskiej opieki zdrowotnej , a jedyne co sie udało to ustawa o prawach pacjenta - takie gorzkie stwierdzenia padały podczas seminarium zorganizowanego w Senacie a zatytuł0wanego Cztery lata po "Białym szczycie". Kolejki do specjalistów, a nawet lekarzy podsytawowej opiki zdrowowtnej, ograniczony dostęp do nowoczesnych leków, coraz mniej lekarzy i pielęgniarek - to tylko niektóre bolączki chorego sytemu - oceniali uczestnicy debaty w Senacie. W dyskusji biorą udział liczni eksperci, przedstawiciele organizacji pacjentów.oraz parlamentarzyści,
W ocenie przewodniczącego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztofa Bukiela ustalenia "Białego Szczytu" nie zostały wdrożone. Mimo obietnic rządu nie wzrosły nakłady na zdrowie, nie została podniesiona składka na ubezpieczenie zdrowotne.
Zorganizowany w 2008 roku "Biały szczyt" miał wspomóc reformowanie systemu opieki zdrowotnej. Jego najważniejsze ustalenia to: wzrost nakładów publicznych na służbę zdrowia do poziomu 6 proc. PKB, zgoda na przekształcanie ZOZ-ów w spółki, niewielkie dopłaty pacjentów do niektórych świadczeń, dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne oraz gwarancje wzrostu wynagrodzeń białego personelu.

Zdaniem senatora Stanisława Karczewskiego, przewodniczącego obradom, najważniejszym i najpilniejszym zadaniem wszystkich środowisk związanych z opieką zdrowotna jest teraz powrót do zewskidialogu społecznego.

/IAR/Elżbieta Mamos

Section02
Section03
Section04