Prawo geologiczne i górnicze zgodne z Konstytucją
migracja
migrator migrator
13.07.2011
Obowiązujące w Polsce prawo geologiczne i górnicze jest zgodne z Konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny.
Obowiązujące w Polsce prawo geologiczne i górnicze jest zgodne z Konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Pięć połączonych gmin zaskarżyło do Trybunału przepis dotyczący sposobu naliczania opłaty eksploatacyjnej za wydobywane kopaliny.
W tym wypadku dotyczyło to miedzi. Przedstawiciele samorządów wskazywali, że Rada Ministrów miała za duże uprawnienia w zakresie ustalania wysokości tej opłaty.
O częściowej niekonstytucyjności przepisu mówili też przedstawiciele Sejmu i Prokuratury Generalnej. Od 2002 roku, po znowelizowaniu ustawy prawo geologiczne i górnicze, opłatę eksploatacyjną oblicza się mnożąc ilość kopaliny wybranej ze złoża przez stawkę opłaty przewidzianej dla danego rodzaju kopaliny. Stawkę opłaty określa Rada Ministrów, co zdaniem zarówno Sejmu, jak i Prokuratury Generalnej jest niezgodne z Konstytucją, bo o tym powinna przesądzać ustawa.
Przedstawiciele gmin, które zaskarżyły ustawę prawo górnicze i geologiczne zakwestionowały konstytucyjność jej rozumienia, a nie samą ustawę. Zwracały uwagę na nieprecyzyjne określenie pojęć "wydobyta kopalina" czy "opłata eksploatacyjna".
Gminy skarżąc sposób obliczania opłaty eksploatacyjnej zwracały uwagę, że spowodował on zmniejszenie dochodów samorządów bez odejmowania im zadań. Do końca 2001 roku opłata eksploatacyjna zależała od wartości sprzedanej kopaliny lub surowca uszlachetnionego wzbogaconego. Gmina Polkowice wyliczyła, że po znowelizowaniu ustawy, jej dochody zmniejszyły się o 38 procent.
Trybunał orzekał w pełnym składzie. Wyrok jest ostateczny.
Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Aleksandra Tycner/dj