Euro 2024

Euro 2024. Emocje do samego końca w Monachium. Serbia uratowała remis w meczu ze Słowenią

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2024 17:02
Słowenia zremisowała z Serbią 1:1 w drugim meczu grupy C. Na trafienie Zana Karnicnika w doliczonym czasie gry odpowiedział Luka Jović.
Serbowie uratowali remis w końcówce spotkania
Serbowie uratowali remis w końcówce spotkaniaFoto: PAP/EPA/ANNA SZILAGYI

Po porażce z Anglią na inaugurację Serbowie zaczęli ofensywnie, bo tylko wygrana ze Słowenią była satysfakcjonująca w walce o awans do fazy pucharowej. W wyjściowym składzie znalazł się doświadczony Dusan Tadić, który dobrymi podaniami miał obsługiwać napastników Dusana Vlahovicia i Aleksandara Mitrovicia. Szansę od pierwszej minuty dostał też były zawodnik Lechii Gdańsk i Legii Warszawa Filip Mladenović.

Słoweńcy, którzy mieli w dorobku jeden punkt po remisie z Danią, w początkowych minutach grali bardziej zachowawczo, ale to oni pierwsi groźnie zaatakowali - w siódmej minucie strzał Jana Mlakara nogami na rzut rożny wybił Predrag Rajković.

Piłkarze trenera Dragana Stojkovicia odpowiedzieli w 27. minucie, ale uderzenie "szczupakiem" Vlahovicia było za słabe na takiego specjalistę w swoim fachu, jak Jan Oblak. Z kolei cztery minuty później zakotłowało się przed słoweńską bramką po rzucie rożnym Tadicia, ale skończyło się na strachu, bo piłka wyleciała poza boisko.

W 38. minucie po składnej akcji Timi Elsnik trafił w słupek serbskiej bramki, po czym piłka znalazła się pod nogami Benjamina Sesko, ale wschodząca gwiazda słoweńskiego futbolu spudłowała mimo dogodnej sytuacji.

Początek drugiej połowy należał do Serbów. Najpierw Aleksandar Mitrović przegrał pojedynek sam na sam z Oblakiem, a po chwili Jaka Bijol interweniował na tyle niefortunnie, że cały stadion, z nim na czele, czekał tylko, czy piłka wpadnie do bramki, czy jednak minie słupek. Fortuna sprzyjała tym razem defensorowi włoskiemu Udinese.

Słoweńcy odgryźli się groźnym uderzeniem Seski, z którym jednak poradził sobie Rajković. W 69. minucie serbski bramkarz nie miał już jednak nic do powiedzenia - po świetnej kontrze i idealnym dograniu Mlakara zamykający akcję prawy obrońca Zan Karnicnik z bliska kopnął do siatki.

Rywale szybko byli blisko wyrównania, ale Oblaka po sytuacyjnym strzale Mitrovicia wyręczyła poprzeczka.

W końcówce gra się wyrównała. Zespół trenera Matjaza Keka kontrolował sytuację, a po Serbach nie widać było, że walczą jak o życie, bo porażka prawdopodobnie do minimum ograniczyłaby ich szanse na awans do 1/8 finału. Groźnie pod słoweńską bramką zrobiło się w zasadzie tylko po strzale z dystansu rezerwowego Veljko Birmancevicia.

Tak było do ostatniej doliczonej przez sędziego minuty, a w zasadzie już upływie tego czasu. Wtedy, w ostatniej akcji meczu, po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Luka Jović strzałem głową doprowadził do wyrównania. Sędzia skonsultował z asystentami VAR, czy nie doszło do złamania przepisów i gry już nie wznowił.

Grupa C: Słowenia - Serbia 1:1 (0:0)

Bramki: 1:0 Zan Karnicnik (69), 1:1 Luka Jović (90+6-głową).

Żółta kartka - Słowenia: Erik Janza, Zan Vipotnik. Serbia: Filip Mladenović, Sasa Lukić, Luka Jović, Mijat Gacinović.

Sędzia: Istvan Kovacs (Rumunia). Widzów: 65 tys.

Słowenia: Jan Oblak - Zan Karnicnik, Vanja Drkusić, Jaka Bijol, Erik Janza - Petar Stojanović (76. Benjamin Verbić), Adam Gnezda-Cerin, Timi Maks Elsnik (90+1. David Brekalo), Jan Mlakar (64. Jon Gorenc Stanković) - Andraz Sporar, Benjamin Sesko (76. Zan Vipotnik).

Serbia: Predrag Rajković - Milos Veljković, Nikola Milenković, Strahinja Pavlović - Andrija Zivković (82. Veljko Birmancević), Ivan Ilić, Dusan Tadić (82. Lazar Samardzić), Sasa Lukić (64. Sergej Milenković-Savić), Filip Mladenović (46. Mijat Gacinović) - Dusan Vlahović (64. Luka Jović), Aleksandar Mitrović.

Euro 2024 w specjalnym serwisie PolskieRadio.pl/Euro 2024 i na antenach Polskiego Radia, które jest Oficjalnym Nadawcą Radiowym Euro 2024 w specjalnym serwisie PolskieRadio.pl/Euro 2024 i na antenach Polskiego Radia, które jest Oficjalnym Nadawcą Radiowym

Kiedy mecze Polaków na Euro 2024?

Biało-Czerwoni zmierzą się z Austrią 21 czerwca w Berlinie>>> CZYTAJ WIĘCEJ

Mecz z Francją 25 czerwca w Dortmundzie >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Awans do 1/8 finału wywalczą po dwa zespoły z każdej grupy i cztery reprezentacje z trzecich miejsc.

Grupy Euro 2024

Euro 2024. Anglicy skazani na sukces? "To może być ostatnia szansa"

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2024 13:32
Niewiele spośród 24 zespołów uczestniczących w Euro 2024 czuje na sobie równie duża presję jak piłkarska reprezentacja Anglii. Zdanie kibiców przed tą imprezą jest zgodne - trener Gareth Southgate dysponuje tak mocnym składem, że drużyna musi wreszcie wygrać turniej.

Trener piłkarskiej reprezentacji Polski Michał Probierz przyznał w Hamburgu przed niedzielnym meczem z Holandią w grupie D mistrzostw Europy, że "ma już w głowie wyjściowy skład". Jak jednak dodał, dopiero wieczorem podejmie decyzję ws. kontuzjowanego ostatnio Pawła Dawidowicza.