"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Jasiek jaśkowi nierówny

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2024 06:40
W cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" zdradzamy tajemnice języka polskiego. Sprawdzamy kim lub czym jest Jasiek. 
Jasiek to zdrobnienie imienia Jan, ale też mała poduszka lub odmiana fasoli
Jasiek to zdrobnienie imienia Jan, ale też mała poduszka lub odmiana fasoliFoto: Shutterstock/Demkat
  • W ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych" opowiadamy o Jaśkach. 
  • Jasiek to zdrobnienie imienia Jan, ale też fasola, albo mała poduszka. 
  • Nazwa fasoli jasiek, najprawdopodobniej pochodzi od imienia Jan, ale nieco inaczej jest z jaśkiem-poduszką, ta na źródłosłów ukraiński. 

W ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych" w każdy wtorek i czwartek w audycji "Pierwsze słyszę" poznajemy ciekawostki językowe. Tym razem Martyna Matwiejuk sprawdza, kim lub czym jest Jasiek. 

Jasiek - imię, fasola, poduszka

Jasiek to imię - zdrobnienie od Jan, a raczej zgrubienie zdrobnienia od tego imienia: Jan > Jaś > Jasiek.
Jasiek to również mała poduszka - kwadratowa, rzadziej okrągła poduszeczka, którą podkłada się pod głowę, często układając ją dodatkowo na większej poduszce.

Jasiek to także fasola o białych, mączystych i mięsistych ziarnach, największych spośród odmian fasoli, tradycyjnie uprawianych na naszych ziemiach.

Skąd się wzięły jaśki?

O ile Jasiek "fasola", któremu filmowy Mr Bean zawdzięcza swoją polską wersję imienia i nazwiska, najprawdopodobniej pochodzi od imienia Jasiek, o tyle jasiek "poduszeczka" ma zapewne zupełnie inną genezę. Przypuszcza się, że jest to rutenizm, czyli zapożyczenie z ukraińskiego. W ukraińskim słowo ясік [jasyk] oznacza właśnie poduszeczkę, a w polszczyźnie, w której poduszkowy jasiek jest obecny od XVIII w., poprzez skojarzenie ze zdrobnieniem imienia wyraz ten zmiękczył się i uzyskał postać tożsamą z imieniem, zatracając fonetyczną więź z ukraińskim pierwowzorem.

(A wracając do Jasia Fasoli: wiecie, że skrót angielskiej formy mister pisze się z kropką lub bez kropki w zależności od tego, czy to angielski Mr Bean czy jego amerykański odpowiednik Mr. Bean?).


Posłuchaj
01:06 czwórka pierwsze słyszę 27.06.2024 ojczysty jasiek.mp3 Ojczysty - dodaj do ulubionych. Jasiek i jasiek w polszczyźnie? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

___

Kampania społeczno-edukacyjna "Ojczysty - dodaj do ulubionych" ma na celu propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny oraz kształtowanie świadomości językowej Polaków. Dziennikarze Czwórki angażują się w projekt, prezentując w formie dźwiękowej ciekawostki językowe.

Kolejnych odsłon będzie można posłuchać we wtorki i czwartki w porannej audycji "Pierwsze słyszę", po godz. 6.30. O pochodzeniu wyrażeń z życia codziennego opowie Martyna Matwiejuk

POSŁUCHAJ POPRZEDNICH ODCINKÓW <<<

 

Organizatorem akcji "Ojczysty - dodaj do ulubionych" jest Narodowe Centrum Kultury. Kampania trwa nieprzerwanie od 20 lutego 2012 roku, dnia poprzedzającego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. "Ojczysty - dodaj do ulubionych" to najpopularniejszy kanał prowadzony przez centralne instytucje kultury poświęcony poprawnej polszczyźnie.

***

Na kolejne odsłony cyklu we wtorki i czwartki, w porannej audycji "Pierwsze słyszę"po godz. 6.30 zaprosi Martyna Matwiejuk.

mat. pras./aw/wmkor

Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Czy słowo "beton" jest międzynarodowe?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 08:00
Język polski kryje wiele ciekawostek. Niektóre słowa znane są niewielu, inne znają wszyscy i w dodatku nie tylko w Polsce. Tak jest ze słowem "beton", o którym możemy powiedzieć, że jest międzynarodowe, a w dodatku ma dwa znaczenie. Wyjaśniamy je w cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Kajakarstwo to nie wioślarstwo

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2023 07:40
 O ciekawostkach językowych rozprawiamy w Czwórce w każdy wtorek i czwartek w cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Tym razem sprawdziliśmy, dlaczego kajakarstwo nie jest wioślarstwem. 
rozwiń zwiń