Sąsiadując z pingwinami. Jak wygląda życie na kole podbiegunowym?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2024 12:30
- Pokochałam "białą pustynię", bo zachwyciła mnie przyroda polarna. Jest cicho, nie ma ludzi. Czułam, że wróciłam do czegoś pierwotnego - opowiada Dagmara Bożek - polarniczka i autorka książek o tematyce polarnej.
Dagmara Bożek - polarniczka, autorka książek i projektu Polarniczki.
Dagmara Bożek - polarniczka, autorka książek i projektu "Polarniczki". Foto: Piotr Andryszczak
  • Dagmara Bożek jest polarniczką i autorką książek o tematyce polarnej.
  • Dwa lata spędziła w polskich stacjach polarnych.
  • - Kiedy dotarłam na Spitsbergen, poprosiłam, żeby ktoś mnie uszczypnął. To było niesamowite przeżycie - opowiada w Czwórce.
  • Dagmara Bożek jest także autorką projektu "Polarniczki", poświęconego kobietom pracującym w polskich stacjach polarnych. 

Dagmara Brożek spędziła rok na Spitsbergenie i rok w Stacji im. Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego.

"Niech mnie ktoś uszczypnie"

- Najpierw wyjechałam do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund. Nie miałam szczególnych oczekiwań co do tego, jak może to wyglądać. Owszem, dużo czytałam, ale kiedy dotarłam na miejsce, poczułam, że to jest bardzo emocjonalne przeżycie. Pierwsze, o co poprosiłam, to żeby ktoś mnie uszczypnął - śmieje się Czwórki.

- Obiekty polskich stacji znajdują się w pięknych okolicznościach przyrody. Oba leżą się nad wodą - jeden nad fiordem Hornsund, drugi nad Zatoką Admiralicji - i są otoczone górami - opowiada polarniczka. - Całość pokryta jest tundrą, czyli mchami i porostami. W okresie letnim pojawia się kolor zielony, a nawet kwiaty takie jak mak polarny, natomiast jesienią i zimą dominują monochromatyczne barwy: odcienie szarości, biel i niebieski - kolor lodowców.  

Tam, gdzie pingwiny mówią "dzień dobry"     

Życie na kole podbiegunowym zaczyna się wraz z przybyciem grupy badawczej. Najpierw trzeba "rozpakować" statek. - Na Stacji Arctowskiego są dwie wojskowe amfibie, którymi dopływa się do brzegu. W rozładunku biorą udział wszyscy uczestnicy wyprawy, a cała akcja może trwać nawet kilkadziesiąt godzin i właściwie jest prowadzona bez przerwy. To ogromny wysiłek dla całej załogi - podkreśla rozmówczyni Jędrzeja Rosiewicza. - Przyglądają się temu pingwiny, które w tamtym rejonie występują aż w trzech gatunkach: pingwiny maskowe, białobrewe i pingwiny Adeli. To nasi sąsiedzi, z którymi widujemy się na co dzień.

Posłuchaj
17:46 CZWÓRKA Pasjonauci - Dagmara Bozek 29.06.2024.mp3 Jak wygląda życie polarniczki - rozmowa z Dagmarą Bożek (Pasjonauci/Czwórka)

- Na Spitsbergenie natomiast towarzyszami polarników są niedźwiedzie polarne, które niestety stanowią realne zagrożenie. Ich obecność obliguje pracowników stacji do posiadania broni i wychodzenia z nią w teren. Uczestnicy wyprawy są do tego przeszkoleni i mają odpowiednie uprawnienia - dodaje Dagmara Bożek.    

Zobacz także:

Zdobywczynie podbiegunowego świata

Gościni Czwórki pisze także książki o tematyce polarnej. Za książkę "Ryszard Czajkowski. Podróżnik od zawsze" otrzymała Nagrodę Magellana 2020 w kategorii biografia. Natomiast jej reportaż "Polarniczki. Zdobywczynie podbiegunowego świata" stał się inspiracją dla reżysera Kuby Witka do nakręcenia w 2023 roku filmu dokumentalnego "Polarniczki".

POLARNICZKI | TRAILER 2023 | Kuba Witek na Północy

"Trzeba wierzyć w siebie i w swoje marzenia"

Projekt "Polarniczki" przedstawia historię kobiet, które były pionierkami wypraw polarnych. Dagmara Bożek podkreśla, że zależało jej, żeby pokazać początki udziału kobiet w polskich wyprawach polarnych. Wśród bohaterek są kierowniczki wypraw i badaczki z dużymi osiągnięciami. Jako kobiety świetnie odnalazły się w środowisku polarnym zdominowanym wówczas przez mężczyzn. Spędziły w bazach polarnych wiele zim i stawiały czoła najbardziej niezwykłym trudnościom.

- Dowiedziałam się od nich, że trzeba być wytrwałym, trzeba wierzyć w swoje marzenia i nie bać się ich realizować - opowiada Dagmara Bożek. 

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Jędrzej Rosiewicz

Gość: Dagmara Bożek (polarniczka, autorka książek o tematyce polarnej, tłumaczka języka rosyjskiego)

Data emisji: 29.06.2024 

Godzina emisji: 9.15

kul/wmkor

Czytaj także

Przewodnik po Sudetach. "Tu znajdziesz wszystkie góry świata"

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2024 12:40
- Tatry, Karpaty a może Bieszczady? Ferie zimowe to czas, w którym można odkryć piękno polskich gór. Przewodnik terenowy i autor bloga "Wyszedł z domu" Piotr Jochymek zachęca, by odwiedzić Sudety. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mazury Zachodnie. "Witamy w innej bajce"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2024 06:50
- Jeśli ktoś ma w sobie żyłkę poszukiwacza i odkrywcy, to u nas może zostać Krzysztofem Kolumbem - przekonuje Kinga Wiśniewska z Zachodniomazurskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. I dodaje, że choć też mają jeziora, to Mazury Zachodnie to zupełnie inna bajka: tajemnicza i magiczna.  
rozwiń zwiń