- 26. Festiwal Folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja 2025 odbędzie się w dniach 15-18 maja w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Transmisje koncertów na antenach Polskiego Radia, Fb Nowa Tradycja, portalu polskieradio.pl oraz kanale YouTube Radiowego Centrum Kultury Ludowej.
- W piątek (16 maja) rozpoczną przesłuchania konkursowe, potrwają dwa dni. Koncert Laureatów - tradycyjnie na finał Festiwalu!
- ZGŁOSZENIA w linku
Między 15-18 maja odbędzie się tegoroczna edycja Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja” - przeglądu prezentującego muzykę folkową. W jego ramach zorganizowany też zostanie Konkurs Muzyki Folkowej, będący główną częścią Festiwalu. Zaczął się właśnie nabór do tego konkursu.
Festiwal organizowany jest od 1998 roku z myślą o artystach i muzykach folkowych. Jego podstawowym założeniem jest aktywizowanie środowiska muzycznego, czerpiącego inspiracje z folku, muzyki ludowej, tradycyjnej oraz mniejszości narodowych, a także tworzenie platformy do wymiany artystycznej i rozpowszechniania dorobku polskich twórców za granicą. Uczestnicy konkursu walczą o Grand Prix, miejsca na podium i o dodatkowe laury: nagrodę publiczności „Burza Braw”; Nagrodę Specjalną im. Czesława Niemena oraz specjalne nagrody radiowe - Jedynki, Dwójki i Czwórki. – Festiwal to spotkanie artystów uprawiających muzykę odnoszącą się do korzeni. Jest to rodzaj święta, które daje okazję do poznania się – informuje Piotr Kędziorek, redaktor naczelny Radiowego Centrum Kultury Ludowej i organizator festiwalu. – Pierwszy festiwal trwał dwa dni i była na nim tylko jedna gwiazda. Obecnie przyjeżdża więcej wykonawców muzyki świata. Sam konkurs również bardzo się zmienił. Obserwujemy profesjonalizację tej sceny. Na „Nowej Tradycji” możemy usłyszeć wszystko, od śpiewu a cappella po elektroniczne eksperymenty, muzykę klubową, hip-hop czy ciężkie brzmienia- dodaje Kędziorek.
Aby WZIĄĆ UDZIAŁ w tegorocznej edycji konkursu, trzeba wypełnić elektroniczny formularz, dostępny na stronie www.nowatradycja.polskieradio.pl. Zgłoszenia przyjmowane są do 24 marca. Lista uczestników konkursu opublikowana zostanie 11 kwietnia.
CZYTAJ: Suferi. Szaleńcze improwizacje wygrywają Nową Tradycję
ZWYCIĘZCY KMF Nowa Tradycja 2024
Grand Prix – SUFERI za wykonawczy perfekcjonizm i futuryzację muzyki polskiej wsi w sposób atrakcyjny dla współczesnego odbiorcy bez zagubienia magii oryginału.
Drugą nagrodę dla Gary’ego Gwadery za magnetyczną osobowość, wyobraźnię muzyczną i niepowtarzalne połączenie awangardy i źródeł.
Złote Gęśle – dla Gary’ego Gwadery za wirtuozowskie potraktowanie rytmów mazurkowych na nietypowym (perkusyjnym) instrumentarium.
Trzecią nagrodę dla zespołu Magda Kuraś Quintet za perfekcję wykonawczą, zjawiskowość, erudycję instrumentalną i wyrażenie współczesnym językiem ludowej poetyki.
Nagrodę specjalną im. Czesława Niemena – dla zespołu Daj Ognia za koncepcję, spektakl, pomysł na siebie i wyrazistość sceniczną.
Wyróżnienie dla zespołu Daj Ognia za oryginalny wybór pieśni pod względem liryki, kunszt instrumentalny i intrygująco współczesne brzmienie osiągnięte za pomocą dawnych instrumentów.
Nagrodę Programu II Polskiego Radia dla zespołu Zvanai za oryginalne aranżacje, subtelne odniesienia do źródłowości i kolorystyczne wykorzystanie dysonansów.
Nagrodę Programu I Polskiego Radia dla zespołu HrayBery / ГрайБери za dochowanie wierności tradycji, porywającą ekspresję, ukazanie wielokulturowego tygla muzycznego i wirtuozerię instrumentalną.
Nagrodę Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina dla Samego Kowalskiego za oryginalne przełożenie oberkowych rytmów na nietypowe instrumentarium i nadanie zupełnie nowego oblicza polskiej tradycji.
Nagrodę publiczności Burza Braw otrzymał zespół Napięcie.