Nowa Tradycja 2025

Konkurs Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" 2025. Otwieramy zgłoszenia!

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2025 10:00
W maju tradycyjnie zapraszamy na kolejną, już 26. odsłonę Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" 2025. Główną częścią tego święta jest Konkurs Muzyki Folkowej, do którego właśnie otwieramy zgłoszenia
Zgłoszenia do KMF Nowa Tradycja 2025 przyjmujemy do 24 marca 2025
Zgłoszenia do KMF Nowa Tradycja 2025 przyjmujemy do 24 marca 2025!Foto: mat.pras.
  • 26. Festiwal Folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja 2025 odbędzie się w dniach 15-18 maja w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Transmisje koncertów na antenach Polskiego Radia, Fb Nowa Tradycja, portalu polskieradio.pl oraz kanale YouTube Radiowego Centrum Kultury Ludowej.
  • W piątek (16 maja) rozpoczną  przesłuchania konkursowe, potrwają dwa dni. Koncert Laureatów - tradycyjnie na finał Festiwalu!
  • ZGŁOSZENIA w linku

Między 15-18 maja odbędzie się tegoroczna edycja Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja” - przeglądu prezentującego muzykę folkową. W jego ramach zorganizowany też zostanie Konkurs Muzyki Folkowej, będący główną częścią Festiwalu. Zaczął się właśnie nabór do tego konkursu.

Festiwal organizowany jest od 1998 roku z myślą o artystach i muzykach folkowych. Jego podstawowym założeniem jest aktywizowanie środowiska muzycznego, czerpiącego inspiracje z folku, muzyki ludowej, tradycyjnej oraz mniejszości narodowych, a także tworzenie platformy do wymiany artystycznej i rozpowszechniania dorobku polskich twórców za granicą. Uczestnicy konkursu walczą o Grand Prix, miejsca na podium i o dodatkowe laury: nagrodę publiczności „Burza Braw”; Nagrodę Specjalną im. Czesława Niemena oraz specjalne nagrody radiowe - Jedynki, Dwójki i Czwórki. – Festiwal to spotkanie artystów uprawiających muzykę odnoszącą się do korzeni. Jest to rodzaj święta, które daje okazję do poznania się – informuje Piotr Kędziorek, redaktor naczelny Radiowego Centrum Kultury Ludowej i organizator festiwalu. – Pierwszy festiwal trwał dwa dni i była na nim tylko jedna gwiazda. Obecnie przyjeżdża więcej wykonawców muzyki świata. Sam konkurs również bardzo się zmienił. Obserwujemy profesjonalizację tej sceny. Na „Nowej Tradycji” możemy usłyszeć wszystko, od śpiewu a cappella po elektroniczne eksperymenty, muzykę klubową, hip-hop czy ciężkie brzmienia- dodaje Kędziorek.

Aby WZIĄĆ UDZIAŁ w tegorocznej edycji konkursu, trzeba wypełnić elektroniczny formularz, dostępny na stronie www.nowatradycja.polskieradio.pl. Zgłoszenia przyjmowane są do 24 marca. Lista uczestników konkursu opublikowana zostanie 11 kwietnia.

CZYTAJ: Suferi. Szaleńcze improwizacje wygrywają Nową Tradycję

ZWYCIĘZCY KMF Nowa Tradycja 2024

Grand Prix – SUFERI za wykonawczy perfekcjonizm i futuryzację muzyki polskiej wsi w sposób atrakcyjny dla współczesnego odbiorcy bez zagubienia magii oryginału.

Drugą nagrodę dla Gary’ego Gwadery za magnetyczną osobowość, wyobraźnię muzyczną i niepowtarzalne połączenie awangardy i źródeł.

Złote Gęśle – dla Gary’ego Gwadery za wirtuozowskie potraktowanie rytmów mazurkowych na nietypowym (perkusyjnym) instrumentarium.

Trzecią nagrodę dla zespołu Magda Kuraś Quintet za perfekcję wykonawczą, zjawiskowość, erudycję instrumentalną i wyrażenie współczesnym językiem ludowej poetyki.

Nagrodę specjalną im. Czesława Niemena – dla zespołu Daj Ognia za koncepcję, spektakl, pomysł na siebie i wyrazistość sceniczną.

Wyróżnienie dla zespołu Daj Ognia za oryginalny wybór pieśni pod względem liryki, kunszt instrumentalny i intrygująco współczesne brzmienie osiągnięte za pomocą dawnych instrumentów.

Nagrodę Programu II Polskiego Radia dla zespołu Zvanai za oryginalne aranżacje, subtelne odniesienia do źródłowości i kolorystyczne wykorzystanie dysonansów.

Nagrodę Programu I Polskiego Radia dla zespołu HrayBery / ГрайБери za dochowanie wierności tradycji, porywającą ekspresję, ukazanie wielokulturowego tygla muzycznego i wirtuozerię instrumentalną.

Nagrodę Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina dla Samego Kowalskiego za oryginalne przełożenie oberkowych rytmów na nietypowe instrumentarium i nadanie zupełnie nowego oblicza polskiej tradycji.

Nagrodę publiczności Burza Braw otrzymał zespół Napięcie.

Zobacz więcej na temat: folk Nowa Tradycja MUZYKA