Nowa Tradycja 2025

Nowa Tradycja 2025. Radiowe święto folku na start!

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2025 14:00
Festiwal folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja to nie tylko muzyczne święto – to spotkanie tradycji z awangardą, niszowości z żywą energią sceny folk i world music. W sercu wydarzenia bije Konkurs Muzyki Folkowej, gdzie dziedzictwo kulturowe odważnie flirtuje z elektroniką, jazzem i klubowym transem. Zaczynamy 26. odsłonę radiowego święta folku!
Wystawa prac Czarli Bajki otworzy 26. Festiwal Folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja.
Wystawa prac Czarli Bajki otworzy 26. Festiwal Folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja.Foto: mat. pras.

Festiwal Folkowy Polskiego Radia „Nowa Tradycja” obchodzi w tym roku swoje 26. urodziny i już od 15 do 18 maja 2025 zaprasza do Radiowego Studia im. W. Lutosławskiego na święto dźwięków, które łączą przeszłość z przyszłością.

OGLĄDAJ NA ŻYWO OD 19.30

Otwarcie Festiwalu: awangarda kłania się w pas tradycji

Czwartkowe otwarcie festiwalu to dwa odrębne ukłony w stronę kultury tradycyjnej. Najpierw usłyszymy koncert Lachów Sądeckich w ramach cyklu Muzyka Źródeł. Żeńska grupa Podegrodzkie Dziopy, najprawdziwszy drużba weselny Dawid Ciągło i heligonista Kacprem Kulakiem ukażą witalność dziedzictwa Sądecczyzny. Następnie na scenie pojawi się Radical Polish Ansambl – laureaci Konkursu Muzyki Folkowej i twórcy płyty, która zwyciężyła konkurs na Folkowy Fonogram Roku 2024, którzy połączą radykalną, awangardową energię z głębokim szacunkiem dla tradycyjnych oberków. To spotkanie surowej muzyki źródeł i radykalnej muzyki polskiej, awangardowej, ale składającej głęboki ukłon tradycji.

RADICAL POLISH ANSAMBL Jaka jest wieś, którą portretuje radykalny skrzypcowy sekstet z dżazem? Nieco dzisiejsza, nieco dawna, wciąż mglista. Kusi niespożytym źródłem inspiracji i wspólnotowością. Dla lidera projektu Macieja Filipczuka „Nierozpoznana wieś” jest domknięciem 7-letniej pracy, to propozycja mocno odwołująca się do hasła z początków zespołu – jest radykalna. Można byłoby się spodziewać, że jest to propozycja dla wybranych. Niemniej, to właśnie ona zyskała tytuł najbardziej reprezentatywnej dla polskiego folku A.D. 2024.

Czeka nas tez powrót koncertów z cyklu Muzyka Źródeł! W tym roku sięgamy po muzykę Lachów Sądeckich. Wystąpią dla nas m.in.
Podegrodzkie Dziopy, żeńska grupa wokalna z Podegrodzia, która kultywuje i promuje tradycje muzyczne Lachów Sądeckich. Grupy te aktywnie uczestniczą w życiu kulturalnym regionu, biorąc udział w licznych koncertach i wydarzeniach promujących folklor Lachów Podegrodzkich. Ich działalność przyczynia się do zachowania i popularyzacji lokalnych tradycji muzycznych. Są laureatkami wielu prestiżowych nagród na konkursach śpiewu Ludowego. Do jednej z najważniejszych to Złoty Słowik na Ogólnopolskim Konkursie Śpiewaków i Drużbów Weselnych – DRUZBACKA. Druzba Dawid Ciągło - Dawid Ciągło to znany drużba weselny z Podegrodzia, aktywnie zaangażowany w kultywowanie tradycji Lachów Sądeckich. specjalizujący się w prowadzeniu tradycyjnych ceremonii weselnych. Kacper Kulak to młody i utalentowany heligonista z regionu Lachów Sądeckich, znany z aktywnego udziału w kultywowaniu i promowaniu lokalnej muzyki ludowej. Jego umiejętności gry na heligonce przyczyniają się do zachowania tradycji muzycznych tego regionu.


STREAMING KONCERTÓW NA STORNACH POLSKIEGO RADIA I W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH RCKL, TRANSMISJA - W RADIOWEJ DWÓJCE!

POZNAJ PROGRAM

Czwartek, 15 maja

18:30 Wernisaż wystawy ilustracji Czarli Bajki

19:30 KONCERTY

Muzyka Źródeł  Lachy Sądeckie

Radical Polish Ansambl

21:00 KLUB FESTIWALOWY w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej

 

Piątek, 16 maja

16:00 Konkurs Muzyki Folkowej cz. 1

16:00 CHORNO BRYVTSI
16.25 Jakub Kluś Kwintet
16.50 Fie.dronowicz
17.15 Justyna Jary i Alegancka Kapela
17.40 Lunaria
18.05 Tercet Imperial

19:30 KONCERTY

Kapela ze Wsi Warszawa & Bassałyki

SEKUNDa

21:00 KLUB FESTIWALOWY w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej

Sobota, 17 maja

15:00 S3 Maciej Rychły i Tomasz Janas - spotkanie autorskie

16:00 Konkurs Muzyki Folkowej cz. 2

16.00 Memento Mori Dance Club
16.25 Mala Herba
16.50 Trzciny Karabachu
17.15 Tugłos
17. 40 Non-adaptive Dance Music
18.05 Joanna Szczęsnowicz (jablkagruszki)

19:30 KONCERTY

SUFERI & Frederico Heliodoro

Noura Mint Seymali

21:00 KLUB FESTIWALOWY w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej

 

Niedziela, 18 maja

12:00 S3 Skoko wróbel po desce – muzyka i zabawy dla dzieci prosto ze Śląska

13:15 S3 Warsztaty muzykanckie dla dzieci prowadzi Piotr Dorosz

18:00 S3 KONCERT Sam Kowalski

19:30 KONCERT Laureatów Konkursu Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja” 2025


W Nowej Tradycji odnajdziemy zamiłowanie do oryginalnych dźwięków i nieoczywistych połączeń. Przyjdźcie skonfrontować tradycję z awangardą, spotkać ikony i odkryć przyszłe gwiazdy sceny folkowej. Zarezerwujcie sobie majowy czas, zabierzcie znajomych i przekonajcie się, jak smakują prawdziwe „nowe tradycje”!

KMF 2025 konkurs muzyki folkowej lutos

Konkurs Muzyki Folkowej

Folk z twistem – rave, queer, AI i duchowość w eksperymentalnym wydaniu

Konkurs Muzyki Folkowej to serce festiwalu Nowa Tradycja – przestrzeń, gdzie współczesność spotyka tradycję, a wiejskie melodie zyskują drugie życie w miejskich klubach i syntezatorach. Od 1998 roku to miejsce dla artystów, którzy nie tylko sięgają po dziedzictwo kulturowe, ale też z pasją je przetwarzają, reinterpretują, dekonstruują tradycję. Co roku na scenie Polskiego Radia pojawiają się projekty wymykające się gatunkom, ale zanurzone po uszy w lokalnej pamięci dźwiękowej. Jeśli jesteś fanem alternatywy, która nie boi się źródeł, ten konkurs jest dla Ciebie.

Oto kilka przykładów, które pozwolą poczuć klimat tego Konkursu Muzyki Folkowej – ukraińska bandura wchodzi w dialog z elektroniką. Inspiracją innego artysty jest Suwalszczyzna – jej pamięć dźwiękowa, tradycyjne dudy (tak, występowały także na obszarze pogranicza białorusko-polskiego!) i archiwalne brzmienia. Usłyszymy także dźwięki zaczerpnięte z karpackich klimatów – Podhala, Rumunii, muzyki pasterskiej. Jazzowe improwizacje zleją się z historią rodem z Karabachu, opowiedzianą przez duduk. Pojawią się muzyczne opowieści o marginalizacji, inności. Jakie jeszcze instrumenty usłyszymy podczas KMF? Akordeon, skrzypce, banjo, tuba, syntezatory, loopery – w nieoczywistych konfiguracjach i kontekstach.

Wielkopostne pieśni przeniesione zostaną w świat elektronicznych tekstur i terenowych nagrań, zderzając duchowość z post-industrialnym brzmieniem. Kobiece historie zaklęte w rytmach oberków i walczyków – skrzypce, bęben obręczowy, śpiew wielogłosowy stworzą taneczny, emocjonalny rytuał. Pojawią się artyści oddający hołd warszawskiemu folklorowi miejskiemu – z humorem, pazurem i czułością. A w jeszcze bardziej eksperymentalnych odsłonach folk spotka się z ravem: jedna z artystek miksuje queerowe rytuały z wiedźmińskim elektro, inny duet testuje AI i sample z PRL-owskiego Studia Eksperymentalnego, a pewien zespół rozbraja pieśni zaduszne i pogrzebowe jak najlepszy dźwiękowy detektyw. Czeka nas także fuzja oberka z muzyką Indii i Afryki, grana na analogowych syntezatorach.



HARMONOGRAM PRZESŁUCHAŃ

Piątek, 16 maja

CHORNO BRYVTSI (piątek, 16:00)

Jakub Kluś Kwintet (piątek, 16:25)

Fie.dronowicz (piątek, 16:50)

Justyna Jary i Alegancka Kapela (piątek, 17:15)

Lunaria (piątek, 17:40)

Tercet Imperial (piątek, 18:05)

Sobota, 17 maja

Memento Mori Dance Club (sobota, 16:00)

Mala Herba (sobota, 16:25)

Trzciny Karabachu (sobota, 16:50)

Tugłos (sobota, 17:15)

Non-adaptive Dance Music (sobota, 17:40)

Joanna Szczęsnowicz (jablkagruszki) (sobota, 18:05)


Konkurs Muzyki Folkowej? To nie tylko konkurs – to laboratorium dźwięku, w którym przeszłość wibruje w zupełnie nowym rytmie!

Przesłuchania konkursowe odbędą się 16 i 17 maja (piątek, sobota) na scenie głównej Studia Koncertowego Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego.

Start: godzina 16.00.

Wstęp – wolny!

***

Na transmisję koncertów inauguracyjnych w czwartek (15.05) o godz. 19.30 zapraszają Kuba Borysiak i Hanna Szczęśniak.

***

26. Festiwal Folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja odbędzie się w dniach 15-18 maja 2025 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego.

Obserwuj nas na rckl.polskieradio.plnowatradycja.polskieradio.plnaszym kanale YouTube


                                          . 


. .