Festiwal Folkowy Polskiego Radia „Nowa Tradycja” obchodzi w tym roku swoje 26. urodziny i już od 15 do 18 maja 2025 zaprasza do Radiowego Studia im. W. Lutosławskiego na święto dźwięków, które łączą przeszłość z przyszłością.
OGLĄDAJ NA ŻYWO OD 19.30
Otwarcie Festiwalu: awangarda kłania się w pas tradycji
Czwartkowe otwarcie festiwalu to dwa odrębne ukłony w stronę kultury tradycyjnej. Najpierw usłyszymy koncert Lachów Sądeckich w ramach cyklu Muzyka Źródeł. Żeńska grupa Podegrodzkie Dziopy, najprawdziwszy drużba weselny Dawid Ciągło i heligonista Kacprem Kulakiem ukażą witalność dziedzictwa Sądecczyzny. Następnie na scenie pojawi się Radical Polish Ansambl – laureaci Konkursu Muzyki Folkowej i twórcy płyty, która zwyciężyła konkurs na Folkowy Fonogram Roku 2024, którzy połączą radykalną, awangardową energię z głębokim szacunkiem dla tradycyjnych oberków. To spotkanie surowej muzyki źródeł i „radykalnej muzyki polskiej”, awangardowej, ale składającej głęboki ukłon tradycji.
RADICAL POLISH ANSAMBL Jaka jest wieś, którą portretuje radykalny skrzypcowy sekstet z dżazem? Nieco dzisiejsza, nieco dawna, wciąż mglista. Kusi niespożytym źródłem inspiracji i wspólnotowością. Dla lidera projektu Macieja Filipczuka „Nierozpoznana wieś” jest domknięciem 7-letniej pracy, to propozycja mocno odwołująca się do hasła z początków zespołu – jest radykalna. Można byłoby się spodziewać, że jest to propozycja dla wybranych. Niemniej, to właśnie ona zyskała tytuł najbardziej reprezentatywnej dla polskiego folku A.D. 2024.
Czeka nas tez powrót koncertów z cyklu Muzyka Źródeł! W tym roku sięgamy po muzykę Lachów Sądeckich. Wystąpią dla nas m.in.
Podegrodzkie Dziopy, żeńska grupa wokalna z Podegrodzia, która kultywuje i promuje tradycje muzyczne Lachów Sądeckich. Grupy te aktywnie uczestniczą w życiu kulturalnym regionu, biorąc udział w licznych koncertach i wydarzeniach promujących folklor Lachów Podegrodzkich. Ich działalność przyczynia się do zachowania i popularyzacji lokalnych tradycji muzycznych. Są laureatkami wielu prestiżowych nagród na konkursach śpiewu Ludowego. Do jednej z najważniejszych to Złoty Słowik na Ogólnopolskim Konkursie Śpiewaków i Drużbów Weselnych – DRUZBACKA. Druzba Dawid Ciągło - Dawid Ciągło to znany drużba weselny z Podegrodzia, aktywnie zaangażowany w kultywowanie tradycji Lachów Sądeckich. specjalizujący się w prowadzeniu tradycyjnych ceremonii weselnych. Kacper Kulak to młody i utalentowany heligonista z regionu Lachów Sądeckich, znany z aktywnego udziału w kultywowaniu i promowaniu lokalnej muzyki ludowej. Jego umiejętności gry na heligonce przyczyniają się do zachowania tradycji muzycznych tego regionu.
STREAMING KONCERTÓW NA STORNACH POLSKIEGO RADIA I W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH RCKL, TRANSMISJA - W RADIOWEJ DWÓJCE!
POZNAJ PROGRAM
Czwartek, 15 maja
18:30 Wernisaż wystawy ilustracji Czarli Bajki
19:30 KONCERTY
Muzyka Źródeł – Lachy Sądeckie
Radical Polish Ansambl
21:00 KLUB FESTIWALOWY w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej
Piątek, 16 maja
16:00 Konkurs Muzyki Folkowej cz. 1
16:00 CHORNO BRYVTSI
16.25 Jakub Kluś Kwintet
16.50 Fie.dronowicz
17.15 Justyna Jary i Alegancka Kapela
17.40 Lunaria
18.05 Tercet Imperial
19:30 KONCERTY
Kapela ze Wsi Warszawa & Bassałyki
SEKUNDa
21:00 KLUB FESTIWALOWY w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej
Sobota, 17 maja
15:00 S3 Maciej Rychły i Tomasz Janas - spotkanie autorskie
16:00 Konkurs Muzyki Folkowej cz. 2
16.00 Memento Mori Dance Club
16.25 Mala Herba
16.50 Trzciny Karabachu
17.15 Tugłos
17. 40 Non-adaptive Dance Music
18.05 Joanna Szczęsnowicz (jablkagruszki)
19:30 KONCERTY
SUFERI & Frederico Heliodoro
Noura Mint Seymali
21:00 KLUB FESTIWALOWY w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej
Niedziela, 18 maja
12:00 S3 Skoko wróbel po desce – muzyka i zabawy dla dzieci prosto ze Śląska
13:15 S3 Warsztaty muzykanckie dla dzieci prowadzi Piotr Dorosz
18:00 S3 KONCERT Sam Kowalski
19:30 KONCERT Laureatów Konkursu Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja” 2025
W Nowej Tradycji odnajdziemy zamiłowanie do oryginalnych dźwięków i nieoczywistych połączeń. Przyjdźcie skonfrontować tradycję z awangardą, spotkać ikony i odkryć przyszłe gwiazdy sceny folkowej. Zarezerwujcie sobie majowy czas, zabierzcie znajomych i przekonajcie się, jak smakują prawdziwe „nowe tradycje”!
Konkurs Muzyki Folkowej
Folk z twistem – rave, queer, AI i duchowość w eksperymentalnym wydaniu
Konkurs Muzyki Folkowej to serce festiwalu Nowa Tradycja – przestrzeń, gdzie współczesność spotyka tradycję, a wiejskie melodie zyskują drugie życie w miejskich klubach i syntezatorach. Od 1998 roku to miejsce dla artystów, którzy nie tylko sięgają po dziedzictwo kulturowe, ale też z pasją je przetwarzają, reinterpretują, dekonstruują tradycję. Co roku na scenie Polskiego Radia pojawiają się projekty wymykające się gatunkom, ale zanurzone po uszy w lokalnej pamięci dźwiękowej. Jeśli jesteś fanem alternatywy, która nie boi się źródeł, ten konkurs jest dla Ciebie.
Oto kilka przykładów, które pozwolą poczuć klimat tego Konkursu Muzyki Folkowej – ukraińska bandura wchodzi w dialog z elektroniką. Inspiracją innego artysty jest Suwalszczyzna – jej pamięć dźwiękowa, tradycyjne dudy (tak, występowały także na obszarze pogranicza białorusko-polskiego!) i archiwalne brzmienia. Usłyszymy także dźwięki zaczerpnięte z karpackich klimatów – Podhala, Rumunii, muzyki pasterskiej. Jazzowe improwizacje zleją się z historią rodem z Karabachu, opowiedzianą przez duduk. Pojawią się muzyczne opowieści o marginalizacji, inności. Jakie jeszcze instrumenty usłyszymy podczas KMF? Akordeon, skrzypce, banjo, tuba, syntezatory, loopery – w nieoczywistych konfiguracjach i kontekstach.
Wielkopostne pieśni przeniesione zostaną w świat elektronicznych tekstur i terenowych nagrań, zderzając duchowość z post-industrialnym brzmieniem. Kobiece historie zaklęte w rytmach oberków i walczyków – skrzypce, bęben obręczowy, śpiew wielogłosowy stworzą taneczny, emocjonalny rytuał. Pojawią się artyści oddający hołd warszawskiemu folklorowi miejskiemu – z humorem, pazurem i czułością. A w jeszcze bardziej eksperymentalnych odsłonach folk spotka się z ravem: jedna z artystek miksuje queerowe rytuały z wiedźmińskim elektro, inny duet testuje AI i sample z PRL-owskiego Studia Eksperymentalnego, a pewien zespół rozbraja pieśni zaduszne i pogrzebowe jak najlepszy dźwiękowy detektyw. Czeka nas także fuzja oberka z muzyką Indii i Afryki, grana na analogowych syntezatorach.
HARMONOGRAM PRZESŁUCHAŃ
Piątek, 16 maja
CHORNO BRYVTSI (piątek, 16:00)
Jakub Kluś Kwintet (piątek, 16:25)
Fie.dronowicz (piątek, 16:50)
Justyna Jary i Alegancka Kapela (piątek, 17:15)
Lunaria (piątek, 17:40)
Tercet Imperial (piątek, 18:05)
Sobota, 17 maja
Memento Mori Dance Club (sobota, 16:00)
Mala Herba (sobota, 16:25)
Trzciny Karabachu (sobota, 16:50)
Tugłos (sobota, 17:15)
Non-adaptive Dance Music (sobota, 17:40)
Joanna Szczęsnowicz (jablkagruszki) (sobota, 18:05)
Konkurs Muzyki Folkowej? To nie tylko konkurs – to laboratorium dźwięku, w którym przeszłość wibruje w zupełnie nowym rytmie!
Przesłuchania konkursowe odbędą się 16 i 17 maja (piątek, sobota) na scenie głównej Studia Koncertowego Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego.
Start: godzina 16.00.
Wstęp – wolny!
***
Na transmisję koncertów inauguracyjnych w czwartek (15.05) o godz. 19.30 zapraszają Kuba Borysiak i Hanna Szczęśniak.
***
26. Festiwal Folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja odbędzie się w dniach 15-18 maja 2025 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego.
Obserwuj nas na rckl.polskieradio.pl / nowatradycja.polskieradio.pl / naszym kanale YouTube
.