Jeszcze w piątek prof. Jadwiga Pietraszkiewicz oklaskiwała artystów łódzkiej opery podczas premiery "Toski" Giacomo Pucciniego - poinformowała Aleksandra Mysiakowska z Teatru Wielkiego w Łodzi.
Pietraszkiewicz urodziła się na Litwie, w Nalibokach (woj. nowogródzkie) w 1919 roku. W 1947 roku ukończyła Konserwatorium Wileńskie i została solistką Litewskiego Teatru Opery i Baletu. Występowała gościnnie m.in. na scenie Teatru Bolszoj w Moskwie i Teatru Maryjskiego w Petersburgu (wówczas Leningradzie). Po przyjeździe do Polski w 1959 roku została solistką Opery Łódzkiej, od 1967 roku Teatru Wielkiego oraz teatrów operowych w Warszawie i Bytomiu.
Publiczność pamięta ją m.in. z ról: Tatiany w "Eugeniuszu Onieginie", Lizy w "Damie pikowej" i Marii w "Mazepie" Piotra Czajkowskiego, Kseni w "Borysie Godunowie" Modesta Musorgskiego, Jarosławny w "Kniaziu Igorze" Aleksandra Borodina, tytułowej Aidy, Amelii w "Balu maskowym" oraz Leonory w "Mocy przeznaczenia" Giuseppe Verdiego. Wystąpiła również jako tytułowa Tosca, Dziewczyna z Zachodu oraz Mimi w "Cyganerii" Giacoma Pucciniego. Śpiewała partie Santuzzy w "Rycerskości wieśniaczej" Pietra Mascaganiego, Carmen w operze Georgesa Bizeta, a także Halki, Hrabiny, Hanny w "Strasznym dworze" Stanisława Moniuszki.
Na początku lat 60. artystka rozpoczęła pracę pedagogiczną, którą kontynuowała ponad 40 lat. Jej uczniami i uczennicami były m.in. Joanna Woś, Anna Walczak i Agnieszka Makówka.
Za wybitne osiągnięcia artystyczne w byłym ZSRR otrzymała Nagrodę Państwową, Order Lenina oraz miano Zasłużonej Artystki Litewskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. W Polsce została dwukrotną laureatką nagrody Ministra Kultury i Sztuki, odznaczona była m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk