- Graliśmy koncert na jakimś evencie dla prywatnej firmy. To był dość szalony koncert - wspominał przed rokiem w trójkowej audycji "Myśliwiecka 3/5/7" basista Republiki , Leszek Biolik
- Potem nie widzieliśmy się przez tydzień. Mieliśmy się spotkać na Wigilii przygotowanej przez wytwórnię Sony dla swoich pracowników. Lubiliśmy tam spędzać czas. Zadzwoniłem do Grzegorza z pytaniem, o której będzie - opowiadał Leszek Biolik w rozmowie z Piotrem Stelmachem . - Dowiedziałem się, że Grzegorz się źle poczuł. Pomyślałem, trudno. Potem dzwoniliśmy do niego z tej Wigilii. Dwa dni później usłyszałem, że leży w szpitalu. Stwierdziłem, że zadzwonię do niego, żeby się nie martwił.
Biolik opowiadał, że Ciechowski nigdy nie chorował, że to był facet zdrowy jak byk i zawsze miał najwięcej energii wśród swoich znajomych.
- Zadzwoniłem do niego przed Wigilią i powiedziałem, żeby się nie martwił, że pomożemy jego dziewczynom i on właściwie tylko powiedział "dziękuję - relacjonuje Biolik. - Powiedział to w taki sposób, że pomyślałem tylko "O matko". Zdaje się, że ja właśnie złożyłem obietnicę na całe życie, a on jest w jakiejś ciężkiej sytuacji. Okazało się potem, że to był moment, w którym Grzesiek spisywał testament...
Kilka godzin później Grzegorz Ciechowski już nie żył. Zorganizowana w trybie nagłym operacja tętniaka serca zakończyła się niepowodzeniem. Był 22 grudnia 2001 roku.
Grzegorz Ciechowski urodził się w 1957 roku w Tczewie. W 1979 dołączył do toruńskiego zespołu studenckiego Res Publica , który rok później został przemianowany na Republika. Po wydaniu dwóch niezwykle ważnych dla polskiego rocka lat 80. płyt, debiutanckiego krążka "Nowe sytuacje" oraz albumu "Nieustanne tango" zespół rozpadł się w 1986 roku. Ciechowski rozpoczął karierę solową jako Obywatel G.C . Jego solowe produkcje, "Obywatel G.C." i "Tak! Tak!" odnowiły sławę Ciechowski jako jednego z najbardziej poszukujących i wszechstronnych polskich artystów rockowych. Nagrał też m.in. 3 płyty z muzyką filmową. W latach 90. wydał z reaktywowaną Republiką kolejne cztery płyty oraz dwie jako Obywatel G.C. Jako Grzegorz z Ciechowa bawił się w łączenie muzyki elektronicznej i ludowej. Był także producentem muzycznym - w tej roli współpracował m.in. z Kayah, Justyną Steczkowską, Marcinem Rozynkiem, Katarzyną Groniec czy Krzysztofem Antkowiakiem . Za zasługi dla polskiej kultury został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski .
Aby wysłuchać wspomnień Leszka Biolika o wybitnym muzyku i koledze z zespołu, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" .