Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Klaudia Hatała 16.10.2010

"Tu są emocje już od dawna"

Posłowie opozycji krytykowali w "Śniadaniu w Trójce" przyjęty przez rząd pakiet ustaw zdrowotnych.
Tu są emocje już od dawnafot. sxc.hu
Posłuchaj
  • Beata Szydło
  • Bartusz Arłukowicz
  • Henryk Wujec
  • Jarosław Kalinowski
  • Rafał Grupiński
Czytaj także

Zdaniem polityków PO i PSL jest on szansą na uzdrowienie polskiej służby zdrowia.

Według założeń, ustawy przewidują między innymi tańsze leki, nieobligatoryjne przekształcanie szpitali w spółki, zapewnią łatwiejszy dostęp do lekarzy i krótsze kolejki. Rząd zaakceptował dwa najbardziej kontrowersyjne projekty ustaw: o działalności leczniczej i ustawy refundacyjnej.

Wiceprezes PiS Beata Szydło uważa, że przygotowany przez rząd pakiet wzbudzi w Sejmie sporo emocji. Jej zdaniem, dyskusyjne są przede wszystkim kwestie przekształceń placówek służby zdrowia w spółki prawa handlowego.

Europoseł PSL Jarosław Kalinowski podkreślił, że trzeba docenić odwagę rządu, który przed zbliżającymi się wyborami podejmuje się tak trudnej kwestii. Polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego wyjaśnił, że w obecnym projekcie, przekształcanie szpitali w spółki prawa handlowego nie jest obowiązkowe.

"Prezydent będzie kierował się interesem pacjentów"

Poseł Lewicy Bartosz Arłukowicz zaznaczył, że opozycji chodzi o merytoryczną dyskusję na temat opieki zdrowotnej w Polsce, a nie bezpardonowe atakowanie rządu. W jego opinii wykreślenie z zapisów słowa "obligatoryjnie" nie oznacza, że samorządy nie będą de facto zmuszone do stworzenia ze szpitali spółek. Według Bartosza Arłukowicza dyskusyjna jest też ustawa refundacyjna, wprowadzająca sztywne ceny i marże na leki refundowane. Jak zaznaczył, skreśla ona bowiem szansę korzystania najuboższych pacjentów z promocji w aptekach.

Doradca prezydenta do spraw społecznych Henryk Wujec wyjaśnił, że prezydent przy decyzji o ustawach zdrowotnych, będzie kierował się interesem pacjentów, a nie Platformy Obywatelskiej. Dodał, że zmiany w polskiej służbie zdrowia są konieczne. Doradca prezydenta zastrzegł, że ma natomiast pewne obiekcje, co do sztywnego narzucania cen leków. Jego zdaniem, powinny być one dyktowane przez rynek.

"Ujednolicenie cen leków pomoże małym aptekom"

Poseł PO Rafał Grupiński uważa, że dzięki pakietowi, samorządy zostaną zmuszone rozważniej dysponować środkami na szpitale. Według gościa "Śniadania w Trójce", gdyby opozycja i prezydent Lech Kaczyński nie zablokowali trzy lata temu ustaw zdrowotnych PO, sytuacja placówek byłaby o wiele lepsza. Według posła Grupińskiego, ujednolicenie cen leków pomoże małym, rodzinnym aptekom. Wcześniej nie wytrzymywały bowiem konkurencji wielkich sieci, które sprzedawały często promocyjne produkty bo zaniżonych cenach.

Według projektu, samorządy będą ponosić odpowiedzialność za kondycję finansową szpitali. Jeżeli placówka będzie miała długi samorząd będzie musiał je spłacić, albo przekształcić szpital w spółkę. Ma to powstrzymać wciąż rosnące zadłużanie się jednostek.

Ustawy przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia dotyczą też między innymi praw pacjenta oraz kształcenia lekarzy. Kontrolę nad systemem wydatków publicznych w służbie zdrowia ma zapewnić informatyzacja.

kh