Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Chodurski 11.05.2014

Warszawa uczciła pamięć bohaterskiego Polaka rotmistrza Witolda Pileckiego

Jest jednym z najbardziej znanych bohaterów polskiego Państwa Podziemnego. Witold Pilecki, ps. Witold i Druh, gdyby żył skończyłby dziś 113 lat.
Córka Witolda Pileckiego - Zofia Pilecka-Optułowicz podczas Marszu Rotmistrza Witolda Pileckiego, który przeszedł ulicami Warszawy Córka Witolda Pileckiego - Zofia Pilecka-Optułowicz podczas Marszu Rotmistrza Witolda Pileckiego, który przeszedł ulicami WarszawyPAP/EPA/Bartłomiej Zborowski

Z tej okazji warszawiacy jak co roku uczcili jego pamięć. Najpierw na Żoliborzu odbył się piknik historyczny dla najmłodszych a następnie ulicami stolicy przeszedł marsz pamięci.

Uczestnicy wyruszyli z Alei Wojska Polskiego, gdzie w marcu decyzją radnych ma stanąć pomnik Witolda Pileckiego. Miejsca szczególnego dla córki Rotmistrza, Zofii. Ona sama mówiła do zgromadzonych: - Z tego miejsca Witold Pilecki poszedł dobrowolnie do piekła  - przypominając, że przedostał się on do obozu, by uzyskać bezpośrednie informacje o niemieckich zbrodniach w Auschwitz.  Córka Witolda Pileckiego dziękowała wszystkim, którzy przyszli by uczcić pamięć jej ojca. Szczególnie młodzieży, która obchody zorganizowała. Nie obeszło się bez wspomnień kwiatów i podziękowań . Przed tablicą upamiętniającą bohaterskiego Polaka odegrano hymn państwowy.

Witold Pilecki, był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego i walczył jeszcze w wojnie polsko-bolszewickiej. Do armii wrócił wraz z wybuchem II wojny światowej. Zakładał Tajną Armię Polską i był żołnierzem Armii Krajowej. W 1940 Pilecki przedstawił swoim przełożonym plan przedostania się do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz w celu zebrania od wewnątrz informacji wywiadowczych na temat jego funkcjonowania i zorganizowania ruchu oporu. W tym czasie niewiele było wiadomo o warunkach panujących w obozie. Nauczył się życiorysu nieujawnionego Niemcom polskiego żołnierza, by jako „Tomasz Serafiński” stworzyć dla Gestapo powód do zesłania do obozu zagłady. Jako więzień Auschwitz-Birkenau organizował w obozie konspirację a potem udaną ucieczkę. Walczył w Powstaniu Warszawskim. W latach 1944–1945 przebywał w niewoli niemieckiej w stalagu 344 Lamsdorf (pol. Łambinowice) i oflagu VII A w Murnau. Po wyzwoleniu stalagu walczył w 2 Korpusie Polskim we Włoszech. W październiku 1945, powrócił do Polski, gdzie na rozkaz generała Władysława Andersa rozpoczął zbieranie informacji między innymi o żołnierzach AK i 2 Korpusu, którzy byli więzieni w obozach NKWD i deportowani przez Sowietów na Syberię.

W 1947 roku został aresztowany przez UB i poddany bestialskiemu śledztwu. Komunistyczne władze PRL oskarżyły go o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji i skazały na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja 1948 roku w więzieniu przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. 52 lata później Wojskowy Sąd Najwyższy unieważnił wyrok, uznając, że zapadł z naruszeniem prawa.

Podczas ostatniego przed egzekucją spotkania z żoną na Rakowieckiej Witold Pilecki wyznał, że Auschwitz to była "igraszka" w porównaniu do katowni ubeckich.

Witold Pilecki był jednym z najbardziej niezłomnych polskich bohaterów.

Zobacz serwis - Żołnierze Wyklęci>>>

W minionym roku minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak podpisał decyzję o pośmiertnym mianowaniu rotmistrza Witolda Pileckiego na stopień pułkownik.
Uroczystości w Warszawie zakończyła msza w Bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela.

Zobacz serwis - II wojna światowa>>>

Zobacz serwis - Powstanie Warszawskie>>>

mc