Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Katarzyna Karaś 22.01.2015

Najmłodsza osoba z "Listy Schindlera" weźmie udział w obchodach rocznicy wyzwolenia Auschwitz

Ewa Ratz-Lavi urodziła się w 1939 roku. Gdy miała 5 lat trafiła do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Cudem przeżyła. Ją i jej rodziców uratował niemiecki przedsiębiorca Oscar Schindler.
Wartownia i brama główna Auschwitz II (Birkenau), widok z rampy wewnątrz obozuWartownia i brama główna Auschwitz II (Birkenau), widok z rampy wewnątrz obozuGrippenn/Wikimedia Commons/CC

W czwartek po południu samolot z Ewą Ratz-Lavi, która obecnie mieszka w Tel-Awiwie, na podkładzie wyląduje w Krakowie.
W piątek kobieta będzie gościem Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Z okazji rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w Collegium Novum o godz. 16 odbędzie się spotkanie z udziałem Ratz-Lavi, która świetnie mówi po polsku - wyjaśnił prof. Aleksander Skotnicki, hematolog, zajmujący się od wielu lat uratowanymi z Holokaustu przedwojennymi mieszkańcami Krakowa oraz dokumentowaniem historii krakowian rozsianych w następstwie wojny po wszystkich kontynentach.
W poniedziałek gość spotka się z krakowską młodzieżą, by opowiedzieć jej - jak poinformował prof. Skotnicki - o "świecie, który zabrała ze sobą w sercu do Ziemi Obiecanej".
HISTORIA w portalu PolskieRadio.pl>>>
Rocznica wyzwolenia Auschwitz
Dzień później, we wtorek, Ratz-Lavi weźmie udział w uroczystych obchodach 70. rocznicy wyzwolenia obozu. W ceremonii, która odbędzie się w pobliżu bramy głównej dawnego Auschwitz II-Birkenau, udział zapowiedziało ok. 300 byłych więźniów, w tym stu z Polski. Do Oświęcimia przyjadą także delegacje z ponad 40 państw, m.in. prezydent Niemiec Joachim Gauck, przywódca Francji Francois Hollande i prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Będą też koronowane głowy z Belgii - król Filip I z królową Matyldą i Holandii - król Willem-Alexander z królową Maximą.
W Muzeum Auschwitz trwają już przygotowania do ceremonii. Przed bramą główną byłego obozu Birkenau rozstawiany jest już ogromny namiot, w którym 27 stycznia o godz. 15.30 rozpocznie się główna uroczystość. Półtorej godziny później delegaci uczestników zapalą znicze przed pomnikiem ofiar obozu, który stoi między ruinami dwóch największych komór gazowych Birkenau. Przed południem byli więźniowie złożą kwiaty przed Ścianą Straceń w byłym obozie Auschwitz I. W tym miejscu Niemcy rozstrzelali wiele tysięcy osób, głównie Polaków. Odprawiona zostanie msza.
II WOJNA ŚWIATOWA - zobacz serwis specjalny>>>
***
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Od 1942 roku stał się on największym miejscem zagłady europejskich Żydów. W Auschwitz niemieccy naziści zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osoby innej narodowości. 27 stycznia 1945 roku obóz został wyzwolony przez żołnierzy Armii Czerwonej.
Staraniem byłych więźniów w lipcu 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau utworzono muzeum. W ubiegłym roku odwiedziło je ponad 1,5 mln osób. Tereny byłego obozu w 1979 roku zostały wpisane, jako jedyny tego typu obiekt, na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
27 stycznia, dzień wyzwolenia obozu Auschwitz, jest na świecie obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk