Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Klaudia Hatała 13.01.2015

PE uczcił 70. rocznicę wyzwolenia Auschwitz. "Krzyk przestrogi i desperacji"

- Codziennie powinniśmy się przeciwstawiać powrotowi ksenofobii, nie możemy na nienawiść odpowiadać nienawiścią - powiedział szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz.
Kolejka do transportu do AuschwitzKolejka do transportu do AuschwitzFot. Wikimedia Commons

W uroczystym oświadczeniu pochodzący z Niemiec Martin Schulz wspominał ofiary zamordowane w komorach gazowych - przede wszystkim Żydów z całej Europy, Romów, osoby niepełnosprawne, chore, homoseksualistów, jeńców wojennych i więźniów politycznych i - co podkreślił - także dzieci.

II WOJNA ŚWIATOWA - zobacz serwis specjalny >>>

- Auschwitz, to nie jedyny, ale główny punkt zorganizowanego mordowania ludzi, tego najgłębszego załamania historii naszej cywilizacji. To miejsce pozostanie na wieki wieków okrzykiem zwątpienia i przerażenia - powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego, nawiązując do tablicy pamiątkowej w obozie Auschwitz II.

- Odpowiedzialność za to, by już nigdy nie doszło do podobnego dramatu, spoczywa na pokoleniach urodzonych po wojnie, wspólnocie międzynarodowej, a szczególnie na niemieckim narodzie - powiedział Martin Schulz. - Winę sprawcy zabrali ze sobą do grobu, natomiast odpowiedzialnością wspólnoty międzynarodowej, a w szczególności mojego narodu, narodu niemieckiego jest to, by nigdy więcej to się nie powtórzyło - podkreślił Schulz.

Jak zaznaczył, godność ludzka powinna być bezwarunkowo uznawana każdego dnia.- Codziennie powinniśmy zatem przeciwstawiać się recydywie takim sposobom myślenia, które w Europie - wydawało nam się - zostały przezwyciężone, ale ciągle jeszcze istnieją: ksenofobii, nienawiści, antysemityzmowi, ultranacjonalizmowi, nietolerancji" - powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

"Nie dać się zainfekować nienawiścią"

Zwrócił uwagę, że jeśli dzisiaj, 70 lat po wyzwoleniu Auschwitz, Żydzi w Europie obawiają się o swoje bezpieczeństwo, musi to być dla nas sygnałem ostrzegawczym. - Musimy wspólnie przeciwstawić się tej obawie, nie dać się zainfekować nienawiścią, którą np. nosili w sobie zamachowcy z Paryża - powiedział Schulz, nawiązując do najnowszych ataków terrorystycznych, m.in. w redakcji tygodnika "Charlie Hebdo". - Nie możemy na nienawiść odpowiadać większą dozą nienawiści, na przemoc przemocą, lecz musimy zwalczać nieufność, bronić wolności wszystkich i godności każdego człowieka - powiedział Schulz.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Obóz wyzwolili 27 stycznia 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej.

W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je 1,33 mln osób. Były obóz w 1979 roku został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Czytaj też<<<Władimir Putin nie przyjedzie do Polski na styczniowe obchody rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz>>>

IAR,PAP,kh