Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Kamińska 19.04.2012

Marsz Żywych ku pamięci milionów ofiar Holokaustu

Około 10 tysięcy osób przejdzie w marszu "drogą śmierci". Szacuje się, że hitlerowcy zgładzili podczas wojny około 6 milionów Żydów.
Marsz Żywych ku pamięci milionów ofiar HolokaustuPAP/Andrzej Grygiel

19 kwietnia na terenie byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau odbędzie się Marsz Żywych. W tym roku po raz pierwszy w marszu udział wezmą amerykańscy weterani II wojny światowej, którzy wyzwalali niemieckie obozy koncentracyjne, między innymi Dachau i Mauthausen.

Obecnie w Stanach Zjednoczonych żyje około 46 tysięcy Żydów, którzy podczas wojny przeżyli zagładę. Uczestnicy Marszu Żywych przejdą trzykilometrowym szlakiem spod bramy z napisem "Arbeit macht frei" na terenie byłego niemieckiego obozu KL Auschwitz przed pomnik ofiar obozu w byłym KL Auschwitz II - Birkenau, gdzie odbędą się główne uroczystości.

Marsze Żywych są organizowane od 1988 roku. Odbywają się tradycyjnie w Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady - Jom Haszoa, którego data jest ruchoma, ustalana na podstawie kalendarza żydowskiego. Przypada zawsze 27 dnia miesiąca Nisan - w 2012 roku to 19 kwietnia.

Szacuje się, że w Holokauście zginęło około 6 milionów Żydów, co stanowiło jedną trzecią wszystkich Żydów na świecie. Prawie 5 milionów z nich Niemcy zgładzili na ziemiach polskich okupowanych przez III Rzeszę. Dwa miliony ofiar zagłady to dzieci. Blisko 3 miliony to polscy Żydzi. Holokaust przetrwało 10 procent żydowskiej społeczności w Polsce.
Marsze Żywych organizowane są od 1988 roku - w pierwszym marszu wzięło udział około 1,5 tysięcy Żydów. Od roku 1996 odbywają się co roku. Największy został zorganizowany w 2005 roku, gdy przypadała 60 rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. Uczestniczyło w nim około 20 tysięcy osób, w tym delegacje z prawie 50 krajów.

Holokaust stanowił bezprecedensową próbę zagłady całego narodu przy użyciu metod przemysłowych, która nigdy wcześniej i później nie była przeprowadzona w takiej skali. W założeniach miał doprowadzić do ostatecznego celowego rozwiązania kwestii żydowskiej, czyli wymordowania całego narodu.

Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu jest również obchodzony 27 stycznia. Upamiętnia rocznicę wyzwolenia w 1945 roku największego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Hitlerowcy zgładzili tam ponad milion sto tysięcy ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i przedstawicieli innych narodów.

agkm

Zobacz serwis specjalny portalu polskieradio.pl: II WOJNA ŚWIATOWA >>>

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>