Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Chodurski 19.11.2012

Dramatyczne relacje z ZSRR żołnierzy Andersa

Unikatowe relacje 16 żołnierzy II Korpusu do odsłuchania w internecie.
Tockoje. Miejsce formowania 6 DP armii Andersa. W czasie ostrej zimy żołnierze mieszkali w nieogrzewanych namiotach.Tockoje. Miejsce formowania 6 DP armii Andersa. W czasie ostrej zimy żołnierze mieszkali w nieogrzewanych namiotach.Wikipedia cc

Z okazji 70 rocznicy ewakuacji polskich wojsk ze Związku Radzieckiego, Fundacja Kresy-Syberia uruchomiła projekt, którego celem jest przypomnienie o żołnierzach generała Andersa. Wystawa jest dostępna w Internecie. Relacje 16 osób to nagrania wideo. Razem z notami biograficznymi tworzą opowieść o wyjątkowym polskim wojsku.

Inaczej poznaje się historię na kartach książki, a inaczej poprzez bezpośrednie relacje -podkreśla Aneta Hofman, dyrektor Fundacji Kresy-Syberia. Chodzi o to, żeby poprzez wspomnienia żołnierzy dotrzeć z historią II Korpusu do ludzi w różnym wieku.

Wystawę można oglądać na stronie Fundacji Kresy-Syberia. Są tam zdjęcia, biogramy i fragmenty nagrań. Badając historię II Korpusu, można dokładnie prześledzić, jak kształtowały się losy żołnierzy - mówi Hofman. "Poprzez ten nasz projekt odkryliśmy na przykład żołnierzy przymusowo wcielonych do Wehrmachtu, którzy później znaleźli się w II Korpusie, a także Żydów, którzy także byli w Armii Andersa" - dodała dyrektor Fundacji Kresy-Syberia. Jak zaznacza, wśród żołnierzy generała Andersa byli także Białorusini, ale żaden z nich już nie żyje.

Wystawa "Żołnierze II Korpusu" przedstawia między innymi: ojca Łucjana Królikowskiego, Irenę Anders, Tomasza Skrzyńskiego, Andrzeja Garlickiego i Halinę Kozłowską.

Zobacz - Radia Wolności, hasło: Władysław Anders>>>

Zobacz serwis - II Wojna Światowa>>>