Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Artur Jaryczewski 31.10.2013

Tadeusz Mazowiecki nie żyje. Kondolencje z Watykanu

Papież łączy się w żałobie po śmierci Tadeusza Mazowieckiego. Franciszek złożył kondolencje na ręce przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.
Tadeusz MazowieckiTadeusz MazowieckiWikipedia/CC/Avatar
Posłuchaj
  • Joanna Trzaska-Wieczorek z Kancelarii Prezydenta o uroczystościach związanych z pogrzebem Tadeusza Mazowieckiego (IAR)
Czytaj także

Tadeusz Mazowiecki - pierwszy niekomunistyczny premier po 1989 r. - zmarł w Warszawie w poniedziałek nad ranem. - Był mężem stanu, który dobro ojczyzny i narodu przedkładał ponad swoje sprawy osobiste - napisał w imieniu papieża abp Angelo Becciu. W piśmie czytamy również, że funkcję szefa rządu Mazowiecki pełnił "z oddaniem i mądrością, z poszanowaniem wartości chrześcijańskich i z żywą wiarą, dając przykład szlachetnego zaangażowania na rzecz dobra wspólnego".

- Ojciec Święty poleca duszę Zmarłego Bożej łaskawości. Rodzinie, przyjaciołom, współpracownikom i wszystkim uczestnikom uroczystości pogrzebowej składa wyrazy współczucia, wyprasza potrzebne łaski i z serca błogosławi - czytamy w piśmie kondolencyjnym.

Źródło: TVN24/x-news

W sobotę będzie można oddać hołd Tadeuszowi Mazowieckiemu. W kaplicy Pałacu Prezydenckiego zostanie wystawiona trumna z ciałem zmarłego w poniedziałek byłego premiera. W Sieni Wielkiej zostaną zaś wyłożone księgi kondolencyjne - poinformowała szefowa biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek.

Wartę honorową przy trumnie Mazowieckiego będą pełnili żołnierze z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, bliscy i przyjaciele, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta i Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się trzeciego listopada o godzinie 11 w warszawskiej Archikatedrze świętego Jana Chrzciciela. Pogrzeb będzie miał charakter państwowy. Prezydent ogłosił trzeci listopada dniem żałoby narodowej.

Stan wojenny: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Tadeusz Mazowiecki był współtwórcą porozumień Okrągłego Stołu . We wrześniu 1989 roku został powołany na urząd premiera, który piastował do grudnia 1990 roku.

Polityk był współzałożycielem i w latach 1991-95 przewodniczącym Unii Demokratycznej. W latach 1994-2003 był przewodniczącym Unii Wolności. W latach 1992-95 był specjalnym wysłannikiem Komisji Praw Człowieka ONZ do byłej Jugosławii.

Źródło: TVN24/x-news

Tadeusz Mazowiecki był również posłem na Sejm PRL III, IV i V kadencji, posłem na Sejm RP I, II i III kadencji (w latach 1991-2001). Od 2010 r. pełnił funkcję doradcy Prezydenta RP ds. polityki krajowej i międzynarodowej.  W 1995 roku został odznaczony Orderem Orła Białego.

Tadeusz Mazowiecki w Radiach Wolności. Nagrania archiwalne w serwisie specjalnym portalu PolskieRadio. pl >>>

 

IAR/aj