Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Szałowska 27.10.2012

Wybory na Ukrainie: zbyt wielu hetmanów, za mało szeregowych

- Co najmniej od 10 lat przy każdych wyborach na Ukrainie mówi się, że te właśnie będą kluczowe. Tegoroczne także w kraju zmienią niewiele, być może stąd ogólna frustracja - zastanawia się w Trójce dr Andrzej Szeptycki (UW).
Przedwyborcze spotkanie polityków Partii Regionów z wyborcami. Kijów, 26.10.2012.Przedwyborcze spotkanie polityków Partii Regionów z wyborcami. Kijów, 26.10.2012.fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Koncertami zakończyły się kampanie na Ukrainie. Wybory parlamentarne odbędą się w niedzielę 28 października.

- Z pewnością pierwsze miejsce zdobędzie Partia Regionów i jest bardzo prawdopodobne, że nadal będzie główną partią w rządzie - uważa dr Andrzej Szeptycki z Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW.

Ekspert zauważył, że połączenie kilku partii w jeden blok opozycyjny nie przynosi spodziewanego efektu i popiera zdanie Witalija Kliczki, który sugerował, że oddzielnie przeciwnicy Partii Regionów są w stanie odebrać jej więcej głosów.

- Trzeba pamiętać, że po dojściu do władzy przez Janukowycza na Ukrainie przywrócono system prezydencki. Jego osoba ma większy wpływ na funkcjonowanie rządu niż parlament. Dlatego te wybory nie są tak kluczowe, jak choćby w Polsce - dodał.

Natomiast na scenie międzynarodowej, zdaniem eksperta, może zmienić się wiele, zarówno w relacjach Ukrainy z Rosją, jak i Unią Europejską.

Jakie znaczenie w kampanii ma osoba Kliczki? Czy nieobecność Julii Tymoszenko będzie miała wpływ na wynik wyborów i czego możemy spodziewać się po nich? Wysłuchaj całej rozmowy Dariusza Rosiaka z dr Andrzejem Szeptyckim.

W dalszej części audycji:

- o przestrzeganiu praw człowieka mówi korespondent Polskiego Radia w Moskwie Maciej Jastrzębski;

- Krzysztof Renik (PR) relacjonował starcia na tle religijnym i etnicznym w Birmie;

- w Hobart w Australii naukowcy debatują na temat Antarktydy - w studiu Trójki spór wokół kontynentu komentowała dr inż. Katarzyna Chwedorzewska z PAN;

- nastroje wyborcze wśród mormonów badał Michał Żakowski - specjalny wysłannik Naczelnej redakcji publicystyki międzynarodowej Polskiego Radia do USA.

Wysłuchaj całego "Raportu o stanie świata"!

Więcej komentarzy do bieżącej sytuacji na świecie znajdziesz na podstronach audycji"Raport o stanie świata" oraz "Trzy strony świata" .