Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Kamińska 04.01.2013

Pacjent nosi prezenty? "Tradycja nie zmieni się natychmiast”

Nie zawsze udaje się nie przyjąć prezentu od pacjenta – przyznał w Trójce Romuald Krajewski, wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej.
Dr Mirosław G. (C), b. ordynator kardiochirurgii warszawskiego szpitala MSWiA, został 4 bm. skazany na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata i grzywnę za przyjęcie ponad 17,5 tys. zł od pacjentów; sąd uniewinnił go od ponad 20 zarzutów mobbingowania podwładnychDr Mirosław G. (C), b. ordynator kardiochirurgii warszawskiego szpitala MSWiA, został 4 bm. skazany na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata i grzywnę za przyjęcie ponad 17,5 tys. zł od pacjentów; sąd uniewinnił go od ponad 20 zarzutów mobbingowania podwładnychPAP/Tomasz Gzell

Odmawiam przyjęcia prezentów od pacjentów – deklarował w "Pulsie Trójki" Romuald Krajewski, wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej, pytany, co robi kiedy ktoś przynosi mu pakunek jako wyraz wdzięczności. Krajewski dodał, że to zachowanie zupełnie naturalne. Dopytywany, czy zawsze uda się nie przyjąć tego prezentu, przyznał, że w praktyce zdarza się inaczej. - Nie będę przecież pacjenta wyrzucał, bo przyszedł z prezentem – tłumaczył gość Pulsu Trójki.

Romuald Krajewski uważa, że powodem takiego stanu rzeczy jest określona tradycja, obowiązująca w naszym kraju. - Teraz podejście do niej się zmienia. Tym niemniej podstawową rzeczą jest pewne zaufanie między pacjentem a lekarzem – powiedział gość Trójki. Dodał, że „wchodzenie z przepisami w te relacje powoduje, że one się zmieniają niekorzystnie”.

Może jednak trzeba wchodzić z przepisami w te stosunki, skoro nadal są takie sytuacje, że przekazuje się pieniądze, w zamian za leczenie? Grzegorz Makowski z Instytutu Spraw Publicznych ocenia, że ludziom trzeba wpoić pewne zasady. Od osób zatrudnionych w instytucjach publicznych trzeba oczekiwać poczucia misji, a od osób które tam przychodzą określonego nastawienia. Według niego to kwestia edukacji obywatelskiej, która przecież odnosi duży sukces na Zachodzie.

Sondaż CBOS z 2010 roku wskazuje, że Polacy widzą korupcję głównie w polityce i w służbie zdrowia (tu 58 procent wskazań). Czy Naczelna Izba Lekarska robi coś, żeby zmienić tę sytuację? Prof. Romuald Krajewski powiedział, że upowszechnia się właściwe zasady. Dodał, że aby zmniejszyć pokusy korupcyjne należy poprawiać warunki, zwiększać przejrzystość funkcjonowania systemu. Mówi, że intencja przyjęcia korzyści jest jasnym kryterium korupcji. Podkreśał, że obyczaje w Polsce się zmieniają, ale ta zmiana nie nastąpi natychmiast.

Czy wyrok dla Mirosława G. , lekarza oskarżonego o korupcję, to dobry znak dla pacjentów? Sąd skazał Mirosława G. na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Grzegorz Makowski zauważył, że wyrok nie jest jeszcze prawomocny. Na razie ma poczucie konfuzji. Ma wrażenie, że z tej sprawy nie wynika nic konkretnego dla funkcjonowania służby zdrowia w Polsce. Stąd opinie, że to”dobry dzień dla pacjentów”, uważa za przesadzone.

Gośćmi „Pulsu Trójki” byli wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Romuald Krajewski i Grzegorz Makowski z Instytutu Spraw Publicznych, ekspert zajmujący się korupcją.

Rozmawiał Marcin Zaborski

agkm