Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Beata Krowicka 05.09.2014

Portugalia - tu wyciszysz się przy dźwiękach fado i rozgorączkujesz podczas meczu

Portugalczycy, na tle innych południowców, mogą wydawać się nieco smutni i zamknięci w sobie. Goście "Lata z Radiem" przekonywali jednak, że w kraju tym zaznamy niezwykłej serdeczności.
Portugalia - tu wyciszysz się przy dźwiękach fado i rozgorączkujesz podczas meczuGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Marta Stacewicz Paixão o podejściu Portugalczyków do dzieci i do futbolu (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Portugalczyk Nuno Bernardes o tajnikach tamtejszej kuchni (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Mariola Landowska, malarka o pracowni nad brzegiem oceanu (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Natalia Juśkiewicz, skrzypaczka o magicznej muzyce fado (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Adriana Bąkowska, korespondentka Polskiego Radia z Lizbony zaprasza na wycieczkę po tym mieście (Lato z Radiem/Jedynka)
Czytaj także

- Kiedy porównamy Portugalczyków z Hiszpanami, będziemy z pewnością zdziwieni ich spokojnym sposobem bycia - zwróciła uwagę Adriana Bąkowska, korespondentka Polskiego Radia w Lizbonie. Jednak nie należy ulegać pierwszemu wrażeniu. - Portugalczyk ma w sobie ciepło, emanuje serdecznością - podkreśliła. - Niełatwo do nich dotrzeć, ich dom to ich zamek. Do swojego prywatnego życia dopuszczają tylko bliskie osoby. Są jednak serdeczni i pomocni - dodała.

Codzienne życie w Portugalii przybliżyła słuchaczom Jedynki Marta Stacewicz Paixão, która spędziła tym kraju 11 lat. Jak wyjaśniła, życie mężczyzn toczy się w dużej mierze wokół piłki nożnej. W Portugalii więcej jest codziennych gazet o krajowej lidze niż o polityce. Także w wieczornych wiadomościach ze szczegółami omawia się treningi najważniejszych drużyn.

Marta Stacewicz zwróciła uwagę na ogromne znaczenie życia rodzinnego w Portugalii. Przy obiedzie zasiadają tu razem wszystkie pokolenia. - Portugalia jest fantastycznym krajem do bycia rodzicem - stwierdziła. Jak zaznaczyła, dzieci są tam bardzo lubiane, wszędzie można z nimi pójść.

W ocenie Polki, warto byłoby z tego kraju zaimportować pogodę, bliskość morza, sieć autostrad i dystans. Jak bowiem podkreśliła, Portugalczyków nie są w stanie zdenerwować zwykłe codzienne sprawy, jak np. stanie w korkach.

Mogą to jednak zrobić wyniki meczów! - Piłka nożna jest u nas prawie jak religia - stwierdził Nuno Bernardes. Jak podkreślił, futbol jest jednym z tematów tabu przy rodzinnym stole. Nikt bowiem nie chce tworzyć nerwowej atmosfery. A co jada się podczas rodzinnych kolacji? Bernardes zdradził, że jest fanem dorsza, którego w Portugalii przyrządza się na tyle sposobów, ile jest dni w roku.

O malowniczych krajobrazach Portugalii mówiła w "Lecie z Radiem" Mariola Landowska, malarka, która ma pracownię nad samym brzegiem oceanu. Opowiedziała o zmieniających się z każdą godziną kolorach oceanu i swoich artystycznych inspiracjach. W świat dźwięków Portugalii wprowadziła nas natomiast Natalia Juśkiewicz, skrzypaczka, która podjęła się ryzykownego muzycznego eksperymentu. - Ponieważ nie umiem śpiewać, a gram na skrzypcach, postanowiłam dźwiękami tego instrumentu wyrazić wszystkie emocje, które zawiera muzyka fado - wyjaśniła.

Początkowo obawiała się, jak ta innowacja zostanie przyjęta przez Portugalczyków bardzo przywiązanych do tradycji. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę i Juśkiewicz została wielokrotnie nagrodzona za swój projekt. - Fado jest niezwykłe. Choć należy do dziedzictwa i kultury Portugalii, jest bardzo wszechstronne i uniwersalne. Wyraża wszystkie emocje i uczucia nam bliskie - powiedziała skrzypaczka.

Zapraszamy do wysłuchania wszystkich "portugalskich" rozmów "Lata z Radiem", z których dowiedzieć się można także jak podrywają Portugalczycy i z czego obecnie najchętniej śmieją się mieszkańcy tego kraju, co w Portugalii warto zobaczyć poza Lizboną, a także poznać niezwykle romantyczną, ale też tragiczną historię Ines de Castro, damy dworu, która została żoną portugalskiego następcy tronu.

/ Audycja "Lato z Radiem" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między 9.00 a 13.00 oraz w niedziele od 10.00 do 13.00. Zapraszamy!

bk/ag